Wiadomo, ile Polska chce od Niemiec. Ta kwota przyprawia o zawrót głowy

47

MSZ opublikował informacje o nocie dyplomatycznej wysłanej do Niemiec dotyczącej reparacji wojennych. Jak wynika z komunikatu, Polska domaga się zwrotu 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Podano dziewięć punktów, w których opisano, czego Polska będzie dociekać od strony niemieckiej.

Wiadomo, ile Polska chce od Niemiec. Ta kwota przyprawia o zawrót głowy
MSZ wydał komunikat w sprawie wysłanej do strony niemieckiej noty dyplomatycznej dotyczącej reparacji. (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

MSZ publikuje komunikat

Jak podaje tvn24.pl resort podał informacje na temat noty dyplomatycznej skierowanej do Niemiec dotyczącej reparacji wojennych. Choć, jak podkreśla Ministerstwo, "ujawnienie opinii publicznej noty skierowanej bezpośrednio do innego państwa byłoby naruszeniem podstawowych zasad dyplomacji", to "w trosce o jawność debaty publicznej i rzetelność informacji przedstawianych przez środki masowego przekazu, minister zdecydował o opublikowaniu komunikatu". 

Jak wynika z komunikatu dostępnego na stronie Ministerstwa, Polska skierowała notę 3 października 2022 roku zawierającą dziewięć punktów, w których polska strona opisuje, czego domaga się od Niemiec za "szkody wyrządzone przez Niemcy w wyniku niemieckiej agresji i okupacji w latach 1939-1945". 

Polska domaga się od Niemiec ponad 6 bilionów złotych

Najważniejszą informację jest podanie kwoty odszkodowania za straty materialne i niematerialne. Polska domaga się od Niemiec 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Skąd wzięła się taka kwota? Wynika z wyliczeń zawartych w Raporcie o startach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. 

Co znajduje się w pozostałych punktach? To m.in. "zrekompensowanie ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd" oraz "podjęcia przez Republikę Federalną Niemiec systemowych działań prowadzących do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, które znajdują się na terytorium Niemiec".

Mowa jest także o "zwrocie zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych", czy "pełnego i systemowego uregulowania obecnego statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej, w szczególności w kwestii nauczania języka ojczystego". 

Zobacz także: Spotkanie u prezydentów. To będzie dziś główny temat
Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić