Znaczna podwyżka świadczenia, to będzie rewolucja. Poważny zastrzyk gotówki

113

Obywatelski projekt nowelizacji o rencie socjalnej przewiduje zwiększenie renty z 1217,98 złotych netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W czwartek (25 stycznia) odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Znaczna podwyżka świadczenia, to będzie rewolucja. Poważny zastrzyk gotówki
Renta socjalna zostanie podniesiona? (Pixabay)

Obywatelski projekt zakłada ogromną podwyżkę renty socjalnej, która dziś wynosi 1217,89 zł netto (niespełna 1600 zł brutto). Pomysł przewiduje zrównanie tego świadczenia z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia jest to 4242 zł brutto, a od 1 lipca 2024 roku minimalna pensja wyniesie 4300 zł brutto.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej omawiała przedstawicielka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Iwona Hartwich (KO). Zwracała uwagę na to, że przed opiekunami osób z niepełnosprawnością stoją codzienne wyzwania.

Mówiła o regularnych wizytach u specjalistów, rehabilitacjach, niezbędnym sprzęcie rehabilitacyjnym, ale i specjalistycznym żywieniu osób z niepełnosprawnością.

Często te osoby są zamknięte w czterech ścianach. To też musimy zmienić - dodawała, cytowana przez "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pamela się wygadała. To dlatego Fit Lovers zniknęli z show biznesu

Hartwich oceniła, że podniesienie renty socjalnej do kwoty najniższej krajowej pensji pozwoli osobom pobierającym świadczenie na "odrobinę więcej godności". Jednocześnie dziękowała premierowi Donaldowi Tuskowi za to, że właśnie za jego rządów Sejm zajął się tym projektem.

Iwona Hartwich podkreślała też, że rodzice osób z niepełnosprawnością są bardzo poniżeni przez rząd PiS.

W reakcji Tusk zaznaczał, że rodzice i opiekunowie osób z najcięższymi niepełnosprawnościami to nie jest najsłabsza grupa społeczna. - To najsilniejsza grupa społeczna. Władza jest po to, by o nich zadbać - mówił premier RP.

Podniesienie renty socjalnej? Jest reakcja Marleny Maląg

Na pomysł podniesienia renty socjalnej zareagowała już m.in. Marlena Maląg, była szefowa resortu rodziny w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

Skoro państwo uważacie, że projekt obywatelski wpisuje się w rozwiązania systemowe i on rzeczywiście poprawi sytuację polskich rodzin, które mają niepełnosprawne dzieci (...), to jesteśmy za pełnym procedowaniem tego projektu. Będziemy obserwować, kiedy (…) będzie uchwalony i wdrożony - podkreślała.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić