Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

11 mln km od Ziemi. NASA zrobiła "wielki krok naprzód dla ludzkości"

13
Podziel się:

Statek kosmiczny DART z powodzeniem uderzył w asteroidę podczas historycznego testu obrony planetarnej, który przeprowadziła NASA. Misja miała sprawdzić, w jakim stopniu uderzenie w niewielkie ciało niebieskie zmieni jego kurs.

11 mln km od Ziemi. NASA zrobiła "wielki krok naprzód dla ludzkości"
Bezprecedensowa misja NASA zakończona sukcesem (NASA)

NASA postanowiła zorganizować Double Asteroid Redirection Test (DART), czyli misję polegającą na przetestowaniu technologii obrony Ziemi przed zagrożeniami w postaci asteroid i komet. W ten sposób amerykańska agencja chce uchronić ludzkość przed potencjalnym, śmiertelnym uderzeniem z kosmosu.

Wszystko potoczyło się z zgodnie z planem. Do planowanego zderzenia sondy wielkości małego samochodu z kosmiczną skałą o średnicy ok. 160 m doszło we wtorek o godzinie 1.14 czasu polskiego ok. 11 mln kilometrów od Ziemi. Wydarzenie było transmitowane na żywo, dzięki zainstalowanej w pojeździe kamerze, przesyłającej obrazy z częstotliwością 1 klatki na sekundę z 38-sekundowym opóźnieniem z uwagi na dystans.

To pierwsza w historii próba zmiany trajektorii ciała niebieskiego przez ludzi. Przeprowadzono ją na wypadek, gdyby w przyszłości inny obiekt zagrażał Ziemi. Bezzałogowa sonda DART miała wymiary 1,8 x 1,9 x 2,6 metra i masę ok. 550 kg. Statek został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez Falcona 9 w listopadzie 2021 roku, a kilka tygodni temu dogonił układ Didymos, wysyłając na początku września pierwsze zdjęcie.

Zdaniem Bruce'a Bettsa, głównego naukowka Planetary Society, organizacji non-profit, która prowadzi badania i działa na rzecz promocji eksploracji kosmosu, misja DART to "wielki krok naprzód dla ludzkości". Amerykanin uważa, że pomoże ona nie tylko ocenić jeden z najpopularniejszych sposobów na obronę naszej planety w razie zagrożenia ze strony asteroidy, ale też podniesie świadomość na temat zagrożeń z kosmosu i pozwoli zaplanować misje obronne w przypadku zagrożenia w przyszłości.

Czas na kolejny eksperyment

Warto zaznaczyć, że w 2024 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyślę sondę Hera, żeby zbadać utworzony krater uderzeniowy i nową orbitę planetoidy. Hera ma dotrzeć do planetoidy w 2026 roku.

Tylko Hera pozwoli nam uzyskać wszystkie parametry, których będziemy potrzebowali, jeśli w przyszłości mamy planować prawdziwą misję obrony planetarnej - stwierdził Ian Carnelli, szef projektu z ramienia Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Zobacz także: Rozmawia z Polakami z całego świata. "Zadaję wszystkim jedno pytanie"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
pawel-
2 miesiące temu
a kiedy pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu ?
S1S2
2 miesiące temu
A moze by tak słonce wylączyc pstryk i jest ciemno
BredNEIN
2 miesiące temu
Tysiące bomb spada na Ukrainę , niedługo ziemia zmieni kierunek i odfruniemy
Abcd1234
2 miesiące temu
Czeka nas to samo co w Iranie, właściwie to już tak jest - spójrz co się działo w Hong Kongu, Stanach, Australii, Kanadzie, Austrii..
Starej daty
2 miesiące temu
Na takie "bum" było nas stać i 60 lat temu. No chyba, że jednak nie byliśmy na księżycu. Żenada, czym się podniecacie.
Dany
2 miesiące temu
Wreszcie projekt związany z kosmosem, który ma sens. Wysyłanie łazika na Marsa za miliardy gdy ludzkości grozi zagłada z powodu wojen i zmian klimatu. Może najpierw trzeba się zastanowić czy będzie komu go kolonializowac.
Twój Nick
2 miesiące temu
I jakie wnioski? Bo z artykułu wynika literalnie NIC!
niutek
2 miesiące temu
żeby się nie okazało że zmienili trajektorie neutralnej na kolizyjną z ziemią w nauce pewne jest tylko to że wiem że nic nie wiem
dss22
2 miesiące temu
Zmienili trajektorie zeby w ziemie walnelo
dzik
2 miesiące temu
gorzej jak to działanie skieruje kamyczek w stronę ziemi
obiektywnie
2 miesiące temu
ci źli Amerykanie chcą ratować Ziemie przed asteroidami a co robią dobrzy Rosjanie straszą wojną atomową!
GłodnyBenio
2 miesiące temu
Ale czadzior! Da się to zjeść?
Tylko myślę
2 miesiące temu
Super. To tylko pokażą, jak zniszczyć kamień z kosmosu wielkości 1 km.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić