Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

ZUS podwójnie wypłacił "czternastki". Teraz żąda ich zwrotu!

9
Podziel się:

Już pod koniec października pierwsi seniorzy zaczęli otrzymywać czternastą emeryturę. ZUS popełnił jednak błąd przy wypłacie świadczenia i część uprawnionych otrzymała "czternastkę" w podwójnej kwocie. ZUS sprawy nie zamierza tak zostawić i chce uzyskać zwrot od emerytów.

ZUS podwójnie wypłacił "czternastki". Teraz żąda ich zwrotu!
ZUS podwójnie wypłacił "czternastki". Teraz żąda ich zwrotu! (Adobe Stock)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam poinformował o swoim błędzie i wypłaceniu podwójnych "czternastek" części seniorom. Dodatkowa emerytura w wyższej kwocie miała trafić do osób, które pobierają dwa świadczenia. Mowa o sytuacji, gdy ktoś otrzymuje nie tylko podstawową wypłatę, ale też świadczenie w związku z np. chorobą zawodową.

"Takie osoby powinny dostać jedną czternastkę, a system komputerowy wypłacał dwie" - informuje wyborcza.biz.

ZUS podwójnie wypłacił "czternastki". Teraz żąda ich zwrotu!

Jednak w rozmowie z PAP rzecznik ZUS-u zapewnił, że mowa o marginalnej liczbie przypadków. Paweł Zebrowski stwierdził, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zidentyfikowała jedynie trzy sytuacje tego typu. Tymczasem świadczenie trafiło do niemal 8 mln emerytów.

Zobacz także: Inflacja bije rekordy. Wina RPP i Glapińskiego? Kuczyński: Ekonomia to sztuka. Artystów poznaje się po latach

Jednak zdaniem "Gazety Wyborczej", w ZUS-ie powstała już specjalna instrukcja dla urzędników. Reguluje ona kwestię postępowania względem emerytów, którzy otrzymali podwójne "czternastki". Może to świadczyć o tym, że problem jest jednak większy.

Pracownicy ZUS-u mają w takich sytuacjach "grzecznościowo prosić świadczeniobiorcę o zwrot". Jeśli ten odmówi, "należy odstąpić od żądania jej zwrotu, gdyż nadpłata została spowodowana nieprawidłowym działaniem systemu" - wynika z pism rozesłanych do centrali i pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czternasta emerytura zaczęła być wypłacana przez ZUS pod koniec października, a ostatnie przelewy zrealizowano 1 grudnia. Na świadczenie rząd przygotował niemal 9 mld zł. Maksymalna wysokość "czternastki" wyniosła 1250,88 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Bat Chłopski
miesiąc temu
Rozumiem, że na zdjęciu widzimy reakcję emeryta na rachunek za gaz lub prąd po pierwszym stycznia 2022...
Matka trujki
miesiąc temu
Poco dajom tyle pieniędzy emerytą? Powinni wiencej dać dziecią!
Odpowiedzialn...
miesiąc temu
Pracownik ZUS ktory podwójnie wyslal czternastke powinien z wlasnej kieszeni ten blad pokryc. Moze wtedy urzednik dwa razy pomysli zanim cos zrobi.
Pozwać zus
miesiąc temu
Błąd zusu, to ich strata. Pozwać ZUS
S&D
2 miesiące temu
Ktoś w urzędzie dał 4 liter to teraz niech odpowie za to jak każdy szary obywatel. Tak by było w normalnym kraju a tak jak nie będzie zwrotu to w przyszłym miesiącu nie będzie wypłat
Jacek
2 miesiące temu
Nie oddawać te pieniądze wam się po prostu należały...
Gosc,
2 miesiące temu
Skoro Kowalski zrobi manko to Kowalski musi sam z własnej kieszeni ponieść koszty Skoro biurowa popełniła błąd ,czyli manko niech biurowa odda z własnej kieszeni .pozdrawiam
Rozbawiona
2 miesiące temu
Emerycie, należą się Wam te pieniadze. Tak mówiła pp. Pod żadnym pozorem nie oddawajcie. To nagroda za słuchanie bez szemrania wszelkich pomysłów rzadzących.
~Gosia
2 miesiące temu
Śmiechu warte. To już jest żenada!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić