aktualizacja 

Zmiana czasu na letni 2024. Data wypada szczególnie

307

Pożegnanie zimowego czasu to z pewnością coś, na co wielu z nas czeka. Dłuższe dni nie tylko dodadzą otuchy, ale i pozwolą sprawniej funkcjonować. Tym razem jednak pośpimy godzinę krócej. Kiedy przestawiamy zegarki? Na to musimy jeszcze chwilę poczekać.

Zmiana czasu na letni 2024. Data wypada szczególnie
Zmiana czasu na letni 2024. Data wypada szczególnie (Pixabay)

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Już w następnym tygodniu będziemy świadkami dużo lepszej temperatury. Nie dość, że pojawi się słońce, to temperatura będzie przekraczać ponad 10 C.

Kiedy natomiast będziemy przestawiać zegarki? Czas zimowy zmieniamy na letni zawsze o tej samej porze roku. Jest nią ostatnia niedziela marca, czyli pozostało nam do tego jeszcze kilka tygodni.

W tym roku zegarki przestawimy w nocy z 30 na 31 marca. Będzie to wyjątkowy czas, bowiem tego samego dnia jest w Polsce Wielkanoc. Będziemy spali o godzinę krócej, a potem wybierzemy się do Kościoła i zasiądziemy przy świątecznym śniadaniu.

Wskazówki zegara przesuniemy o pełną godzinę do przodu, tj. z 2 na 3 w nocy. Dlatego tej nocy pośpimy niestety godzinę krócej. O tej porze roku słońce wstaje ok. godz. 6 rano, a zachodzi ok. 17:30. Przesuwając wskazówki o godzinę do przodu, wydłużymy dzień.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Kiedy koniec zmiany czasu?

Kwestia zmiany czasu z zimowego na letni i na odwrót jest dyskutowana na forum europejskim już od kilku lat. Jak dotąd nie udało się jednak podjąć ostatecznej decyzji w sprawie zaprzestania tej praktyki.

Według unijnej dyrektywy z 2019 r. zmiana czasu w marcu 2021 r. miała być ostatnią w historii. Plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa. Nie zapowiada się jednak, aby zmieniło się to w najbliższym czasie. Komisja Europejska przekazała, że zegarki będziemy przestawiać dwa razy do roku przynajmniej do 2026 r.

Zmiana czasu zakłada optymalne wykorzystanie światła słonecznego, dlatego właśnie wiosną, gdy słońce wstaje wcześniej, zmieniamy czas o godzinę, przestawiając zegarki do przodu.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić