aktualizacja 

33 lata i koniec. Wójt z PiS żegna się z urzędem

2

63-letni Józef Zajkowski z Prawa i Sprawiedliwości, po 33-latach pożegnał się z fotelem wójta w gminie Sokoły (woj. podlaskie). Górą okazał się 31-letni kandydat z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

33 lata i koniec. Wójt z PiS żegna się z urzędem
33 lata i koniec. Wójt z PiS żegna się z urzędem (PAP, Darek Delmanowicz)

Jak wynika z sondażu exit poll, w wyborach do sejmiku podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 41,1 procent głosów, Koalicja Obywatelska 20,8, a Trzecia Droga 16,9 proc. Jest to województwo, które od wielu lat znajduje się w tzw. bastionie PiSu.

Nie wszyscy kandydaci z Prawa i Sprawiedliwości mogli cieszyć się jednak ze zwycięstwa. Największym echem odbiła się porażka Józefa Zajkowskiego, który po 33-latach pożegnał się z fotelem wójta w gminie Sokoły.

Jak podkreśla TVN24, górą w pierwszej turze okazał się zaledwie 31-letni Radosław Choiński z PSL, który zdobył łącznie 1527 głosów, co dało 59,05 procent poparcia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 03.04, godzina 16:50
Szanowni mieszkańcy Gminy Sokoły, pragnę z całego serca podziękować za zaufanie do mojej osoby oraz udział w wyborach samorządowych. Przede wszystkim gratulacje dla nowej Rady Gminy Sokoły, liczę na owocną oraz merytoryczną współpracę na rzecz rozwoju naszej małej Ojczyzny (...) Ta kampania nie była lekka, ale najważniejsze dla mnie, że spokojna i kulturalna - napisał Choiński na Facebooku.

Kto wygrał w Białymstoku?

Biorąc pod uwagę woj. podlaskie, największym zainteresowaniem cieszyły się wybory na prezydenta Białegostoku. Tam już w pierwszej turze wygrał Tadeusz Truskolaski popierany przez Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogę.

Urzędujący prezydent uzyskał 53,32 proc. głosów, Henryk Dębowski z Prawa i Sprawiedliwości - 33,45 proc., kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców Rafał Greś - 7,41 setnych proc., Andrzej Aleksiejczuk z Lewicy - 3,93 proc., a Jarosław Galej z Komitetu Spoza Sitwy - 1,89 proc.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych mieszkańcy jednostek terytorialnych wybierali przedstawicieli władzy lokalnej. W głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym, na pięcioletnie kadencje wybrani zostali członkowie rad gmin, rad powiatów (oraz miast na prawach powiatu), sejmików województw. Ponadto w całym kraju odbyły się wybory na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić