Przez 4 dni wiercili dziurę w ścianie. Ukradli 1,2 mld zł

1/8

Napad na sejf depozytowy Hatton Garden (200 mln funtów)

Napad na sejf depozytowy Hatton Garden (200 mln funtów)
(MET Police)
0
0

Napad miał miejsce na początku kwietnia tego roku. Dwa miesiące później 200 policjantów w 12 różnych miejscach jednocześnie przeprowadziło potężną akcję. Aresztowano 8 osób, z których najmłodsza miała 48 lat. Wśród nich był m.in. 76-letni Brian Reader, związany innym słynnym napadem z 1983 roku (z magazynu Brink's Mat na lotnisku Heathrow skradziono złote monety i diamenty warte 78 mln funtów). Czterech najstarszych rabusiów z Hatton Harden przyznało się do wszystkiego, pozostała czwórka odpowiedziała za pomoc w napadzie. Odzyskano jedynie 1/3 łupu. Wiadomo, że do napadu na skarbiec ze skrytkami mężczyźni przygotowywali się 3 lata.

2/8

Napad na magazyn Brink's MAT (78 mln funtów)

0
0

Problemem gangsterów było złe rozpoznanie celu. Zdołali się włamać bez przeszkód, mieli wewnątrz własnego człowieka. Ochroniarz Anthony Black, zięć słynnego londyńskiego rabusia Briana "Pułkownika" Robinsona, wpuścił do środka sześciu złodziei, w tym Robinsona właśnie. Myśleli, że przyszli po 3 mln funtów w gotówce, zamiast tego trafili na 3,5 tony złota, gotówkę i diamenty warte wówczas 26 mln funtów (dziś trzykrotnie więcej).

Kto na kogo doniósł i kto kogo zabił nie jest do dziś oczywiste. Choć aresztowano głównych sprawców, do dziś nie odzyskano całego złota. Przez fakt, że aż 8 osób powiązanych z kradzieżą zostało zabitych w tajemniczych okolicznościach (ostatnio w czerwcu tego roku zabito Johna "Goldfinger" Palmera, który przetapiał złoto) media nazwały łup z Brink's MAT "złotem głupców", a sam napad uważa się za obciążony "klątwą". W 1992 roku nakręcono o napadzie film sensacyjny, "Fool's Gold" z Seanem Beanem.

3/8

Napad na jubilerów Graff Diamonds (23 mln funtów)

0
0

Przeszukanie mieszkania jednego z domniemanych sprawców pozwoliło na odzyskanie części łupu. W opakowaniu kremu do twarzy odkryto torebkę z niebieskimi diamentami wartymi 500 tys. funtów. Po roku udało się złapać dwóch członków gangu odpowiedzialnych za napad i zlokalizować dalsze elementy biżuterii warte w sumie 2,5 mln funtów.

4/8

Napad na ciężarówkę Securicor (6 mln funtów)

0
0

Napad z lipca 1995 roku nazwano największą kradzieżą gotówki w Wielkiej Brytanii od czasu słynnego Wielkiego Napadu na Pociąg z 1963 roku. Zastraszając bronią kierowcę Grahama Huckerby bandyci dostali się do magazynu z gotówką i odjechali. Policja próbowała zrzucić na Huckerbiego odpowiedzialność za napad, przekonując, że współpracował z bandytami. W 2002 roku wraz z drugim mężczyzną został skazany na 14 lat więzienia. Oba wyroki obalono dwa lata później.

5/8

Napad na magazyn firmy Securitas (53 mln funtów).

0
0

W największym jak dotąd rabunku pieniędzy w historii Wielkiej Brytanii uczestniczyła grupa bandytów z Wielkiej Brytanii, Indii i Albanii. Samo trwające blisko rok śledztwo kosztowało ponad 6 mln funtów. Aresztowano 30 osób, z czego przed sądem stanęło 5. Usłyszeli wyroki od 20 lat do dożywocia. Pomocy w zatrzymaniu dwóch sprawców udzielała marokańska policja. Odzyskano jedynie 21 mln funtów, a pomysłodawca napadu Kayenide 'Kane' Patterson nadal przebywa na wolności. Policja ma problem ze znalezieniem bandyty, bo cały czas pomaga mu brat bliźniak.

6/8

Napad na Northern Bank (26 mln funtów)

0
0

Bandyci uciekli, a gotówki nigdy nie odzyskano. Policja szybko oskarżyła o napad IRA, ale był to fałszywy kierunek. Śledztwo cały czas trwa. W 2014 roku aresztowano i skazano na 5 lat w zawieszeniu jedną osobę za "wypranie" skradzionych pieniędzy.

7/8

Napad przy Baker Street (33 mln funtów)

Zobacz także: Napad przy Baker Street (33 mln funtów)
0
0
8/8

Napad stulecia (50 mln funtów)

0
0

15-osobowy gang napadł na skład pocztowy z Glasgow do Londynu. Użyli fałszywego znaku "stop", by zatrzymać pociąg, rozbili głowę maszyniście (nigdy nie doszedł do siebie, zmarł w 1970 roku), zabrali pieniądze z pancernego wagonu i uciekli. Schronili się na farmie Leatherslade Farm. Dopiero gdy policja w toczącym się później śledztwie dotarła na farmę, zdobyła wystarczająco mocne dowody, by aresztować i skazać większość członków gangu. Jego szefowie dostali po 30 lat więzienia.

Wyjątkiem był m.in. Ronnie Biggs. 2 lata ukrywał się w Europie, po czym uciekł do Rio de Janeiro. Nie mając umowy o ekstradycji z Brazylią, policja brytyjska nie mogła mu nic zrobić. Dumny z bycia jedynym, który nie dał się złapać, Biggs spędził na obczyźnie 36 lat. W 2001 roku wrócił na Wyspy i zgodził się odsiedzieć kilka lat. Szybko podupadł na zdrowiu i w 2009 roku został wypuszczony. Zmarł w hospicjum w cztery lata później.

Historię innego z członków gangu Bustera Edwardsa pokazano w filmie "Buster" z 1988 roku. Bandytę zagrał Phil Collins. Edwards uciekł z rodziną do Meksyku, ale szybko przepuścił swoją część łupu. W 1966 roku wynegocjował krótszy wyrok i wrócił do Wielkiej Brytanii. Odsiedział 9 lat. W 1994 roku znaleziono go powieszonego w londyńskim garażu. Stwierdzono samobójstwo, choć koroner tłumaczył przed sądem, że w chwili śmierci Edwards był zbyt pijany, by móc cokolwiek sobie zrobić.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić