o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Andrzej Duda ponownie o orzeczeniu TK. "W demokracji rozstrzygają kryteria przy urnach"

31
Podziel się

Andrzej Duda ponownie zabrał głos w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Prezydent powiedział, że prawo nie może zmuszać kobiet do donoszenia ciąży z wadami letalnymi.

Andrzej Duda ponownie o orzeczeniu TK. "W demokracji rozstrzygają kryteria przy urnach"
Andrzej Duda skomentował orzeczenie TK dot. aborcji (ONS)
bDnNguyd

Andrzej Duda udzielił obszernego wywiadu dla RMF FM. Wypowiedział się na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jak i Strajku Kobiet. Prezydent przyznał, że w czasie kampanii deklarował, że podpisałby ustawę, która wprowadziłaby w Polsce zakaz aborcji eugenicznej.

Ale przecież miałem na myśli takie rozwiązanie, które będzie brało pod uwagę szczególną sytuację kobiety, która jest w ciąży, a dziecko, płód jest obarczony takimi wadami o charakterze letalnym, że nastąpi śmierć, praktycznie rzecz biorąc, zaraz po urodzeniu. To jest bardzo szczególna sytuacja i trzeba sobie zadać jasno pytanie, czy ktokolwiek ma prawo wymagać, czy prawo może wymagać od takiej kobiety, żeby po pierwsze, mając świadomość tej sytuacji, nosiła takie dziecko w swoim łonie, a następnie ponosiła cały fizyczny koszt urodzenia tego dziecka - więc nie tylko dramatyczny koszt psychiczny, ale także i fizyczny - powiedział Andrzej Duda.
To jest sprawa ogromnie trudna i powiem tak: nie może być tak, że prawo nakazuje kobiecie tego typu heroizm - dodał.
bDnNguyf

Duda podkreślił, że przepis, który obowiązywał, "pozostawał w ogromnej niezgodności z Konstytucją". Zaznaczył, że przez to Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzec inaczej. Prezydent zwrócił także uwagę na przypadki aborcji dzieci z zespołem Downa.

Zbyt luźne były te przesłanki. Chodzi o to, żeby to doprecyzować, żeby jako przesłanki legalnej aborcji pozostały wyłącznie wady o charakterze letalnym, tzn. takie, które rzeczywiście uniemożliwiają życie dziecka i w ten sposób kobieta jest narażona na wielkie cierpienie - i tak nie może być - podkreślił.
bDnNguyl

Andrzej Duda o Strajku Kobiet

Prezydent skomentował również trwające od kilku dni protesty związane z orzeczeniem TK. Odniósł się do "wtargnięcia do kościołów, znieważania uczuć religijnych, profanowania miejsc kultu" i podkreślił, że "tu granice są zdecydowanie przekroczone".

To, że grupa ludzi wychodzi na ulice i żąda w Polsce rewolucji, to jeszcze nie znaczy, że należy temu ulegać, zwłaszcza, jeżeli to się dzieje wbrew prawu, z zachowaniami agresywnymi, wulgarnymi, ze znieważaniem ludzi, ze znieważaniem świątyń. W demokracji rozstrzygają kryteria przy urnach, a nie kryteria uliczne - powiedział Andrzej Duda w rozmowie z RMF FM.
Natomiast ja chcę potraktować sprawę kobiet poważnie, bo wiem, że bardzo wiele uczciwych kobiet, matek, które rzeczywiście się martwią, jest bardzo zaniepokojonych tą sytuacją i tym orzeczeniem, i tym, jakie będą jego efekty. I uważam, że powinno zostać jak najszybciej przygotowane rozwiązanie ustawowe, które nastroje tych osób - uczciwie podchodzących do sprawy - uspokoi. To jest dziś w moim przekonaniu obowiązek władz - dodał.
bDnNguym

Zobacz także: Andrzej Duda zakażony. Prof. Andrzej Fal o opiece zdrowotnej prezydenta

bDnNguyG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(31)
Sauron
miesiąc temu
Teraz gorączkowo próbują znaleźć sposób żeby piwo którego nawarzyli wypił kto inny. Niech sobie sami degustują.
Kot
miesiąc temu
Przy urnach to wały robicie. Po drugie co z forsowanymi durnymi ustawami pod dyktando wiadomo czyje, a nie zgodne z konstytucją?. Prawnik powinien wiedzieć
ccc
miesiąc temu
w całym tym zamieszaniu jest jeden pozytyw: żona anżeja przeówiła
bDnNguyH
Humax
miesiąc temu
Z tego wynika, że Adrian powinien zatrudnić tłumacza który będzie wyjaśniał: co prezydent chciał powiedzieć kiedy powiedział to co powiedział
Jariik
miesiąc temu
czy TK jest wybrane przez nas czy przez WAS
Najnowsze komentarze (31)
Kafa
4 tyg. temu
Przy urnach??!! Nie przypominam sobie aby w programach wyborczych było hasło aby sprowadzić kobietę do poziomu podłogi, po ktorej może stąpać jaśnie panujący nam rząd, do poziomu bezdusznych i bezmyślnych istot, którym trzeba zakazać możliwości decydowania o własnym życiu!!! O szukaliście swoich wyborców!
hehe
4 tyg. temu
no,już niedługo nikt anzzzeja nie zobacy,bo sie sezon narciarski zacznie
jaca
4 tyg. temu
a co na to twój duda właściciel? twój wielki kwaczy? co ma 30 ruchów do przodu ,chyba że stoi tyłem do kierunku jazdy
Trzeżwy
4 tyg. temu
Do wszystkich którzy dopatrują się w Dudzie oznak człowieczeństwa i z nadzieją patrzą na słowa i jakieś mgliste inicjatywy ustawodawcze tzw. prezydenta....Przypomnę ,że podczas ostatnich tak wielkich protestów w obronie sądów Duda zachował się prawie identycznie....Zgłosił uwagi, zawetował ,a potem po cichu wprowadził swoją ustawę gorszą od poprzedniej.....Maliniakowi się nie wierzy po tylu latach łamania Konstytucji, obrażania innych ludzi i bezczelnego kłamania....
Jacek-3
4 tyg. temu
A co gdy okaże się, że przy urnach kłamali?
maq
4 tyg. temu
Kłamca znowu się wykręca, że nie powiedział tego co powiedział...
ifr
4 tyg. temu
Przestałe rozumieć Dudę.
Liberum veto
miesiąc temu
W pierwszej kampanii obiecywał ,że bedą referenda w ważnych sprawach. Ja na Pana nie głosowałam, ale chcę mieć wybór jak zyć , bo Pan mojego zycia za mnie nie przeżyje. Nie róbcie z siebie strażników moralności, naczelnych teologów w kwestiach w których nie macie prawa się wypowiadać siłowo.
bDnNguyz
jot23
miesiąc temu
Masło maślane Andrzejku. Chciał bym a boje się. Nie bój się, zostaw po sobie dobre wrażenie bo to i tak Twoja ostatnia kadencja. PS - A kto jak nie ulica obaliła poprzedni ustrój, inne rządy, prezydentury ...
realista
miesiąc temu
Jeśli rzeczywiście leży pan na sercu dobro kobiet, to Sposób jest tylko jeden - nie publikujcie decyzji TK TO BĘDZIE RÓWNOZNACZNE ŻE TEN WYROK NIE OBOWIĄZUJE. A jednocześnie zajmijcie się zmianą prawa o której mówisz. I wprowadźcie je jako obowiązujące. innymi słowy, KIERUJ PAN SWOJE APELE DO RZĄDU. BO TYLKO ONI MAJĄ W SWOICH RĘKACH NARZĘDZIA NAPRAWCZE. Apele pana kierowane tylko do kobiet by zaprzestały protestów w okresie pandemii, budzi wątpliwości że ich dobro leży panu na sercu. Sami możecie to zmienić W CIĄGU KILKU DNI. Zbyt dużo razy wykorzystywaliście uczucia ludzkie, do osiągnięcia swoich celów, a ludzie budzili się z ręką w nocniku. Kobiety nie wierzcie tym apelom. kujcie żelazo puki gorące, bo jak ostygnie to z kucia nici.
BEA
miesiąc temu
Brawo DUDA.
antydubler
miesiąc temu
trybunał jest niekonstytucyjny i to nie przeszkadza
flor
miesiąc temu
kto będzie kiedyś stał nad twoją urną?
wac
miesiąc temu
A on nadal mysli, ze chodzi tylko o orzeczenie tk i ze jesli je zmienia, to sie uspokoi? tu chodzi o zasady Panie Duda, o to jak potraktowaliscie narod. W wolnej polsce nikt tak nie wkurzyl swoja ignorancja milionow obywateli.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić