Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Maciej Deja
|

Wybory parlamentarne 2019. Oficjalne wyniki - frekwencja i głosy nieważne

11
Podziel się:

Wybory 2019 rozstrzygnięte - PKW podała oficjalne wyniki. Wśród danych znalazły się też rekordowo niska liczba głosów nieważnych i najwyższa od 30 lat frekwencja. Oddano za to największą w historii Polski liczbę głosów.

Wybory parlamentarne 2019. Druga najwyższa frekwencja i najniższy odsetek głosów nieważnych
Wybory parlamentarne 2019. Druga najwyższa frekwencja i najniższy odsetek głosów nieważnych (WP.PL)

Frekwencja w wyborach wyniosła 61,74 proc i to najlepszy wynik od czasu historycznych wyborów w czerwcu 1989 roku. Jeśli chodzi o liczbę oddanych głosów, to w niedzielę padł rekord. 18 mln 678 tys. 457 to o półtora miliona więcej, niż w pierwszej turze wyborów 1989 roku (uprawnionych do głosowania było wtedy 27 mln 26 tys. 146 osób).

Z frekwencji cieszył się przewodniczący PKW. Wiesław Kozielewicz sukcesem nazwał też odsetek nieważnych głosów, które oddano w wyborach 2019. Nazwisko kandydata błędnie zakreśliło (lub nie zrobiło tego w ogóle) 207 tys. 747 wyborców. To zaledwie 1,11 proc. wszystkich oddanych głosów, co jest najniższym wynikiem w historii.

Wybory parlamentarne 2019. Oficjalne wyniki - frekwencja i głosy nieważne

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 zostały ogłoszone tuż po godzinie 20 przez PKW. PiS zdobyło poparcie 43,59 proc. głosujących. To oznacza, że do Sejmu wprowadzi 235 posłów i będzie mieć samodzielną większość. Ugrupowanie to zdobyło dokładnie tyle samo mandatów, co w roku 2015.

SLD z wynikiem 12,56 proc. głosów zdobyło 49 mandatów. PSL (8,55 proc.) wprowadzi 30 posłów, Konfederacja (6,81 proc.) - 11 posłów. Jednego posła będzie mieć też mniejszość niemiecka.

W Senacie PiS będzie miało 48 przedstawicieli, Koalicja Obywatelska 43, Lewica 3, a PSL 2. Czterech senatorów startowało z własnych komitetów.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Znowu
3 lata temu
Polska jak zwyke ośmiesza siebie. Teraz dalej jęczenie do uni : dajcie na droge, dajcie na szpitale , dajcie i dajcie jak ostatni kościelny żebrak.
Haha
3 lata temu
Przynajmniej po nie będzie winne klęski Polski. Polska już na dnie a łapówki muszą być dalej płacone.
Mama!!
3 lata temu
Kto byl u zlobu ten pozostal i wszyscy moga sie tylko wachlowaci !!!! bo pieniedzy wiekszych nie zobacza a podatki nowe wyjda !!!
Wszyscy tak t...
3 lata temu
Wybory był sfałszowane, tak gdzie komitet Centralny PiS uznał, że trzeba interweniować.
pik
3 lata temu
"Frekwencja" to tyle co może dać obywatel w tym kraju
wik
3 lata temu
Bardzo się cieszę z wyniku wyborów.Gratuluję sobie i Polsce.
haa
3 lata temu
"207 tys. 747 wyborców" nieważnych głosów i to jest zaledwie? Może dla redaktora to niewiele ale przeszło 200 tys to dla mnie sporo. Wielu z nich specjalnie (w tym ja) oddało nieważny głos aby zamanifestować tą bzdurną kampanię partyjną (nie wyborczą tylko plebiscyt partyjny).
678
3 lata temu
głosowanie powinno być obowiązkowe jako przejaw obywatelskiej postawy, wtedy mogliby ogłosić sukces
rolnik
3 lata temu
Wszyscy się zachwycają frekwencją że jest wysoka a mnie w obliczeniach wychodzi że 40% "wyborców Leżało bykiem na kanapach i taka jest prawda.Dla niektórych polaków demokracja to nieosiągalny rarytas.I dlatego jest jak jest.
micha ryżu
3 lata temu
Jak sie cieszę ze PO schudło ,Scetyna wprowadził dobrą dietę
bzrb
3 lata temu
Wybory wygrane i co dalej. Ludzie jak nie mają za co żyć tak pewnie nie będą mieli
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić