Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Znaleźli nowy sposób na raka. Metal z kosmosu zabija komórki nowotworowe

81
Podziel się:

Iryd może być wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu komórek nowotworowych. Dowodzą tego najnowsze badania specjalistów z University of Warwick oraz Sun Yat-Sen University.

Znaleźli nowy sposób na raka. Metal z kosmosu zabija komórki nowotworowe
(iStock.com)

Badacze stworzyli mieszankę irydu i materii organicznej, która zabija raka. Może być ona skierowana bezpośrednio do zaatakowanych komórek. Kiedy tam dotrze, miejsce zmienione chorobowo jest naświetlane laserem z zewnątrz, przez skórę. Czerwone światło aktywuje iryd. Metal reaguje, zamieniając tlen zawarty w komórce nowotworowej w truciznę.

Nowa metoda jest bezpieczna dla zdrowych komórek organizmu. Grupa ekspertów pod wodzą profesorów Petera O' Connora, Petera Sadlera i Hui Chao stworzyła w laboratorium model guza w płucach. Kiedy zaaplikowali mu mieszankę irydu i materii organicznej oraz naświetlili, okazało się, że aktywna mikstura dotarła do każdej warstwy guza, zabijając komórki rakowe. Nie uszkodziła za to zdrowych - czytamy na stronach University of Warwick.

Projekt ten jest skokiem naprzód w zrozumieniu, jak nowe związki antynowotworowe oparte na irydzie atakują komórki nowotworowe - powiedział dr Pingyu Zhang, który brał udział w eksperymencie.

Naukowcy sprawdzili dokładnie mechanizm działania mieszanki z irydem. Dzięki najnowocześniejszym spektrografom uzyskali obraz poszczególnych białek w komórkach nowotworowych. To z kolei pozwoliło im dokładnie określić, które z nich są atakowane przez organiczno-irydowy związek. Ustalili w ten sposób, że mieszanina uszkodziła białka w wyniku wstrząsów cieplnych oraz zakłócenie metabolizmu glukozy.

Zobacz także: Zobacz także: Groźny mit utrudnia leczenie raka

Platyna jest już stosowana w ponad połowie chemioterapii nowotworowych. Nadszedł czas, aby spróbować wykorzystać iryd dostarczony nam przez asteroidę 66 milionów lat temu! - podkreślił profesor Peter Sadler, jeden z liderów grupy naukowców.

Iryd to metal twardy, kruchy i najbardziej odporny na korozję. *Został odkryty w 1803 roku. Jest rzadkością na Ziemi, ale obfitują w niego asteroidy. W skorupie ziemskiej odkryto duże ilości irydu *sprzed 66 milionów lat temu, co doprowadziło do teorii, że trafił na naszą planetę z asteroidą, która spowodowała wyginięcie dinozaurów.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(81)
kisio
5 lata temu
a ja zjadlem kanapke z marmolada i m i smakowala
hh
5 lata temu
Jak zawsze skonczy sie tylko na pisaniu
mi
5 lata temu
Fantastyczna wiadomość !
Polak
5 lata temu
szkoda ze tak późno to wymyślili, mój Tata zmarł przez nowotwór płuc 9 miesięcy temu po kilkuletniej walce ale może chociaż innym ludziom pomoga
mimim3
5 lata temu
Czyli grozi nam przeludnienie, bo selekcja naturalna juz dawno zaczela przegrywac
hehm
5 lata temu
Przeżyje zawsze ten kto ma władzę, kasę i odpowiednie plecy wśród księży, polityków i prawników... A plebs ma na to robić i rodzić kolejne pokolenia... po to też wymyślono w Polsce program 500+, który nawet dzieci nie stawia na równi... A Iryd zaczną sprowadzać sondy z kosmu za odpowiednią kasę, brylować w temacie będą Rosjanie, Chińczycy i Amerykanie, reszta świata będzie kupować i napędzać im kieszenie. Mocarstwa 3 zdominują dzięki temu świat, który sporadycznie będzie "przycinany" przez terroryzm Islamu :) to taka wizja przyszłości :)
kibic_X
5 lata temu
kompletna bzdura! Rtęć też usuwa wszystkie komórki nawet te nie rakowe
KIPOK
5 lata temu
W wielu państwach odkryto leki na nowotwory nawet w Polsce i gdzie one są!!!Ludzie jak chorowali tak chorują i umierają bo są pozbawieni leków ratujących im życie i zdrowie.Koncerny hamują to wszystko bo by nie zarabiały.Czy to nie jest zwykłe LUDOBÓJSTWO ?
Joe Black
5 lata temu
Za późno, o 3 miesiące:((
jawa
5 lata temu
Czyli działa tak samo jak amigdalina, tylko ona nawet lasera nie potrzebuje. No ale na irydzie można więcej zarabiać.
C'est moi
5 lata temu
A ta "materia organiczna" to kiepska kalka językowa użyta w atykule przez "wybitnego" redaktora WP, czy może strzepki jakiś paranaukowych przekonań drogiego redaktora wynikające z "nadmiaru" wiedzy?
takiżart
5 lata temu
No tak dinozaury wyginęły to znaczy że najwyraźniej działa.
Haj
5 lata temu
No to działamy i lecZymy h
Oczy
5 lata temu
"Rak", to bardzo szerokie pojecie. Nie podniecajcie sie takimi "rewelacjami".
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić