Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Znaleźli nowy sposób na raka. Metal z kosmosu zabija komórki nowotworowe

112

Iryd może być wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych. Dowodzą tego najnowsze badania specjalistów z University of Warwick oraz Sun Yat-Sen University.

Znaleźli nowy sposób na raka. Metal z kosmosu zabija komórki nowotworowe
(iStock.com)

Badacze stworzyli mieszankę irydu i materii organicznej, która zabija raka. Może być ona skierowana bezpośrednio do zaatakowanych komórek. Kiedy tam dotrze, miejsce zmienione chorobowo jest naświetlane laserem z zewnątrz, przez skórę. Czerwone światło aktywuje iryd. Metal reaguje, zamieniając tlen zawarty w komórce nowotworowej w truciznę.

Nowa metoda jest bezpieczna dla zdrowych komórek organizmu. Grupa ekspertów pod wodzą profesorów Petera O' Connora, Petera Sadlera i Hui Chao stworzyła w laboratorium model guza w płucach. Kiedy zaaplikowali mu mieszankę irydu i materii organicznej oraz naświetlili, okazało się, że aktywna mikstura dotarła do każdej warstwy guza, zabijając komórki rakowe. Nie uszkodziła za to zdrowych - czytamy na stronach University of Warwick.

Projekt ten jest skokiem naprzód w zrozumieniu, jak nowe związki antynowotworowe oparte na irydzie atakują komórki nowotworowe - powiedział dr Pingyu Zhang, który brał udział w eksperymencie.

(Wikimedia Commons CC BY-SA, Dschwen)

Naukowcy sprawdzili dokładnie mechanizm działania mieszanki z irydem. Dzięki najnowocześniejszym spektrografom uzyskali obraz poszczególnych białek w komórkach nowotworowych. To z kolei pozwoliło im dokładnie określić, które z nich są atakowane przez organiczno-irydowy związek. Ustalili w ten sposób, że mieszanina uszkodziła białka w wyniku wstrząsów cieplnych oraz zakłócenie metabolizmu glukozy.

Zobacz także: Zobacz także: Groźny mit utrudnia leczenie raka

Platyna jest już stosowana w ponad połowie chemioterapii nowotworowych. Nadszedł czas, aby spróbować wykorzystać iryd dostarczony nam przez asteroidę 66 milionów lat temu! - podkreślił profesor Peter Sadler, jeden z liderów grupy naukowców.

Iryd to metal twardy, kruchy i najbardziej odporny na korozję. *Został odkryty w 1803 roku. Jest rzadkością na Ziemi, ale obfitują w niego asteroidy. W skorupie ziemskiej odkryto duże ilości irydu *sprzed 66 milionów lat temu, co doprowadziło do teorii, że trafił na naszą planetę z asteroidą, która spowodowała wyginięcie dinozaurów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Kontaktkontakt@pomoc.wp.plRegulaminRegulamin dodawania opiniiPolityka prywatnościUstawienia prywatnościReklamaWszystkie artykuły
Zobacz takżeDomodiKafeteria (forum)tv.wp.plPudelekGenialne
INFORMACJE ZE ŚWIATAKorea PółnocnaUkrainaTurcjaRosjaWłochySyriaTajwanUSANiemcyBiałoruśWielka Brytania
WYDARZENIANewsyNiedziele handloweKoronawirusObwód kaliningradzkiInflacjaChinyTrybunał KonstytucyjnyWojna w UkrainieWzrost cenWakacje kredytoweLatoWakacje
ZNANI POLITYCYJoe BidenKim Dzong UnDonald TrumpWładimir PutinAngela MerkelEmmanuel MacronAlaksandr ŁukaszenkaXi JinpingWołodymyr ZełenskiOlaf Scholz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić