Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

USA krytykuje pomysł PiS. Te słowa nie wróżą nic dobrego

118
Podziel się:

Rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price, skrytykował pomysł podatku medialnego w Polsce. "Angażujemy się we wspierania rozwoju różnorodności niezależnych mediów, głosów i opinii, które naszym zdaniem są kluczowe dla dobrze funkcjonujących demokracji" – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej.

USA krytykuje pomysł PiS. Te słowa nie wróżą nic dobrego
Ned Price, Departament Stanu USA (YouTube)

Pytanie o plan podatku, który chce nałożyć PiS na media, Price usłyszał od jednego z obecnych na konferencji dziennikarzy.

Rzecznik Departamentu Stanu podkreślił, że USA opowiadają się za dostępem do niezależnych, zróżnicowanych mediów i opinii. Zaznaczył też, że amerykańskie władze "mają wątpliwości" dotyczące projektu opłat dla mediów.

Angażujemy się we wspierania rozwoju różnorodności niezależnych mediów, głosów i opinii, które naszym zdaniem są kluczowe dla dobrze funkcjonujących demokracji - oświadczył Price.
Zobacz także: Czarna plansza w TVP przed orędziem Tomasza Grodzkiego. Małgorzata Kidawa-Błońska: to jest wielki skandal

Co ciekawe, Price podkreślił również partnerstwo polsko-amerykańskie w ramach NATO.

Polska jest cennym sojusznikiem NATO, z którym konsultujemy się regularnie w różnych sprawach i jesteśmy zwolennikami wzmacniania naszego partnerstwa z Polską i postępu we wspieraniu przez naszą administrację rozwoju instytucji demokratycznych, praw człowieka oraz rządów prawa - zaznaczył Price.

Rzecznik przyznał, że słyszał o zarzutach postawionych liderce Strajku Kobiet, Marcie Lempart. Mówił o fundamentalnych wolnościach, w tym do pokojowego protestu, dodał jednak, że większe zaniepokojenie wzbudziły w Departamencie Stanu plany opodatkowania mediów.

Senator "zaniepokojony"

Do kwestii podatku odniósł się również przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Bob MenendezPartii Demokratycznej, który wydał w tej sprawie oświadczenie.

Jestem głęboko zaniepokojony staraniami polskiego rządu o nałożenie nowego podatku na dochody z reklam niezależnych firm medialnych. Środek ten może podważyć finansową żywotność niezależnych mediów w Polsce, która jest niezbędna dla każdej demokracji. Żaden rząd nie powinien wykorzystywać szkód, jakie COVID-19 wyrządził jego finansom, jako pretekstu do osłabienia wolnej prasy - napisał senator.

O co chodzi?

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków; utworzony ma zostać także Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(118)
rondo
rok temu
sa zainteresowani wlasnymi interesami i tych lobbystow swoich ktorzy maja w tym duzy biznes
free
rok temu
niezależne media to te co trumpa zablokowały...
wyksza
rok temu
W naszym kraju żyje się lepiej niż w USA. Napiszcie ilu młodych amerykanów zamieszkało na stałe w Polsce.
wykształcona
rok temu
Studia powinny być darmowe tylko dla studentów pozostających w kraju np. jako kredyt anulowany po odpracowaniu. Wyjeżdżasz za granicę, to masz kredyt za studia do spłacenia.
wykształcona
rok temu
W państwie prawa musi istnieć telewizja prywatna i państwowa. U nas prywatnych jest kilkakrotnie więcej zyski mają krociowe i dążą do państwa biedy. Opodatkować sposobem, większy zysk to znacznie większy procent podatku. Padają rządowe to dotować.
fizyk
rok temu
discovery= tvn=usa i już zaniepokojenie;D
mar
rok temu
Niezależne temu też się w głowie przewróciło.
gość
rok temu
USA krytykuję niech lepiej popatrzy na swoją demokracje! Z obawy ze nowy rząd nie będzie miał następne wybory wygrane dlatego zrobili na Trumpa Impeachment. Tak właśnie wygląda ta ich wolność i demokracje!
H1120
rok temu
Panie Błaszczak co się stało by wypróbowany sojusznik miał zdanie krytyczne do poczynań rządu,trzeba lecieć do USA i wypersfadować ze Rzecznik Departamentu Stanu jest w błędzie .
TreeworUsa
rok temu
Podatek już się zbliża już puka do twych drzwi
Rypin
rok temu
W internecie wrze, internauci oburzeni, a u mnie tylko woda na herbatkę się gotuje..
Indianin
rok temu
Demokracja w USA b.dobrze funkcjonuje.Ciekawe kiedy bedzie kolejna wojenka!!!!
spoko
rok temu
Znowu kłamiecie tak samo jak wasza siostra tvn.
Haha
rok temu
Niezależne machiny propagandowe smiechu warte kto wam w to uwierzy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić