Nie tylko zaćmienie. Ziemię minie wielka asteroida

10

Już w ten weekend na niebie będziemy mogli podziwiać wyjątkowe zjawiska. Czeka nas zaćmienie Księżyca w nocy z 15 na 16 maja. To jednak nie wszystko. Ziemię minie wielka asteroida!

Nie tylko zaćmienie. Ziemię minie wielka asteroida
Nie tylko zaćmienie księżyca. Ziemię minie wielka asteroida (Pixabay)

Już w trwający weekend czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko to nazywane jest "Krwawym Księżycem". Ma miejsce wtedy, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Okazuje się, że jest jeszcze coś! Naszą planetę minie niebawem wielka asteroida.

Asteroida minie Ziemię tuż przed zaćmieniem Księżyca. Jej potencjalna średnica to do około 1600 stóp, czyli ponad 480 metrów. Została odkryta 6 października 2008 roku. Znana jest pod nazwą 2008 TZ3.

Według danych NASA, kosmiczna skała zbliży się do Ziemi na ok. 3,6 mln mil. Jest to około 5,8 mln kilometrów. Najbliżej powinna być 15 maja o 23:18 czasu polskiego.

Chociaż 3,6 miliona mil jest uważane za bliskie spotkanie w kategoriach astronomicznych, nie ma absolutnie żadnego zagrożenia kolizji z Ziemią. Możemy więc odetchnąć z ulgą.

Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS) szacuje wymiary asteroidy między 720 a 1600 stóp. Jeśli planetoida osiągnie górną granicę zakładanych wymiarów, oznaczałoby to, że jest szersza niż Empire State Building.

Opisywana asteroida została odkryta przez Mt. Lemmon Survey w Arizonie. Naukowcy śledzą ją od ponad 13 lat.

Przewidywaliśmy bliskie podejście w tym miesiącu od ponad dekady, ponieważ orbita tej asteroidy jest dobrze znana - powiedział "Newsweekowi" Paul Chodas, dyrektor CNEOS.
Zobacz także: Największe asteroidy w Układzie Słonecznym. Naukowcy publikują wyjątkowe zdjęcia kosmicznych skał
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić