Apel WHO do producentów szczepionek. Żądają dostępu do wyników badań

28

Branża farmaceutyczna musi zapewnić wszystkim zainteresowanym dostęp do wyników badań klinicznych opracowywanych leków i szczepionek – stwierdziły we wspólnym oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Organów Regulacyjnych ds. Leków (ICMRA). Apel został opublikowany w piątek. Jego autorzy podkreślają, że koniecznie należy informować opinię publiczną nie tylko o pozytywnych, jale także o negatywnych wynikach badań.

Apel WHO do producentów szczepionek. Żądają dostępu do wyników badań
WHO domaga się od koncernów farmaceutycznych, takich jak Pfizer, dostępu do szczegółowych wyników badań. (Getty Images)

WHO i ICMRA stwierdziły w oświadczeniu, że większa przejrzystość dokumentacji medycznej pomoże uniknąć "błędnych decyzji" organów regulacyjnych. Dodano także, że koncerny farmaceutyczne powinny ujawniać poufne szczegóły badań, ze względu na "nadrzędny interes zdrowia publicznego". "Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak istotny jest pełny dostęp do danych" – napisano.

WHO oraz ICMRA wzywają światowy przemysł farmaceutyczny do jak najszybszego zobowiązania się, bez czekania na zmiany prawne, do zapewnienia wszystkim zainteresowanym nieograniczonego dostępu do wyników badań klinicznych – można przeczytać w oświadczeniu.

Apel WHO i ICMRA. Domagają się przejrzystej dokumentacji medycznej

Według obu organizacji, brak dostępu do negatywnych wyników badań sprawia wrażenie stronniczości. Ma wzmagać to wątpliwości wśród ludzi co do bezpieczeństwa lub skuteczności danego leku.

Oświadczenie WHO pojawiło się zaledwie dzień po tym, jak administracja USA Joe Bidena zdecydowała o tymczasowym zniesieniu ochrony patentowej szczepionek na koronawirusa. Posunięcie to rozgniewało niektóre koncerny farmaceutyczne. Bardzo pozytywnie odniósł się do niego natomiast szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

To kamień milowy w walce z pandemią COVID-19 – ocenił.

Zwolennicy zniesienia ochrony patentowej szczepionek na koronawirusa podkreślają, że przyczyni się to do zwiększenia ich produkcji. To z kolei pozwoli na transfer preparatu do krajów najbardziej potrzebujących, takich jak Indie, które odnotowały w ostatnim czasie ogromny wzrost liczby infekcji COVID-19. Ruch ten ma także przyczynić się do zwiększenia przejrzystości dokumentacji medycznej.

Przeciwnicy pomysłu amerykańskiej administracji twierdzą, że tymczasowe zniesienie ochrony patentowej może w rzeczywistości trwać latami. Niekoniecznie ma też sprawić, że szczepionki staną się bardziej dostępne w krajach najbiedniejszych.

Obejrzyj także: WHO alarmuje. COVID-19 wskrzesił zapomniane choroby

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić