Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Światowy raport ryzyka 2017: 5 największych zagrożeń dla ludzi

36
1/6

Jest się czego bać?

Jest się czego bać?
(iStock.com)
0
0

Specjaliści z całego świata zebrali się, by stworzyć nowy raport zagrożeń dla ludzkości. W dokumencie, który powstał kilka miesięcy po konferencji Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), znalazło się 5 zjawisk, które będą nękać nas przez kolejnych 10 lat.

2/6

Olbrzymie bezrobocie

0
0

Miliony ludzi mogą w ciągu kolejnej dekady stracić pracę. Wszystko przez coraz większą automatyzację produkcji i rozwój robotyki. Dla przykładu, szacuje się, że w najbliższych latach na europejskim rynku pracy pojawi się ok. 500 tys. robotów. WEF wskazuje, że nadal nie wiadomo, co zrobić z ludźmi, których w pracy zastąpią roboty.

3/6

Nierówność dochodów

0
0

Specjaliści oszacowali, że rosnąca dysproporcja dochodów między biednymi a bogatymi będzie jednym z najgroźniejszych zjawisk dla wielu społeczeństw. Problem ten w świecie Zachodu rozwija się od lat 80. XX w. Co roku rozwarstwienie żyjących w krajach rozwiniętych osiąga coraz wyższy poziom. Dla większości ludzi płaca albo maleje, albo spada siła nabywcza ich pieniędzy, podczas gdy 1 proc. najbogatszych gromadzi coraz więcej kapitału. Z raportu organizacji Inequality z 2015 r. wynika, że 0,004 proc. światowej populacji posiada aż 12,8 proc. całego ziemskiego kapitału.

4/6

Populizm

0
0

Dekady szybkich zmian ekonomiczno-społecznych doprowadziły do zerwania tradycyjnego związku między wspólnotami ludzi a głównymi partiami politycznymi. Szczególnie widać to w najstarszym pokoleniu. Poczucie marginalizacji i wyobcowania ze społeczeńtwa starszych osób jest pożywką dla populistów. Dzięki ich poparciu skrajni politycy docierają na szczyty władzy. Za przykład podano m.in. wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA czy Brexit na Wyspach - donosi "Business Reporter".

5/6

Nacjonalizm

0
0

WEF dostrzega "niepokojące globalne oznaki" słabnącego zaangażowania w sprawy współpracy międzynarodowej. Współzawodnictwo potęg czyni system międzynarodowy bardziej kruchym i zagraża przyszłości, czy wręcz zdolności przetrwania nas wszystkich. Wzrost popularności nacjonalistycznych postaw widać w coraz większej części Europy. Wystarczy zobaczyć, jak zwykli obywatele podchodzą do kwestii uchodźców.

6/6

Zmiany klimatyczne

0
0

Jeszcze nigdy z klimatem na świecie nie było tak źle. Tylko w ostatnich 9 latach z powodu globalnego ocieplenia przesiedlić musiało się ponad 21 mln ludzi. Z danych Banku Światowego, które przytacza Światowe Forum Ekonomiczne, wynika, że do 2050 r. dostępność wody pitnej w miastach może zmniejszyć się aż o 2/3.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić