Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Obejrzeli "Na dobre i na złe" i nie wytrzymali. Pokazali, jaka jest prawda

9
Podziel się:

Akcja ostatniego odcinka "Na dobre i na złe" rozgrywa się na Kaszubach. Tamtejsi mieszkańcy są zbulwersowani sposobem, w jaki przedstawiono region w telewizyjnej produkcji. Klub Młodych Kaszubów "Cassubia" odpowiedział na odcinek produkcji TVP.

Obejrzeli "Na dobre i na złe" i nie wytrzymali. Pokazali, jaka jest prawda
(Facebook)

W środę 12 stycznia na antenie TVP wyemitowano 830. odcinek "Na dobre i na złe". Wywołał on burzę wśród mieszkańców Kaszub, gdzie wybrał się bohater serialu Andrzej Falkowicz (Michał Żebrowski), który poszukiwał tam rodzinnych korzeni. Klub Młodych Kaszubów "Cassubia" z Banina nagrał wideo, w którym zdecydowanie odpowiada na sceny przedstawione w serialu. Oberwało się m.in. warszawiakom.

W "Na dobre i na złe" bohaterowie spotykają się na tzw. pustą noc. Jest to kaszubskie pożegnanie zmarłego, ostatnia noc przed pogrzebem. W serialu Kaszubi piją alkohol i zażywają tabakę. Akcja odcinka rozgrywa się też w mało współczesnych zabudowaniach. Taki obraz regionu, przedstawiony w popularnym serialu, nie spodobał się jego mieszkańcom.

Klub Młodych Kaszubów "Cassubia" odpowiada na odcinek "Na dobre i na złe". W sieci ukazało się wideo, w którym obalają mity dotyczące Kaszub i ironicznie odnoszą się do produkcji TVP czy "warszawskiego" życia. Na nagraniu słyszymy:

Na Kaszubach dbamy o nasze dzieci, regularnie chodzę na badania i nikt z Warszawy nie potrzebuje mi mówić, że potrzebuję lekarza.

Kaszubi zwracają też uwagę na domy, w których żyją: - Mamy piękne domy na Kaszubach! Ciekawe, czy to jest deska - zastanawia się mężczyzna, stukając w ścianę, po czym stwierdza: - Beton!

W dalszej części wideo naśmiewa się z mieszkań w Warszawie, uderzając m.in. w rozmiary stołecznych kawalerek. Dowiadujemy się, że salon w jego kaszubskim domu ma około 50 mkw.: - Czyli jak dwie kawalerki w Warszawie - podsumowuje mężczyzna.

Na Facebooku organizacji członkowie "Cassubii" podkreślili, że tak wygląda prawda o Kaszubach, a nie tak, jak przedstawiono region w serialu. Tych, którzy chcą dowiedzieć się o więcej o regionie, zaproszono, by przyjechali i sami zobaczyli, jak się tam żyje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
To ja
4 miesiące temu
No i co z tego. To nie jest serial o rzeczywistości. Ma być miły i taką rolę spełnia. Gdyby w Klanie to było to co innego. Klan dzieje się równoległa a Na dobre ... W wymyślonym mieście. Nie szukajcie problemu tam gdzie go nie ma. To mój ulubiony serial.
Gduńszczi
4 miesiące temu
W serialu pokazali raczej typowych Mazurów znad Bugo-Narwi. Na tym Mazowszu Dalszym to jest dopiero ciemnota, zacofanie, a do tego antysemityzm. Zadupie koło niczego, czyli realsocjalistycznej Warsiawki. Już piękniejsza jest Kielecczyzna z Radomiem na czele.
Czarek
4 miesiące temu
O kulturze regionalnej w Polsce prawie nic się nie mówi. W tym kraju nikt nie umie i nie potrafi kultywować juz tradycji regionalnych . Pis się tego boi ?
Nena
4 miesiące temu
Kaszubski naród jest wredny
Antka
4 miesiące temu
Mnie się odcinek podobał. I stary Kaszuba też. I kielich za dobre życie. Nie ma się co obrażać, u nas stare drewniane domy są otoczone specjalną opieką konserwatorską, a w środku normalne wygody i zdrowiej i cieplej niż w betonie.
Krakus
4 miesiące temu
A co inne grupy etniczne nie pija na stypach? Np.górale, Ślązacy, mazurzy i inni. Bardzo sympatycznie ich pokazali.
Vox Populi
4 miesiące temu
Kompleksy wyłażą? Z fikcją filmową walczą? A realizm szpitala w Leśnej Górze im jaj nie urywa? Nie przepadam za warszawka ale atakować mieszkańców Warszawy przez komediowy i nierealny film to głupota wysokiego poziomu.
Iwonka
4 miesiące temu
Nudzi się wam już nie macie się czego czepiać żenada
miastowy
4 miesiące temu
Brawo Kaszubi ! Dowalić tym niby pankom z Warszawy a w rzeczywistości to 90% tych panków pochodzi ze wsi zabitej dechami. Wyrobili się trochę w stolicy , jak majtki w kroku i udają inteligencje. Poczytajcie życiorysy , to przeważnie sama wiocha i słoma z butów im wystaje , nawet tym w rządzie , a zwłaszcza tym .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić