aktualizacja 

Zmiany ws. zwolnienia L4. Pracownicy muszą to wiedzieć

308

W umowie koalicyjnej, jaką w piątek podpisały KO, Trzecia Droga i Lewica, znalazły się 24 postulaty. Jeden z nich dotyczy zasiłków chorobowych. Znaczne zmiany czekają pracodawców.

Zmiany ws. zwolnienia L4. Pracownicy muszą to wiedzieć
Według zmian w umowie koalicyjnej wypłata chorobowego nie będzie zmartwieniem pracodawcy (Pixabay)

Po raz pierwszy politycy, którzy wspólnie utworzą rząd koalicyjny, zdradzają szczegóły podpisanej pomiędzy sobą umowy.

Pracodawcy odetchną z ulgą

Na szczególną uwagę zasługuje punkt 12 tej umowy. Wprowadza on zmiany w zwolnieniach lekarskich, które dotkną miliony osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobrowolny ZUS w Polsce to tylko marzenie. Jak to wygląda w innych krajach Europy?
Przywrócimy korzystne warunki do rozwoju działalności gospodarczej. Ostatnie lata stały pod znakiem wojny wypowiedzianej przez rządzących polskim przedsiębiorcom. Odejdziemy od opresyjnego systemu podatkowo – składkowego m.in. poprzez wprowadzenie korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Potężny wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach musi być zatrzymany - czytamy.

Tyle w teorii, jednak warto wytłumaczyć, co to oznacza w praktyce. Obecnie pracodawcy finansują pierwsze 33 dni chorobowego swoich pracowników (w przypadku osób 60+ jest to 14 dni), a dopiero od 34 dnia wypłacanie chorobowego przechodzi na ZUS. W praktyce zakład oszczędza na tym spore pieniądze, gdyż Polacy najczęściej biorą zwolnienie lekarskie na 3-5 dni.

Po wejściu w życie umowy koalicyjnej to ZUS miałby wypłacać zasiłek chorobowy od pierwszego dnia zwolnienia. Jak podaje "Fakt", tylko w 2022 r. na chorobowe pracodawcy przeznaczyli niemal 11 mld. zł. Dzięki zmianom zapowiadanym przez koalicję, te pieniądze mogłyby zostać w firmie.

Nie ma jednak pewności, że sama wysokość świadczenia by podrosła. W tej chwili przebywając na zwolnieniu lekarskim, pracownik otrzymuje 80 proc. swojego wynagrodzenia - także wtedy, kiedy ten czas spędza w szpitalu. Podniesienie chorobowego do stawki 100 proc. wynagrodzenia w kampanii wyborczej obiecywała Lewica. Jednak w samej umowie koalicyjnej nie ma już na ten temat ani jednej wzmianki.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić