Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bolesław Breczko
Bolesław Breczko | 
aktualizacja 

Wiemy, co kobiety robią miedzy jedną a drugą pieluchą. Wchodzą do męskiego świata

1

- W poczekalni u lekarza albo na placu zabaw. Wszystkie matki siedzą z telefonami i przesuwają te kwadraciki – mówi Magda, matka 2,5-letniego Borysa. To nie odosobniony przypadek. W świecie gier mobilnych panie stanowią coraz większą grupę.

Gry dla kobiet to istotny trend w świecie smartfonów
Gry dla kobiet to istotny trend w świecie smartfonów (Adobe Stock)

Magda prawdopodobnie nie wie, że mówi o jednej z najpopularniejszych obecnie gier wideo na świecie, czyli "Candy Crush Saga". Ta prosta gra z Facebooka i smartfona jest świetnym pochłanianiem czasu. Dzięki swojej prostocie i dostępności idealnie sprawdza się w sytuacjach oczekiwania na wizytę lekarską, gdy dziecko bawi się na placu zabaw, a nawet podczas karmienia dziecka.

Gdzie te kobiety?

Niedawno opublikowany raport o graczach w Polsce przedstawił zaskakującą statystykę. Aż 49 proc. z nich to kobiety. Ten odsetek wydał mi się na początku nierealny. Regularnie grając w gry sieciowe i bywając na imprezach związanych z elektroniczną rozrywką, osobiście oceniam rozkład płci wśród graczy na 80-20 z korzyścią dla mężczyzn.

Wysnułem z tego następujące wnioski. Albo kobiety-gracze świetnie się ukrywają - co może być zrozumiałe, bo społeczność graczy postrzegana jest jako zdecydowanie męska, a nawet szowinistyczna - albo twórcy wspomnianego raportu wiedzą o czymś, o czym ja nie wiem. Prawidłowa okazał się oczywiście ta druga opcja.

(State of the Polish Video Game Industry 2017)

W raporcie oprócz tradycyjnych gier, tzw. "pudełkowych", na komputery albo konsole, wyróżniono także inne. Są to gry na smartfony (np. "Angry Birds"), przeglądarkowe (np. "Farmerama") i dostępne w mediach społecznościowych (np. "Texas HoldEm Poker"). To właśnie tu znajdziemy "zaginione" kobiety-graczki. Gdzie w takim razie kobiety grają najchętniej?

Płci żeńskiej próżno szukać wśród graczy konsolowych, stanowią zaledwie 19 proc. ogółu. Więcej pań gra w gry na komputerach stacjonarnych - 38 proc. Najpopularniejsze są smartfony (49 proc.), gry przeglądarkowe (49 proc.) oraz gry w mediach społecznościowych. Tutaj kobiety stanowią 57 proc., a mężczyźni już 43 proc. Natomiast światowe trendy mówią, że przewaga kobiet nad mężczyznami wśród graczy mobilnych sięga nawet 75 proc.!

Gracze i gracze mobilni

Czy w takim razie z raportu wynika, że kobiety grające na telefonach i przez Facebooka są tymi "prawdziwymi graczami"? Według mnie nie. Tak samo jak osoba grająca w nogę albo w siatkę raz w tygodniu nie jest sportowcem. Za terminem "gamer" kryje się bowiem pasjonat, człowiek zasiadający z padem przez telewizorem czy z klawiaturą i myszką za ekranem, preferujący fabularne czy sieciowe tytuły. A gry na komórkach to nic innego jak zabijanie czasu. Mówią o tym nawet sami zainteresowani. Według raportu 74 proc. komórkowych "graczy" robi to z nudów lub dla zabicia czasu.

Ta wiadomość jest dla mnie o tyle smutna, że większa obecność kobiet w tej dziedzinie rozrywki byłaby dla niej pozytywna. Większość gier komputerowych jest tworzona przez mężczyzn i dla mężczyzn. Na produkcje, w których wcielamy się w trochę bezczelnego, pewnego siebie faceta w średnim wieku, który wypowiada się z ironią w głosie i "ratuje świat" nie mogę już patrzeć. Branży gier z pewnością przydałby się "kobiecy dotyk", ich spojrzenie. W branży twórców gier płeć żeńska stanowi zaledwie 15 proc., z czego większość pracuje jako graficzki.

(State of Polish Video Game Industry)

Jest popyt, jest podaż

Z fali 30-letnich matek, grających na telefonach w przerwie między jedną pieluchą a drugą, cieszą się natomiast twórcy gier mobilnych. Ten segment jest najlepiej zarabiającym na rynku elektronicznej rozrywki. Zyskami przebija zarówno gry konsolowe, jak i gry PC. Dlatego panie są brane pod uwagę już podczas tworzenia gier. Polskie studio Arifex Mundi wręcz specjalizuje się w grach dla kobiet 30+, które po odwiezieniu dzieci do szkoły zabijają czas na telefonie.

- Przewaga kobiet 25+ wśród graczy mobilnych stale rośnie - mówi w rozmowie z WP Tech Radek Czekaj z Digital Melody. - Dla niektórych rodzajów gier, jak np. puzzle, to nawet 75 proc. Panie lubią gry, które nie angażują, w które można grać jedną ręką i które w każdej chwili można odłożyć. Dlatego coraz więcej firm podąża modą tworzenia gier dla kobiet, jak np. rozbudowa farmy czy kolorowanie. Nawet my poszliśmy tym tropem i za parę tygodni wydajemy "Guess Face", grę zrobioną specjalnie dla pań.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 09.12.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
"Nieogłoszony stan gotowości". Strach w Egipcie po upadku Asada
Dlaczego Rosja straciła Syrię? Ekspert nie ma wątpliwości
Stało się. Już nie Iga Świątek. Polka zdetronizowana po dwóch latach
Tuż za polską granicą. Jest ich prawie milion. Dyskutują, co teraz
Napad na kantor z koparką. Policja ma sprawców
Groźny wypadek zakończy karierę piłkarza? Rokowania nie są optymistyczne
Wielkie liczenie zwierząt we wrocławskim zoo. "Czasami się zdarza się, że nam uciekną"
Świat patrzy na Syrię. Przerażające, co znaleźli. "Niezwykle brutalne"
Trump straszy wyjściem z NATO. Sikorski wspomina o Dudzie. "Mam nadzieję"
"Stał się ciężarem". Sojusznicy szybko odwrócili się od al-Asada
Tak wyczyścisz płytki bez smug. Genialny sposób
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić