Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BJ
|

Wojska Obrony Terytorialnej zmorą firm. Pracownik-żołnierz to najgorszy wybór?

30
Podziel się:

Pracownicy, którzy jednocześnie służą w WOT, mogą w każdej chwili zostać powołani do służby. Zatrudniające ich firmy są wtedy zobowiązane do wypłacania im pełnego wynagrodzenia. Na zwrot kosztów muszą czekać latami.

Wojska Obrony Terytorialnej zmorą firm. Pracownik-żołnierz to najgorszy wybór?
Wojska Obrony Terytorialnej podczas ćwiczeń (PAP)

Spośród 26 tys. żołnierzy WOT blisko 17 tys. to także normalni pracownicy. Przedsiębiorstwa, które ich zatrudniają, muszą się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami. Pracodawcy muszą się godzić na absencje żołnierzy, podczas których wypłacają im pełne wynagrodzenie.

Teoretycznie firmom przysługują rekompensaty za nieobecność pracownika, który służy w Wojsku Obrony Terytorialnej. Przepisy są jednak tak skonstruowane, że na zwrot kosztów trzeba czasem czekać latami — pisze prawo.pl.

O rekompensatę pracodawca może ubiegać się dopiero po zakończeniu służby czynnej żołnierza-pracownika. Ta trwa zwykle od roku do sześciu lat, czasem jest jednak przedłużana na kolejne okresy.

Żołnierza WOT w czasie terytorialnej służby wojskowej nie można też zwolnić. Wyjątki stanowią rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym lub z powodu ogłoszenia upadłości zakładu pracy.

Ja donosi prawo.pl, każdy pracownik powołany do służby w WOT otrzymuje odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Usprawiedliwione zwolnienie i wynagrodzenie przysługują żołnierzowi także za czas szkoleń i kursów.

Zobacz także: Tomasz Siemoniak o polskiej armii. Jednoznaczne wnioski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
Meble
11 miesięcy temu
Tandetny artykuł. Stek kłamstw i manipulacji
Walto
11 miesięcy temu
Ktoś z WOT to nie żołnierz! Kiedyś nazywano harcerzami takich ludzi! Ktoś kto to wymyślił, myślę że szpital psychiatryczny powinien odwiedzić! Wale cenzure o2
Ona
11 miesięcy temu
Moj partner tez jest w WOT,fakt teraz jest na własnej działalności, ale jak byl na umowie, nigdy noe slyszlama aby jego pracodawca cos narzekał. Wręcz przeciwnie byl dumny z niego.
4d33
11 miesięcy temu
Ten artykuł to stek bzdur, jestem w Wocie od 2 lat i mój pracodawca ani razu nie narzekał bo nie miał na co. Większość szkoleń to weekendy, jak coś jest w tygodniu to urlop bezpłatny lub zwykły.
Rambo
11 miesięcy temu
Ani żołnierze ani pracownicy
gość 44
11 miesięcy temu
Nic nowego. W innych krajach gdzie funkcjonuje formacja podobna do WOT (np. gwardia narodowa) obowiązują podobne rozwiązania.O co więc ten lament.
Art
11 miesięcy temu
Ten artykuł to wierutna bzdura pracodawca nie płaci za pobyt żołnierza bo on bierze urlop bezpłatny w pracy lub swój prywatny urlop. Wyjątkiem jest tylko pierwszy poligon gdzie bierze się urlop bezpłatny pracodawca płaci za 2 tygodnie jak za płatny i wojsko oddaje i to szybko. Komuś zależy żeby zdyskredytować tą służbę. Jeżeli bierze urlop bezpłatny na kolejne szkolenia to nie dostaje wypłaty od pracodawcy za ten okres. Pracodawca wystawia zaświadczenie o utraconych zarobkach i to żołnierz przedstawia w jednostce i to on czeka na zwrot należności. Ten kto napisał ten artykuł to nawet do ustawy nie zajrzał. Porażka normalnie i tendencyjny artykuł. Pzdro dla WOT
wot
11 miesięcy temu
Co za bzdury mnie pracodawca za czas w wojsku nic nie musi płacic bo płaci wojsko po co ta smieszna propaganda.
ftw
11 miesięcy temu
ooo zapraszam tych typów ze zdjecia n fame mmma bo to jest juz przginka :D
dziadek
11 miesięcy temu
A kto pamięta czasy wojska OTK? Oni chociaż pracowali przy np. sadzeniu lasów, oczyszczaniu rowów melioracyjnych czy w pracach polowych! I mieli prawdziwą broń a nie kompasy czy latarki z Chin.
Bundesfłera
11 miesięcy temu
Portal jest własnością niemieckiego kapitału więc celem jest osłabianie państwa przez takie artykuły czy nie łapiecie tego?
asker
11 miesięcy temu
Kto taki przepis uchwalił? mamy durni w polskim parlamencie? okres rozliczeniowy to maksymalnie 3 miesiące a nie 12 miesięcy lub więcej.
Partyzant
11 miesięcy temu
Jestem w WOT 2 lata , nam etat starszego ratownika, robiłam wymazy w czasie szczytu epidemii oraz innych zadań, o których inni Panowie nie mają tu pojęcia. Większość ludzi to osoby pracujące i piastujące urzędy tu a zwykłymi szeregowymi. Nie jesteśmy tu dla pieniędzy w cywilu mamy ich więcej. Dniówka żołnierza to 117 zł i to nie za 8 godzin tylko więcej. Przykro czytać Państwa zdania, tak w większości nasi pracodawcy nie są wyrozumiali. Myślę , że Ci którzy kochają swój kraj wiedzą , że nowy rodzaj sil zbrojnych jak i 4 pozostałe są jak palce jednej ręki współdziałają ze sobą i nie są wrogo ani do siebie nastawieni ani do swojego gospodarza. Zapraszamy w nasze szeregi a poznacie smak prawdziwej służby a nie tylko świecenie stopniem. Żadna praca nas nie poniża jeżeli ma pomóc bliskiemu. Zawsze gotowi zawsze blisko.Pozdrawiam serdecznie
Kibol Franka
11 miesięcy temu
Chce do WOT. Chce do WOT. A dlaczego ???. Bo to fajna kasa z dwóch źródełek. Kurczę chyba się tam wybiorę. Chce do WOT .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić