Krzysztof Narewski| 

Tajemnicza sieć tuneli. Nie wszyscy o nich wiedzieli

28
1/11

Wyjątkowe miejsce

0
0

Tunele zawsze niosą ze sobą jakąś nutę tajemniczości. Nie inaczej jest w przypadku tych pod Londynem. Ich budowę zaczęto w 1914. Miały na celu usprawnić przewożenie poczty. Korzystano z nich przez prawie 90 lat. Poznajcie ich niezwykłą historię.

2/11

Szybki transport

0
0

Sieć tuneli ma nieco ponad 10 km. Znajduje się prawie 22 metry pod ziemią. Jeździły nimi zasilane prądem wózki. Wrzucano na nie przesyłki, które niewiele później docierały na drugi koniec miasta.

3/11

Recepta na korki

0
0

Tunele miały być rozwiązaniem poważnego problemu. Londyn robił się coraz bardziej zakorkowany. To skutecznie utrudniało dostarczanie przesyłek na czas.

4/11

Nieudane próby

0
0

Pierwsze projekty pocztowych tuneli pojawiły się w połowie XIX. wieku. Wtedy jednak budowę zarzucono, bo z wykorzystaniem obecnie dostępnych technologii była szalenie droga.

5/11

Początek budowy

0
0

Włodarze Londynu na poważnie podeszli do tematu po raz kolejny w 1909 roku. W 1914 projekty zatwierdzono i zaczęto budowę. Data feralna, bo tego samego roku rozpoczęła się I Wojna Światowa.

6/11

Tunel, ale bez torów

0
0

Mimo walk tunele i tak kopano. Z racji tego, że stal potrzebna była do produkcji uzbrojenia, budowniczy nie kładli torów.

7/11

Duża flota

0
0

Pierwszy odcinek otwarto w 1927 roku, a cały system działał od marca 1928. W sumie tunelami jeździło 90 elektrycznych wózków łączonych w małe składy.

8/11

Zawsze na czas

0
0

Transport tunelami był niezawodny. Jedyne poważniejsze problemy trwały 3 tygodnie. Wszystko przez II Wojnę Światową. Podczas walk kryli się tam żołnierze. Tunele były też wielokrotnie zalewane.

9/11

Lata świetności

0
0

Z poczty tunelowej korzystano najczęściej w 1962 roku. Była remedium na wszystkie problemy transportowe. Nawet 20 lat później swoją wydajnością wciąż wyprzedzała tradycyjny transport naziemny.

10/11

Zabiły je e-maile

0
0

Tunele ostatecznie odeszły do lamusa w 2003 roku. Koszt korzystania z nich stawał się coraz wyższy. Bardziej opłacało się korzystać z szybko rozwijającej się sieci dróg. Zdaniem eksperta kolejowego Petera Johnsona, korzystanie z tej poczty wyparły tak naprawdę e-maile.

11/11

Nie lada gratka!

0
0

System tuneli pocztowych niedługo z powrotem ożyje. Wszystko przez to, że do środka zostaną zaproszeni turyści. Elektryczne wózki nie będą już woziły poczty, ale właśnie odwiedzających. Londyńskie Muzeum Poczty zaprasza już od 28 czerwca. Skusicie się na taką przejażdżkę?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić