Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac.
WZI
|

W Polsce drożej niż w Niemczech. "Polacy zostali rozjechani przez kapitalizm"

38
Podziel się

Polacy chętnie kupują niemieckie towary. Dystrybutorzy to wykorzystują i podnoszą ceny. - Niemcy zbudowały Polskę jako kraj taniej siły roboczej - powiedział Reinhard Petzold, szef Niemiecko-Polskiego Towarzystwa na Rzecz Współpracy Gospodarczej.

W Polsce drożej niż w Niemczech. "Polacy zostali rozjechani przez kapitalizm"
W niemieckich sklepach jest taniej, niż w polskich. (WP, Mateusz Madejski)
bFdXiVmJ

Niemieckie produkty, zwłaszcza chemia gospodarcza i kosmetyki, są w Polsce bardzo chętnie kupowane.

Okazuje się, że producenci to wykorzystują i podnoszą ceny. Te same produkty w polskich sklepach są często znacznie droższe od tych dostępnych w Niemczech.

Jak czytamy w raporcie Brandenburskiej Centrali Konsumenckiej, chemia gospodarcza, słodycze i kosmetyki są w Niemczech o ponad 20 proc. tańsze.

bFdXiVmL
Zobacz także: Lockdown. Galeria handlowe. "Trzeba brać pod uwagę każdy scenariusz"
- Nie ma żadnego ekonomicznego powodu, żeby taka sama czekolada - o tym samym składzie, masie i tego samego producenta - była w polskim Lidlu droższa niż w Niemczech. To samo dotyczy środków do prania. Najczęstszy argument przedstawicieli niemieckich sieci handlowych, że ceny w Polsce muszą być wyższe, bo zawierają koszty transportu, jest niedorzeczny. Odległość między Frankfurtem nad Odrą a Słubicami jest żadna, a mimo to ceny niektórych artykułów w drogerii pewnej sieci po stronie niemieckiej są wyraźnie niższe - mówił Reinhard Petzold.
bFdXiVmR

Jak mówi ekspert, "Polacy zostali rozjechani przez kapitalizm". Stało się tak m.in. przez Niemców, którym taki układ bardzo pasował.

- Zbudowaliśmy Polskę jako kraj taniej siły roboczej. Polsce było bardzo trudno pozbyć się tego wizerunku - powiedział Petzold.

O protekcjonalnej polityce Niemiec względem biedniejszych krajów, w tym, Polski mówi się też w kontekście unijnego budżetu.

bFdXiVmS

W środę sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Jose Angel Gurria zaapelował do Niemiec, by nie traktowały z góry innych krajów Unii Europejskiej.

- Oczywiście kraje muszą się rozliczyć z wykorzystania środków pomocowych, ale nie należy im szczegółowo dyktować, co mają robić. Ważniejsze jest, aby pomoc dotarła szybko - podkreślił.

Odniósł się do regularnie formułowanych przez krytyków funduszu ocen, że transfer środków powinien być powiązany z reformami i wdrażaniem oszczędności.

- Jest to całkowicie niewłaściwa perspektywa postrzegania tego problemu. Utworzenie funduszu to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii integracji europejskiej. Po raz pierwszy Europa odważyła się na podjęcie ryzyka wspólnie - powiedział Gurria.
bFdXiVmT
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdXiVnm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Loko
rok temu
Kiedyś bardzo popularne haslo...w trumnie z pewexu bedziesz wyglådal jak żywy
Loko
rok temu
Polska to bangladesz europy..
Kazik
rok temu
Nie przez kapitalizm a socjalizm.
bFdXiVnn
Gość84
rok temu
Ciekawe że jakoś w Niemczech jest również pełno zagranicznych produktów (w tym Polskich) i nikt z tego powodu tam nie płacze.. Sklepy zagraniczne też mają (np.Action, Ikea czy Netto) W Czechach jest podobnie.. I jakoś nigdzie nikt nie marudzi z tego powodu, tylko jak zwykle w Polsce.. Już tych bzdur o tym waszym patriotyzmie czytać nie idzie.. Kupuję to na co mam ochotę, na tym polega wolność wyboru.. Jeden lubi Polską czekoladę, drugi Niemiecką a jeszcze inny Francuską.. A jak komuś nie pasują zagraniczne sklepy to niech sobie idzie do Dino czy Lewiatana i skończcie już te płacze..
Kris
rok temu
Popatrzcie na ceny Orlen (Polski), tam takie same produkty jak w sklepach a jednak 2 razy drożej, niż w zagranicznych marketach. Noi o co to chodzi?
Oko
rok temu
Polacy nie zostali rozjechani przez kapitalizm, tylko przez rządy PO.Jakoś Czechów kapitalizm nie rozjechał,bo mieli mądrego prezydenta Havla.Ustawą odciął funkcjonariuszy partyjnych od władzy i profitów.Mazowiecki dał w Polsce aparatczykom parasol ochronny i możliwość rozkradania majątku Narodowego. Pod dyktando Niemców zniszczyli zakłady które były dla nich konkurencją.Wyłożyli całą gospodarkę spłacając partyjne zobowiązania wobec nich.
Astral
rok temu
Projekt rzymski istnieje !! Bądźcie świadomi kim jesteście i ze świat ktory Was otacza to iluzja
Astral
rok temu
Przecież to wiadome od dawien dawna. "Projekt Rzymski" jest realizowany. A narod wykorzystywany do cna. Wszyscy musza sie z tym pogodzić bo nic sie nie zmieni w tym zakresie. Przyklad przepasci cenowych W norwegii kraju gdzie ludzie przecietnie zarabiaja 10x wiecej od Nas W dniu premiery konsoli PS 5 cena w norweskiej sieciowce wynosila 4800 koron (1 kr= 42 grosze ) cena na allegro w dniu premiery to 5 tysiecy zlotych ? Gdzie tu logika.
Gość
rok temu
Gybyśmy mieli Euro byłoby OK.
Turowski
rok temu
Jeżeli złotówka dziadzieje to wszystko będzie droższe widać po kantorach.
Rechot losu
rok temu
i tak w Polsce nigdy nic ciekawego nie było , rosjanie robili tu tylko kołchozy i kupę zakładów nie rentownych, dla nikogo, dla idei
Krusader
rok temu
Teraz tylko wyzwiska. Juto będzie wojna.
Bi Bi
rok temu
No cóż gospodarki narodowej w PL nie mamy. Kupujemy tam, gdzie jest wygodniej i taniej, nie ma co kopii kruszyć.
bFdXiVnf
Ait
rok temu
Tak politycy dbali o nasz kraj,pozamykano stocznie ,gdzie w np.Niemczech się dofinansowuje i inne działy przemysłu,straszne ale uważam że ktoś takie decyzje podejmował musi stanąć przed sądem a!e nie skorumpowanym.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić