Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Zagadka Sahary rozwiązana. To dzieło człowieka

28

Największa pustynia świata jeszcze kilka tysięcy lat temu nie istniała. Kiedyś była pokryta polami, rzekami i jeziorami. Wszystko zmieniło się przez człowieka.

Zagadka Sahary rozwiązana. To dzieło człowieka
(Shutterstock.com)

Najnowsze badania udowadniają, że to ludzie są winni powstania Sahary. Na tym terenie uprawiali niszczycielskie dla gleby gatunki zbóż. To właśnie one spowodowały, że w ciągu zaledwie tysiąca lat cały obszar został przykryty piachem.

Wszystko zaczęło się jakieś 8 tys. lat temu. To wtedy, według dr Davida Wrighta z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego, ludzkie osady zaczęły masowo przeprowadzać się na Saharę. Było tam wystarczająco dużo wody i żyznej gleby, by wieść spokojne życie - informuje "Daily Mail".

Rośliny, które tam hodowali nie chroniły ziemi przed promieniami słonecznymi. To właśnie dlatego coraz więcej słonecznej energii miało odbijać się od powierzchni i powodować coraz większe ogrzewanie terenu.

Proces ten trwał według badaczy ok. tysiąca lat.W końcu przyczynił się do całkowitego braku opadów deszczu, zaniku zielonych roślin i wody, a także osadzaniem się tam piasku nanoszonego przez wiatr.

Naukowcy twierdzą, że głęboko pod piaskiem pustyni znajdują się dowody na ich teorię. Mają tam być ślady po korytach nieistniejących już rzek, a nawet dawnych uprawach.

Ta część Afryki nie zawsze była sucha jak pieprz. Okres od 6 do 16 tys. lat temu określa się jako czas wielkich afrykańskich monsunów. Już wcześniejsze badania mówiły o tym, że nie było tam aż tak gorąco, jak teraz, ale nigdy nie mówiono o "zielonej Saharze".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić