Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kto z kim i przeciw komu? Front w Syrii to szalona układanka

1/8

Ropa i Bóg

Ropa i Bóg
(Reuters)

Walczące ze sobą strony dzielą się na koalicje skupione wokół islamu sunnickiego (Arabia Saudyjska, Katar) i szyickiego (Liban, Iran). Wokół nich skupiają się aktorzy globalni, zainteresowani dostępem do ropy naftowej i gazu, przede wszystkim zaś kontrolą rurociągu, mającego na kolejne dekady zaopatrywać Europę. Dlatego Rosja wspiera Asada i walczy z Turcją, która z kolei dzieli swoje interesy równocześnie z ISIS i państwami naftowymi Zatoki.

Wiedza o współpracy tureckich służb specjalnych z Państwem Islamskim (kupowanie kradzionej ropy, dostarczanie fałszywych dokumentów i broni, swobodny przejazd przez Turcję) pochodzi ze źródeł niejawnych. W praktyce mamy sytuację, gdy NATO oficjalnie walczy z ISIS, choć w tajemnicy i nie wprost wspiera islamskich bojowników, zarówno finansowo jak i logistycznie. Ta strona konfliktu została ciekawie omówiona przez dr Nafeeza Ahmeda - związanego z dziennikiem "The Guardian" dziennikarza śledczego i eksperta od spraw Bliskiego Wschodu. Tutaj znajduje się tekst oryginalny, tutaj jego polskie tłumaczenie.

*Efektem takiego nachodzenia na siebie interesów geopolitycznych i kulturowych jest absolutnie zamazany podział na "dobrych i złych". *Przeciętny widz tej wojny może kompletnie nie zdawać sobie sprawy, kto właściwie z kim walczy. Uprośćmy ten obraz i pokażmy głównych graczy.

2/8

Walka z ISIS, walka z Asadem

Walka z ISIS, walka z Asadem
(REUTERS/Abdalrhman Ismail)

Największą i najgroźniejszą z organizacji walczących z reżimem al-Asada okazała się ISIS. Dążąc do stworzenia Nowego Kalifatu, za swoich wrogów uznała wszystkich, łącznie z innymi bojówkami anty-asadowskimi. Z ISIS oficjalnie walczą: Rosja, Francja i USA. Bombardowane są bazy terrorystów, magazyny, a ostatnio także transporty z nielegalnie wydobywaną i sprzedawaną na czarnym rynku ropą naftową.

3/8

Za Asadem: Rosja, Iran, Hezbollah

Za Asadem: Rosja, Iran, Hezbollah
(ap/eastnews)

Władimir Putin chce mieć pewność, że ubiegnie w planach "wyzwalania" Syrii koalicję turecko-saudyjską. Iran wspiera Syrię od Islamskiej Rewolucji 1979 roku. Jest kluczowym dostawcą sprzętu, pieniędzy i żołnierzy dla reżimu Asada. Wspierana przez Iran szyicka terrorystyczna organizacja Hezbollah jest obecna w Syrii od 2011 roku. Upadek świeckiego reżimu Asada byłby dla nich klęską. Gdyby sunnici rządzili w Syrii, Hezbollah straciłby ważną przystań i korytarz zaopatrzeniowy. Osłabiłaby się też pozycja tej organizacji w Libii.

4/8

Przeciw Asadowi: ISIS, rebelianci i koalicja z USA na czele

Przeciw Asadowi: ISIS, rebelianci i koalicja z USA na czele
(AP/Eastnews/Reuters)

Koalicja pod wodzą Stanów Zjednoczonych wspomaga syryjskich rebeliantów od czerwca 2013 roku. Oficjalnie Amerykanie zobowiązali się do usunięcia Asada w chwili, gdy potwierdziły się doniesienia o stosowaniu przez wojska prezydenta broni chemicznej. Nieoficjalnie powodem była decyzja Baszara al-Asada, by wspierać Rosję w jej projekcie rurociągu do Europy, a nie Amerykanów. Ustały prowadzone od lat romantyczne podchody Johna Kerry'ego, a al-Asad przestał być nazywany przez amerykańskich dyplomatów "prezydentem-reformatorem". Naloty USA skupiają się jednak na celach należących do ISIS.

5/8

Rosja kontra rebelianci

Rosja kontra rebelianci
(AFP/Eastnews)

Zbierane i prezentowane m.in. przez USA dowody wskazują jednak, że pociski częściej spadają na pozostałych wrogów al-Asada.

6/8

Arabia Saudyjska i Katar kontra Iran

Arabia Saudyjska i Katar kontra Iran
(REUTERS/Faisal Al Nasser)

Prezydent Syrii jest przyjacielem szyickiego Iranu. W tym przypadku obowiązuje więc zasada, że przyjaciel mojego wroga jest moim wrogiem.

7/8

Turcja kontra Kurdowie

Turcja kontra Kurdowie
(Polaris Images/Eastnews)

Nieoficjalnie Turcja wspiera działania ISIS, sprzedając im za kradzioną ropę natowskie uzbrojenie.

8/8

al-Nusra kontra Hezbollah

al-Nusra kontra Hezbollah
(Reuters)

Z kolei działający wspólnie z libijską armią szyicki Hezbollah od dawna zapowiada atak na al-Nusrę i przekroczenie czołgami granicy libijsko-syryjskiej.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Tragiczna śmierć księdza w spalonym aucie. Wierni opłakują proboszcza
Watykan podjął decyzję. Wysokie kary grzywny, a nawet więzienie
Pies w lesie musi być na smyczy? Leśnicy pokazali wideo
Okazjonalne jedzenie słodyczy korzystne dla serca? Są nowe badania
Kaczyński w prokuraturze. Przyjechał na przesłuchanie
Piąty żubr zabity przez wojskową ciężarówkę. Poruszające zdjęcie
Tragedia w USA. 310 milionów dolarów odszkodowania
Masz takie bombki? Lepiej je wyrzuć. Mogą być szkodliwe dla zdrowia
1050 zł miesięcznie oprócz 800 plus. Wystarczą 183 dni
Dron inspirowany ptakami. Może chodzić i skakać
Wyciekły arkusze maturalne. Stanowisko komisji
Handlowali szczeniakami na bazarze. Wyciągali zwierzęta z torby
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić