Jan Muller| 
aktualizacja 

Te przepisy mają tysiące lat

1
1/7

Babilon

Babilon
(Shutterstock.com)
0
0

Kolekcja sztuki babilońskiej Uniwersytetu Yale ma prawdziwy skarb - trzy tabliczki zapisane językiem akadyjskim z 1750 roku p.n.e. i zawiera przepisy na różne dania mięsne i wegetariańskie.

dzika lukrecja
zapaliczka cuchnąca (asafetyda)
rzeżucha
kmin rzymski
skórka cytryny
woda

Zagotuj 6 litrów wody z lukrecją i trzymaj długo na ogniu. Dodaj skórkę cytryny i redukuj do 1 litra. Oczyść wywar, dodaj mięso i gotuj dalej. W trakcie dodaj resztę składników.

kaczka
woda
mleko
cynamon
liście musztardy
szalotka
semolina
por
czosnek
mąka żytnia
solanka
prażone nasiona kopru
mięta
główki tulipanów

Posolić mięso od środka i na zewnątrz, włożyć do garnka z mlekiem i wodą. Gdy się zagotuje, dodać zmieszane szalotki, semolinę, pora, czosnek i tyle wody, by papka była odpowiednio wilgotna. Trzymać na ogniu tak długo, aż mięso zacznie odchodzić od kości. Po ochłodzeniu dodaj pozostałe składniki i wymieszaj.

Cebulowy chleb z sumakiem i szafranem
mąka orkiszowa
semolina
nasiona cebuli
sumak
szafran
sól
woda
mleko

2/7

Wikingowie

0
0

10-15 filiżanek wody
sól
2 filiżanki posiekanych nasion jęczmienia namoczonych przez noc w wodzie
garść mąki pszenicznej
garść zmiażdżonych orzechów
3-4 łyżki miodu
Wrzucić wszystkie składniki do dużego garnka, zalać wodą i często miesza aż do zagotowania się. Uzupełnić wodą w miarę potrzeby. Gotować ok. godzinę.

150 g świeżego szpinaku (200 gram mrożonego)
1 por (biała część długości 10 cm)
1 litr bulionu mięsnego
0,5 filiżanki posiekanej zielonej pietruszki
szczypta pieprzu
szczypta mielonego imbiru
2-3 żółtka
0,5 filiżanki śmietany
zmielona gałka muszkatołowa do smaku

Oczyścić szpinak, przepłukać pora i pokroić na cienkie plasterki. Zagotować bulion, dodać szpinak, pora i pozwolić gotować się przez 5 minut. Dodać pietruszkę i pozwolić gotować się dalszych kilka minut. Doprawić solą, pieprzem i imbirem. Zmieszać żółtka ze śmietaną w dużym garnku. Przelać tam zupę intensywnie mieszając. Zetrzeć gałki i podawać z chlebem.

1 rzepa
2-3 marchewki
ćwierć główki kapusty
1 por
masło
miód
sól i pieprz

Obrać warzywa, pokroić na kawałki, gotować w lekko osolonej przez 5 minut, osuszyć. Marchew i rzepę podsmażyć na maśle do miękkości, pod koniec dodać pora i kapustę. Dodać miodu i wymieszać. Przyprawić solą i pieprzem.

3/7

Kuchnia anglo-saksońska

0
0

350 g ciasta z mąki pełnoziarnistej
1 gołąb
2 piersi z kurczaka
150 ml białego wytrawnego wina
kilka ziaren czarnego pieprzu
15 g masła
50 g grzybów leśnych
2 ząbki czosnku
25 g rodzynek
3 duże jaja
sól i pieprz
0,5 łyżeczki mielonego imbiru

Rozłóż w naczyniu do wypieków cienką warstwę ciasta zostawiając 1/3 na przykrycie od góry. Zagotuj gołębia w rosole z czosnkiem, winem i pieprzem i trzymaj na małym ogniu przez godzinę. Potem dodaj kurczaka i gotuj dalej przez 45 minut albo do czasu, aż kurczak i gołąb będą podobnie miękkie. Równocześnie podsmaż posiekane grzyby na maśle. Wyjmij gołębia z rosołu i wyjmij z niego kości. Potnij kurczaka i mięso gołębia na małe kawałki, zmieszaj z grzybami i rodzynkami i równo rozłóż na cieście. Ubij lekko jajka i przypraw solą pieprzem i imbirem. Dodaj ćwierć litra wywaru. Pozostałą resztę ciasta rozłóż na mięsie zakrywając krawędzie. Piecz w 180 stopniach 35 minut.

50 g masła
1,5 kg mięsa z królika/zająca z kością
450 g grubo krojonego pora
4 ząbki czosnku drobno posiekane
175 g kaszy jęczmiennej
900 ml wody
3 łyżki stołowe białego albo czerwonego octu winnego
15 świeżych, porwanych liści szałwii albo 1 łyżeczka suszonej
2 liście laurowe
sól i pieprz

Stop masło w rondlu o grubym dnie i podsmaż mięso z porem i czosnkiem. Dodaj kaszę, wodę, ocet, liście laurowe i przyprawy. Zagotuj wszystko, przykryj i trzymaj na małym ogniu 90 minut. Mięso powinno po tym czasie odchodzić od kości. Dodaj szałwię i gotuj przez kilka minut. Dopraw do smaku.

2 kg wieprzowiny w kostkach
80 g smalcu
6 papierówek
1 pęczek szczypiorku
0,5 kg pora
0,5 kg groszku
1 litr ulubionego ciemnego piwa
250 g kaszy bulgur

Podsmaż wieprzowinę na smalcu, zalej piwem i zostaw na 45 minut na małym ogniu. Dodaj posiekane jabłka, szczypiorek, sól, podsmażone na maśle pory i trzymaj na ogniu do zmiękczenia mięsa. Pod koniec dodaj groszek. Dodaj kaszę bulgur.

4/7

Izraelici

0
0

Pewności odnośnie biblijnej uczty nie ma, ale wiedza historyczna o życiu Izraelitów przed 2000 lat pozwala mniej więcej ustalić, co powinno znaleźć się na stole. Zgodnie z Nowym Testamentem był to posiłek paschalny, zebranym podano by macę (chleb przaśny), wino, soloną wodę i małą miseczkę z maror, gorzką zagryzką (chrzan oraz rzymska sałata) .

Jeżeli to była wczesna wiosna, stół ozdabiać mogły świeże owoce, migdały, orzechy włoskie oraz gałązki ziół jak tymianek, kolendra i rozmaryn. Każdy z gości przychodził z własnym nożem, ale po odkrojeniu kawałka mięsa jadł je palcami, przemywając je tylko w misce z wodą.

Tradycyjnie posiłek zaczynało się od prostej warzywnej zupy. To, co stanowiło treść dania drugiego, zależało zawsze od zamożności właściciela domu. Jezus był ważnym gościem, więc gospodarz wybrałby pewnie coś kosztownego, jak pieczone jagnię. Deserów nie jadano, wystarczały owoce i orzechy dekorujące stół. Gdyby ktoś chciał jakieś pojedyncze danie, proponujemy chleb Ezechiela albo potrawkę Elizeusza.

0,5 szklanki mąki jęczmiennej,
0,25 szklanki drobno zmielonego bobu
0,25 szklanki mąki jaglanej
1 szklanka mąki z pszenicy durum
0,5 szklanki mąki z soczewicy
1 łyżeczka soli
0,25 szklanki oliwy z oliwek
1 łyżeczka "biblijnych drożdży" (nie znano wówczas drożdży jakich dziś używamy, można użyć mieszaniny starego zaczynu i świeżego soku winogronowego, ich skórki zawierają naturalne drożdże)

Należy wymieszać suche składniki, dodać oliwę, "drożdże" i wodę. Ugnieść ciasto i zostawić w ciepłym miejscu na dwie godziny. Ponownie ugnieść i uformować okrągłe placki i piec na węglu aż do zbrązowienia.

1 szklanka dyni
1 szklanka cebuli
2 zgniecione ząbki czosnku
1 por pocięty na 4 cm kawałki
szparagi
0,5 szklanki posiekanych malw
1 gałązka świeżej lebiodki syryjskiej albo 0,5 łyżeczki suszonej
0,5 łyżeczki kminu rzymskiego
woda

Warzywa należy gotować do miękkości. Łyżkę gotującej się wody dodać do 2 łyżek mąki, wymieszać i dodać do potrawki. Mieszać aż zgęstnieje.

5/7

Starożytni Rzymianie

0
0

100 g świeżej mięty
50 g świeżej kolendry
50 g zielonej pietruszki
1 mały por
gałązka tymianku
200 g słonego sera
orzechy
ocet
pieprz
sól
oliwa z oliwek

200 g nasion pinii
2 łyżeczki zmielonego pieprzu
1 łyżka miodu
4 łyżeczki garum, czyli pasty ze sfermentowanych ryb (dziś łatwo zastąpić pastą z anchois)

Nasiona powinny spędzić noc w wodzie. Po osuszeniu trzeba je dokładnie zmielić, dodać pieprz, miód i garum. Podgrzać całość w bemarze. W tym samym czasie zagotować jajka na miękko z lejącym się żółtkiem, ostudzić i obrać ze skorupek. Podawać polewane sosem.

Metoda przygotowania mięsa nie ma znaczenia - do tego sosu można go upiec, ugotować albo usmażyć. Dla 500 g mięsa potrzeba:
2 łyżki mąki
2 łyżki oliwy z oliwek
300 ml wina deserowego
1 łyżka prażonego kminu rzymskiego
1 łyżka nasion selera
3 daktyle bez pestek
3 łyżeczki garum albo 50 g anchois
1 łyżeczka ziaren pieprzu
2 łyżeczki świeżej posiekanej mięty
1 łyżeczka miodu
3 łyżeczki octu

Przygotuj zasmażkę z mąki i oliwy, dodaj wino i podgrzewaj mieszając do osiągnięcia gładkiej konsystencji. Zmieszaj ze sobą kmin, nasiona selera, daktyle, garum / anchois, pieprz, miętę, oliwę, miód i ocet. Dodaj do zasmażki z winem. Włóż kawałki mięsa strusia.

6/7

Słowianie

0
0

3kg kapusty
0,5 kg grochu
0,7 kg boczku wieprzowego
3-4 cebule
pęczek kopru
pęczek szczypiorku
sól
czosnek
kolendra
kminek
mięta
czarnuszka
lebiodka
macierzanka

Groch namaczamy przez noc, potem gotujemy w tej samej wodzie. Poszatkowaną cebulę solimy. W dużym naczyniu podsmażamy boczek w kostce, potem dodajemy grubo krojoną cebulę i podsmażamy do złapania złotego koloru. Dodajemy kapustę i podlewamy wodą, dusimy na małym ogniu. Gdy zmięknie, dodajemy groch i przyprawiamy - solą, kolendra i czarnuszką. Dodajemy poszatkowany szczypiorek i dwa pokrojone ząbki czosnku, miętę, lebiodkę oraz macierzankę. Na koniec posypujemy wszystko poszatkowanym koperkiem.

0,3 kg ziaren pszenicy orkiszowej
1 łyżka masła,
150 ml śmietany
2 żółtka
2 – 3 garście młodych listków lebiody
sól
kminek
kolendra
mięta
koper

Ziarna orkiszu trzeba ugotować w 2 l wody z dodatkiem masła. Gdy ziarno jest miękkie, trzeba dodać czyste i pokrojone listki lebiody. Dalej gotować kwadrans. Śmietanę zmieszać z 2 żółtkami i zaprawić nią wywar. Dodać sól, mielony kminek i kolendrę. Na koniec posypać poszatkowanym koperkiem z kilkoma listkami mięty.

1,5 l wody
0,5 kg kaszy jaglanej
300 ml mleka
400 g boczku
sól

W glinianym garnku mieszamy kaszę z wodą w proporcji 1 do 3. Dodajemy sól i gotujemy bez mieszania. Pod koniec uzupełniamy mlekiem i odstawiamy w ciepłe miejsce. Kasza musi się doprażyć. Podajemy polaną skwarkami wytopionymi z pokrojonego boczku.

7/7

Do popicia

0
0

0,3 kg suchego chleba razowego na zakwasie
6 litrów wody
20 g drożdży
miód
mięta

Chleb warto wcześniej podpiec (im mocniej, tym ciemniejszy kwas). Potem umieszcza się go w naczyniu i zalewa gorącą wodą. Gdy stygnie, rozpuszczamy drożdże w szklance ciepłej wody, dodajemy do kwasu i zostawiamy na 40 godzin. Całość przecedzamy przez płótno, dodajemy mód i miętę i zostawiamy na 8 godzin. W tym czasie nabierze smaku i rozpocznie się fermentacja. Potem przelewamy go do butelek i chłodzimy przez kilka dni. Wystarczy nawet piwnica.

1 filiżanka drożdży (trzeba przygotować dwa dni wcześniej: 1-2 łyżeczki lekko prażonej mąki, 1 filiżanka letniej wody oraz 1 łyżeczka cukru)
5 litrów wody
2 filiżanki mąki
2 filiżanki cukru

Zaczyna się od podpiekania samej mąki w naczyniu aż lekko ściemnieje. Trzeba przesypać ją potem do dużego garnka i pozwolić wystygnąć, zalać wodą i bardzo dokładnie wymieszać. Następnie dosypuje się cukier i gotuje przez 8 minut nie przerywając mieszania. Gdy wystygnie dodać drożdży i pozwolić fermentować w chłodnym miejscu (też lodówka) przez 2-3 dni. Boza teoretycznie jest gotowa, ale można dodać np. cynamonu czy cukru do smaku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić