Radosław Opas
Radosław Opas| 

Kiedy nie było internetu, królem był "Świerszczyk". Poznajesz prace polskich artystów?

23
1/9

Ewa Salamon: "Świerszczyk. Tygodnik dla młodszych dzieci"

Ewa Salamon: "Świerszczyk. Tygodnik dla młodszych dzieci"
(Ilustratorzy, ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów)
0
0
2/9

Olga Siemaszko: "Alicja w Krainie Czarów"

0
0

Siemaszko należała do pierwszych powojennych ilustratorek zajmujących się książką dla dzieci. Najpierw ukończyła krakowską Szkołę Przemysłu Artystycznego, a potem przeniosła się do Warszawy i na ASP studiowała malarstwo, grafi kę i rysunek. Znana była z tego, że lubiła wracać do swoich wcześniejszych prac. Kiedy wznawiano książkę, poprawiała ilustracje, szukała koloru, próbowała je odświeżać.

3/9

Leonia Janecka: "Jadwiga i Jagienka"

0
0

Janecka komponowała ona ilustracje w sposób bardzo malarski, zachowując właściwą sobie powściągliwość wyrazu i syntezę form. Jej jednobarwne rysunki piórkiem uderzają umiejętnością wywoływania nastrojów, przesycone są światłem uwypuklającym kształt, a jednocześnie stanowią doskonałą charakterystykę postaci.

4/9

Elżbieta Gaudasińska: "Znowu pani Flakonik"

0
0

Gaudasińska studiowała na warszawskiej ASP, dyplom obroniła w 1967 w pracowni prof. Aleksandra Kobzdeja. Autorka ilustracji do m.in. Calineczki Hansa Christiana Andersena i Czerwonego Kapturka Charles'a Perraulta. Jej ilustracje odznaczają się precyzyjnym rysunkiem, pomysłowymi skojarzeniami, zabawną deformacją, żywymi barwami.

5/9

Danuta Konwicka: "Pilot i ja"

0
0

Konwicka przez blisko 50 lat działalności opracowała ponad 20 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Sięgała po bardzo różnorodne techniki: od szkiców piórkiem, przez pastele, kredki, akwarele, gwasz, po prace z elementami wyklejanymi.

6/9

Janina Krzemińska: "Przygoda z małpką"

0
0

Krzemińska szczególnie chętnie posługiwała się barwną plamą, a jej prace charakteryzują ekspresyjność i groteskowa deformacja przedstawianej rzeczywistości, wieloletnia kierownik artystyczna czasopisma „Miś”.

7/9

Krystyna Michałowska: "Baśnie Andersena"

0
0

Michałowska zilustrowała około stu książek, m.in. Baśnie H.Ch. Andersena, Księgę smoków Edith Nesbit, Księżniczkę smoków Mieczysława Künstlera, czy Legendę o warszawskim Bazyliszku Wandy Chotomskiej. Jest autorką wyróżnika graficznego kultowej serii książek dla dzieci „Poczytaj mi, mamo” (Nasza Księgarnia). Jej prace są nastrojowe, szczegółowe, dopracowane, czasami udziwnione. Maluje temperami, akwarelami, stosuje techniki mieszane. Używa też piórka, maluje na płótnie, papierze.

8/9

Teresa Wilbik: "Leonek i lew"

0
0

Wilbik posługiwała się nowatorskimi rozwiązaniami, nadając każdej ilustrowanej książce indywidualny charakter. W swojej pracy posługiwała się rysunkiem i malarstwem. Jej charakterystyczne, pogodne postacie i łagodna kreska - wprowadzały najmłodszych czytelników w dziecięcy świat marzeń.

9/9

Barbara Gawryluk: "Ilustratorzy, ilustratorki. Motylki z okładki i smoki bez wąsów"

0
0

Więcej prac polskich malarzy, grafików i projektantów można znaleźć w książce Barbary Gawryluk, pt. „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”. Jest ona autorką książek dla dzieci, tłumaczką i dziennikarką, a swoje nowe dzieło poświęciła artystom Polskiej Szkoły Ilustracji. To właśnie oni mieli wpływ na rozwój naszej wyobraźni – dzięki nim zapamiętaliśmy z dzieciństwa postaci z okładek ulubionych książek. Autorka dotarła do samych autorów, lub rozmawiała z ich bliskimi i rodziną.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić