Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JAR
|

Zakaz handlu w niedzielę. Rząd zaostrza przepisy

20
Podziel się

W 2021 roku jest tylko kilka niedziel, w których można robić zakupy w większości sklepów. Polacy chcą zmiany przepisów, jednak inne plany ma rząd.

Zakaz handlu w niedzielę. Rząd zaostrza przepisy
Handel w niedziele. Polacy chcą chodzić do sklepów (Barcroft Media via Getty Images, Barcroft Media)

Zakaz handlu w niedzielę to jedna z najbardziej spornych kwestii, która mocno dzieli Polaków. Mieszkańcom bardzo brakuje niedzielnych zakupów, co najdobitniej pokazuje sondaż UCE Research.

Co z niego wynika? Ponad 50 procent społeczeństwa chce, aby sklepy były otwarte w każdą niedzielę. Rząd zamiast poluźnić, zamierza jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy handlowe.

Dopóki zakaz handlu obchodziły małe sklepy osiedlowe działające na zasadzie franczyzy (sklepy tupu Żabka) politycy Prawa i Sprawiedliwości nie interweniowali. Sytuacja jednak zmieniła się, gdy placówkami pocztowymi stały się także dyskonty i supermarkety, na czele z Topazem czy ostatnio Lidlem.

Rząd zaostrza przepisy

Już we wrześniu politycy zajęli się tą sprawą. Nowa ustawa pozwoli na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki. Innymi słowy nie ma szans, aby supermarkety mogły działać na starych zasadach.

Jak wynika z badań UCE Research, zakaz handlu w niedzielę najliczniej akceptują mieszkańcy wsi i miejscowości do 5 tys. mieszkańców.

W większych miastach chęć powrotu do niedzielnych zakupów jest zdecydowanie większa. W miastach od 20-49 tys. ludności 61,5 proc. osób opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedzielę.

Zobacz także: Ważna rozprawa TK. Kąśliwy komentarz polityka opozycji
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Mila
4 miesiące temu
Ludzie ogarnijcie się niedziela powinna być spedzona z rodziną A nie w pracy chory system myślę że po nowym roku to się zmieni A jak mają być sklepy otwarte to też popieram wszystkie biura powinny być otwarte NIEDZIELA POWINA WYGLADAC TAK.JAK KAŻDY DZIEN W TYGODNIU
Pati
4 miesiące temu
Łatwo powiedzieć jeśli tylko ktoś kto pracuje w handlu to rozumie że cały czas pracujemy i ten jeden dzień chcą zabrać
Alghanim
4 miesiące temu
Proponuję oprócz sklepów otworzyć w w weekendy również wszystkie urzędy ponieważ oprócz robienia zakupów Chciałbym czasem załatwić sprawy urzędowe a w tygodniu nie ma kiedy
Janek
4 miesiące temu
Rząd nie słucha ludu tylko kleru
antypisior
4 miesiące temu
Rząd idący pod ramię z hierarchią kościelną ma w głębokiej dupie życzenia Polaków. Dla nich liczy się tylko zakaz handlu w niedzielę, bo coraz mniej "owieczek" przychodzi na msze i daje na kasę. Tu jak zwykle chodzi o KASĘ, a poza tym panowie w sukienkach naganiają pisiorom wyborców. Za to zachęcanie do głosowania na tę kochaną i bogobojną partię należy się rekompensata, czyli właśnie zakaz handlu, bo za dużo rodaków chodziło do galerii, a za mało do kościółka. Ale w ten sposób kościół kręci na siebie bat, bo nakazy i zakazy niewiele dadzą. Wiary nie propaguje się na siłę jak w średniowieczu.
Vive la Franc...
4 miesiące temu
Tymczasem we Francji supermarkety są otwarte 14. lipca (święto narodowe), a w miejscowościach turystycznych w sezonie letnim również w niedziele do 12 lub 13.
ak001
4 miesiące temu
No i po co? Co - ksiądz kazał, bo zamiast na mszę, niektórzy szli na zakupy? Jakoś przez kilkadziesiąt lat sklepy były w niedzielę otwarte i nikomu to nie przeszkadzało, tylko świętojebliwy PiS musiał coś zmienić dla samej zmiany.
Gwz
4 miesiące temu
Uważam że pracownicy sklepów też mają rodziny i potrzebują niedzielę aby zjeść z rodziną obiad pójść na spacer spędzić wspólnie czas .Ciekawe że ci co pracują w tygodniu i mają wolną sobotę i niedzielę chcą zakupy robić w niedzielę a co robią w soboty griluja,może oni też chcą spędzić miło czas.Niedziela to jedyny dzień gdzie mogą pobyć z rodziną.Może otwórzmy urzędy i zmienią swój punkt widzenia dajmy im wolną jedną niedzielę w miesiącu i pracujące wszystkie soboty,pewnie wtedy zmienią punkt widzenia ,nie uważam aby spacer po sklepie miał uratować komuś życie.
EM27
4 miesiące temu
Ja chcę posyłać dzieci do szkoły do przedszkola a i sprawy urzędowe też bardzo chętnie załatwię. A co wszyscy to wszyscy dlaczego nie.
As 1965
4 miesiące temu
Tylko w Polsce są w niedzielę otwarte sklepy,ciekawa jestem czy ci co tak bardzo chcą by w niedzielę otwarte były sklepy musieli pracować w handlu też chcieliby aby były otwarte? Każdy chce mieć niedzielę dla rodziny. Kiedyś były zamknięte i przeżyliśmy.
Xxx
4 miesiące temu
No pewnie jakby nie było dnia w tygodniu żeby zrobić zakupy a w niedziele to tylko spacerki po sklepie. My też chcemy 1 dnia wolnego żeby spędzić czas z rodziną
Przem
4 miesiące temu
Jestem za tym żeby co niedzielę były otwarte wszystkie sklepy
Ewa
4 miesiące temu
Panie kasjerki mają swoje rodziny ich a odpocząć. Tak trudno to zrozumieć niektórym.
Goš
4 miesiące temu
Żal!!!TEN ZAROBEK TO 100 ZŁ...WOLĘ W DOMU POSIEDZIEĆ!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić