Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

ZUS wyliczył, ile emeryci skorzystają na wyroku TK. Padły kwoty

2

Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu, który pozwala na pomniejszenie świadczenia emerytalnego, gdy dana osoba skorzystała z przejścia na wcześniejszą emeryturę. Jak wynika z danych ZUS, na wyroku TK mogłoby skorzystać około 200 tysięcy osób. Ile wynosiłaby miesięczna podwyżka świadczenia?

ZUS wyliczył, ile emeryci skorzystają na wyroku TK. Padły kwoty
ZUS wyliczył, ile emeryci skorzystają na wyroku TK (Pixabay)

W tym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis, który pozwala na pomniejszenie świadczenia emerytalnego, gdy dana osoba skorzystała z przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Jak wyliczył ZUS, zmiany mogą objąć około 200 tys. obywateli. Chodzi o kobiety urodzone w latach 1949-1959 (z wyłączeniem rocznika 1953, który został uwzględniony w innym wyroku TK) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949-1952 oraz w 1954 r. To osoby, które złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 r., a prawo do emerytury powszechnej nabyły po 2012 r.

Szacunki ZUS-u zostały opracowane dla poprzedniego kierownictwa resortu rodziny, na czele którego stała ministra Marlena Maląg, dlatego nie uwzględniają np. tegorocznej waloryzacji świadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Wyrok Trybunału a wzrost wydatków dla budżetu państwa

Według danych ZUS-u wprowadzenie od 1 stycznia 2024 roku nowych zasad obliczeń emerytur oznaczałoby wzrost wydatków dla budżetu państwa. Sięgałyby one od 2,3 mld zł w bieżącym roku do 2,6 mld zł w 2033 r.

Z kolei koszt wyrównań za cały okres, w którym świadczenie wypłacane było w niższej wysokości, w styczniu 2024 roku wyniósłby ponad 9,5 mld zł.

Co z podwyżkami emerytur?

Przeliczenie emerytur obejmie około 150 tys. osób, które wystąpiły już o emeryturę powszechną. Dla nich przeciętna miesięczna podwyżka świadczenia wyniosłaby 1191 zł, a przeciętna kwota wyrównania 64 075 zł.

Uwzględniono przy tym także ponad 53 tys. osób, które pobierały emerytury wcześniejsze przed 1 stycznia 2013 r. i jeszcze nie przeszły na emeryturę powszechną, do której są upoważnione. W ich przypadku przeciętna miesięczna podwyżka świadczenia wyniosłaby 4493 zł.

Wyrok TK: "naruszenie zasady zaufania obywateli do państwa"

Trybunał Konstytucyjny uznał, że w rozpoznawanej przez niego sprawie doszło do naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Ubezpieczeni, którzy zdecydowali się na korzystanie z wcześniejszej emerytury, nie mieli – w momencie podejmowania tej decyzji na podstawie obowiązującego wówczas stanu prawnego – świadomości co do skutków prawnych, jakie może ona wywoływać w sferze ich przyszłych uprawnień z tytułu emerytury powszechnej. W szczególności nie mogli przewidzieć, że przejście na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego będzie wiązało się z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o pobrane świadczenia - podał TK.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić