Najlepsze seriale tego sezonu. Wciągniesz się tak, że obejrzysz "na raz"
Nie sposób się od nich oderwać
Telewizja powoli ustępuje miejsca nowym mediom, a najlepsze filmy i seriale coraz częściej trafiają do internetu, a nie do ramówki klasycznych stacji telewizyjnych. Dzięki serwisom strumieniującym pokroju Netfliksa narodziło się nowe popkulturowe zjawisko - binge-watching, czyli oglądanie kilku odcinków serialu jeden po drugim. Zebraliśmy dziewięć tytułów z Netfliksa, które zechcesz pochłonąć tak szybko, jak to możliwe.
Punisher
Każdy amerykański nastolatek fascynujący się bronią palną skrycie marzy o tym, aby w dorosłym życiu stać się „bohaterem” na miarę Punishera i na każdym kroku mierzyć się ze śmiercią. Ale ten serial opowiada nie tylko o Franku Castle zabijającym mnóstwo złych ludzi na wymyślne sposoby, to także historia o problemach, z którymi muszą mierzyć się amerykańscy weterani wojenni wracający do cywila. To nie jest ckliwa historyjka opowiadana przez marvelowskich superbohaterów w pstrokatych kostiumach.
Stranger Things 2
Oto przepis na stworzenie popkulturowego fenomenu. Stranger Things 2 nie próbuje na każdym kroku straszyć swojego odbiorcy, zamiast tego nieustannie buduje atmosferę tajemniczości. Scenarzyści zrezygnowali z tanich zagrywek stosowanych w horrorach, w tym serialu najbardziej zachwyca fantastyczny sposób budowania narracji oraz przedstawiania mrocznych stron świata. Nie myśl jednak, że Demogorgony zniknęły na dobre, a Jedenastka stała się grzeczną dziewczynką. To wciąż serial o przerażających monstrach czyhających na nasze życie.
American Vandal
Kto narysował penisa na tablicy? Nauczyciele doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to Dylan Maxwell, szkolny błazen, odpowiada za te nieprzyzwoite rysunki. Jednak tym razem bohaterowie paradokumentu American Vandal mają znacznie poważniejszy problem – ktoś wymalował penisy na samochodach kadry nauczycielskiej. Nagrania z kamer zniknęły, a główny podejrzany nie przyznaje się do winy, twierdząc, że jego penisy wyglądają zupełnie inaczej. Niezwykle prześmiewcza parodia dokumentów śledczych pokroju Making A Murderer.
Mad Men
Rodzina Soprano to jeden z ostatnich seriali mainstreamowej telewizji, który ujawnił sekretne życie członków pewnej społeczności. Serial Mad Men ma z nim wiele wspólnego, gdyż opowiada o zakulisowych rozgrywkach pracowników nowojorskiej branży reklamowej w latach 60. W tej produkcji poznamy amerykański kapitalizm od podszewki i dowiemy się, jak wyglądało życie rodzinne przed kilkudziesięcioma laty. Jeśli uważasz się za trendsettera, możesz nazwać serial egzystencjalnym. My wolimy nazywać go po prostu genialnym.
Zadzwoń do Saula
Wydarzenia przedstawione w Zadzwoń do Saula rozgrywają się na sześć lat przed kultowym serialem Breaking Bad i opowiadają historię Jimmy’ego McGilla (znanego później jako Saul Goodman), młodego prawnika i krętacza, który próbuje rozkręcić własną kancelarię prawną i wyjść z cienia swojego starszego brata. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawnik Waltera White rozpoczął swoją karierę, wiesz już, co musisz obejrzeć. Na razie dostępne są trzy sezony, ale w tym roku powinien pojawić się kolejny.
Rick and Morty
Jedno z największych odkryć ostatnich lat, ta zwariowana animacja przebojem wdarła się na listy najchętniej oglądanych seriali. Wydarzenia w Rick and Morty rozgrywają się w futurystycznej scenerii, ale to nie jest typowe kino SF, to zawadiacka opowieść o przygodach uzależnionego od alkoholu socjopatycznego wynalazcy oraz jego wnuka. Jeśli wydawało ci się, że świat w Powrocie do przyszłości był zwariowany, to znaczy, że jeszcze nie widziałeś tego serialu.
Orphan Black
Kiedy drobna złodziejka Sarah staje się świadkiem samobójstwa kobiety wyglądającej jak jej sobowtór, nie zadręcza się żadnymi filozoficznymi pytaniami. Po prostu kradnie jej tożsamość i opróżnia konto bankowe. Jak można się spodziewać, ten ruch wywołuje lawinę konsekwencji, zwłaszcza kiedy Sarah dowiaduje się, że jej życie jest tajnym eksperymentem, a ona jednym z wielu klonów chodzących po ziemi. Orphan Black to wciągająca opowieść z gatunku SF oraz próba odpowiedzenia na pytanie, czy klonowanie ludzi jest moralne.
Mindhunter
Pewnego dnia David Fincher wyreżyseruje kolejny pixarowski film albo Paddingtona 3, nim jednak to nastąpi, wgryzie się w psychikę słynnych seryjnych morderców z lat 70., aby znaleźć czynnik, który zamienia człowieka w bestię. Mindhunter to wciągająca podróż do świata oficerów policji próbujących rozgryźć sposób myślenia morderców. Co odróżnia bestię od zwykłych ludzi? Być może mniej, niż mogłoby ci się wydawać.
Star Trek: Discovery
Najbardziej intrygujące podejście do uniwersum Star Treka. Discovery przeniesie nas w sam środek wielkiej międzygwiezdnej wojny i porzuci klasyczny format niezależnych odcinków na rzecz spójnej historii rozgrywającej się na przestrzeni wielu epizodów. Akcję serialu umiejscowiono na dziesięć lat przed tym, jak na pokładzie Enterprise’a rządzili Kirk oraz Spock, a dzięki nowemu formatowi scenarzyści mogli lepiej zagłębić się w perypetie poszczególnych bohaterów.
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze Stuffa.