Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Zapach grzybów zwabił sąsiadkę. Góralka wściekła się na turystów

112
Podziel się

Grzybobranie to nie tylko przyjemna i pożyteczna aktywność na świeżym powietrzu. Z obfitością grzybów w polskich lasach wiążą się także... konflikty. Grzybiarze pilnie strzegą urodzajnych miejsc, szczególnie przed przyjezdnymi. Czasami dochodzi do scysji.

Zapach grzybów zwabił sąsiadkę. Góralka wściekła się na turystów
Miejscowi nie wyjawiają miejsc, gdzie rosną rydze (Getty Images, Jorgefontestad)
bEKkTAAB

Beskidy to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Mieszkańcy tamtejszych wiosek znają lasy jak własną kieszeń i wiedzą, w jakich miejscach grzyby rosną szczególnie licznie. Informacje o tych wyjątkowo cennych dla grzybiarzy terenach są jednak przez nich skrzętnie skrywane - podaje "Gazeta Wyborcza".

Za rydze jak za zboże

Z dala od popularnych szlaków w mało uczęszczanych zakątkach Beskidów można natrafić na niezwykły urodzaj rydzów - pysznych i bardzo pożądanych grzybów. Miejscowi dbają, by turyści nie zapuszczali się w te miejsca. Utrzymanie ich w tajemnicy ma dla nich bowiem wymiar ekonomiczny.

bEKkTAAD

Redaktor "Gazety Wyborczej", który niedawno wybrał się na urlop właśnie w Beskidy, przekonał się o tym na własnej skórze. Z jego relacji wynika, że w góralskich karczmach za talerz rydzów z patelni można zapłacić aż 45 zł. Wielu miejscowych dorabia sobie, sprzedając rydze na jarmarkach.

Grzyby tylko dla miejscowych?

Redaktor wspomina także sytuację, kiedy był gościem jednego ze schronisk w Ochotnicy Górnej. Grupa pomieszkujących tam turystów przyniosła ze spaceru mnóstwo grzybów, którymi postanowili się podzielić z pozostałymi gośćmi obiektu. Zapach przyrządzanych grzybów zwabił jedną z sąsiadek.

bEKkTAAJ

Kobieta zaczęła dopytywać, gdzie turyści zebrali tyle grzybów. Gdy wyjawili, że rydze znaleźli na polanie przy charakterystycznym drzewie, góralka się zdenerwowała. Wyjaśniła, że czekała, aż grzyby podrosną, gdyż miała zamiar sprzedać je na jarmarku w Nowym Targu. - Toście mi narobili! - powiedziała nerwowo i wyszła.

Zobacz także: Grzyby w polskich lasach i parkach. Pokazał, co można znaleźć
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkTABe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(112)
Piękny lolo
miesiąc temu
Tak, należy ograniczyć ilość zbieranych grzybów!!!
hmmm
miesiąc temu
"Toście mi narobili! - powiedziała nerwowo i wyszła." No i co dalej?? Koniec opowieści?? Tylko tyle?? Ja myślałem, że będzie opisana jakaś wojna, awantura, a tu koniec... po co takie pierdoły pisać??
Jasiek
miesiąc temu
Szczujnia nie redaktor GW
bEKkTABf
czytelniczka
miesiąc temu
Mnie wkurza jedynie, jak ludzie niszczą te, które są niejadalne przy okazji :(
On wkręca
miesiąc temu
Lewo neomarksistowska antypolska GW i wszystko jasne.Może i taka sytuacja była.Ale te lewe pismaki funcjonariusze niemarksizmu i forpoczta lewego nwo zawsze szczuje Polaka na Polaka.
Sowa.
miesiąc temu
Góralica ma za swoje! Trzeba poczekać aż podrośnie i będzie można powiedzieć jej że ma intelekt koziołka z miasta P.
Jerzy
miesiąc temu
Na szczęście lasów w Polsce jeszcze dosyć. Grzybów masa. Fakt, że co roku grzyby trochę inaczej sypią, dotyczy to zarówno miejsc, ilości jak i dokładnej pory ich występowania. W ostatnich latach nieźle sypią prawdziwki, za to powiedzenie, zdrowy jak rydz, przestało mieć sens, rydze najczęściej są potwornie zarobaczywione.
Hwdp
miesiąc temu
Grzyby najlepsze są na łąkach w bieszczadach i kampinosie jesli ktoś wie o co chodzi. Konkretniej nie pisze bo nie puszczą. Rok1984 się kłania
Gabryś
miesiąc temu
Dziwna tą moda na zbieranie jak najwięcej grzybów. Tak jak tutaj. Nazbierali beż opamiętania grzybów i rozdawali innym, bo cóż zrobić z taką ilością grzybów? Wszystkie te zdjęcia z wielkimi ilościami grzybów... Ci ludzie powinni być karani za zbieranie takich ilości. Nie wierzę, że potem przez cały rok jedzą na okrągło grzyby. Rozumiem, zebrać tyle ile się potrzebuje a resztę zostawić i chodzić po lesie i oglądać w jak pięknych okolicznościach przyrody rosną. A nie dzisiejszy sport- jadalny to wyrwać.
dnowal
miesiąc temu
Goralenvolk
baj baj
miesiąc temu
jej sie to nalezało
Wielebny
miesiąc temu
Goralenvolk za dutki to już innych Adolfowi sprzedawał
Turysta
miesiąc temu
Górale zawsze płaczą za dudki to by w ogień skoczyli polska to nie tylko Podhale i Sylwester w zakopanym są też inne urokliwe miejsca a lasy są dobrem całego narodu i jeszcze na szczęście nie mogą brać za to dudków
bEKkTAAX
zyzio
miesiąc temu
GW to same Michnikowszczyny!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić