o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Apel WHO do producentów szczepionek. Żądają dostępu do wyników badań

14
Podziel się

Branża farmaceutyczna musi zapewnić wszystkim zainteresowanym dostęp do wyników badań klinicznych opracowywanych leków i szczepionek – stwierdziły we wspólnym oświadczeniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Organów Regulacyjnych ds. Leków (ICMRA). Apel został opublikowany w piątek. Jego autorzy podkreślają, że koniecznie należy informować opinię publiczną nie tylko o pozytywnych, jale także o negatywnych wynikach badań.

Apel WHO do producentów szczepionek. Żądają dostępu do wyników badań
WHO domaga się od koncernów farmaceutycznych, takich jak Pfizer, dostępu do szczegółowych wyników badań. (Getty Images)
bEDfEvSJ

WHO i ICMRA stwierdziły w oświadczeniu, że większa przejrzystość dokumentacji medycznej pomoże uniknąć "błędnych decyzji" organów regulacyjnych. Dodano także, że koncerny farmaceutyczne powinny ujawniać poufne szczegóły badań, ze względu na "nadrzędny interes zdrowia publicznego". "Pandemia COVID-19 pokazała nam, jak istotny jest pełny dostęp do danych" – napisano.

WHO oraz ICMRA wzywają światowy przemysł farmaceutyczny do jak najszybszego zobowiązania się, bez czekania na zmiany prawne, do zapewnienia wszystkim zainteresowanym nieograniczonego dostępu do wyników badań klinicznych – można przeczytać w oświadczeniu.
bEDfEvSL

Apel WHO i ICMRA. Domagają się przejrzystej dokumentacji medycznej

Według obu organizacji, brak dostępu do negatywnych wyników badań sprawia wrażenie stronniczości. Ma wzmagać to wątpliwości wśród ludzi co do bezpieczeństwa lub skuteczności danego leku.

Oświadczenie WHO pojawiło się zaledwie dzień po tym, jak administracja USA Joe Bidena zdecydowała o tymczasowym zniesieniu ochrony patentowej szczepionek na koronawirusa. Posunięcie to rozgniewało niektóre koncerny farmaceutyczne. Bardzo pozytywnie odniósł się do niego natomiast szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

To kamień milowy w walce z pandemią COVID-19 – ocenił.
bEDfEvSR

Zwolennicy zniesienia ochrony patentowej szczepionek na koronawirusa podkreślają, że przyczyni się to do zwiększenia ich produkcji. To z kolei pozwoli na transfer preparatu do krajów najbardziej potrzebujących, takich jak Indie, które odnotowały w ostatnim czasie ogromny wzrost liczby infekcji COVID-19. Ruch ten ma także przyczynić się do zwiększenia przejrzystości dokumentacji medycznej.

Przeciwnicy pomysłu amerykańskiej administracji twierdzą, że tymczasowe zniesienie ochrony patentowej może w rzeczywistości trwać latami. Niekoniecznie ma też sprawić, że szczepionki staną się bardziej dostępne w krajach najbiedniejszych.

bEDfEvSS

Obejrzyj także: WHO alarmuje. COVID-19 wskrzesił zapomniane choroby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDfEvTm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
CNNNC
5 miesięcy temu
Lucyferianie wiedza ze przrgrali . O tej porze juz dawno mielismy byc wszyscy zaszczepieni . Bialko tajemnicze maja ludzie produkowac . Bialko uszkadza naczynia
cdn
5 miesięcy temu
Dostęp do badań klinicznych? to chyba przyszłościowe żądanie, bowiem jak narazie nie było badań klinicznych. dopiero po szczepieniach, za jakieś 8 lat będą wiarygodne wyniki. Jak narazie, jest to tylko i wyłącznie eksperyment, za którego skutki nikt nie będzie ponosił odpowiedzialności. Wszyscy producenci są zwolnieni z wszelkiej odpowiedzialności prawnej.
swojak
5 miesięcy temu
"należy informować opinie publiczną (..) także o negatywnych skutkach", " brak dostępu do negatywnych wyników badań sprawia wrażenie stronniczości". WHO przeczuwa, że coś jest nie halo, tak jakby coś było ukrywane.
bEDfEvTn
CNNNC
5 miesięcy temu
Cow..Cowid to nie jest choroba ukladu oddechowego . Cow ..Cowid to choroba naczyniowa . To naczynia krwionosne choruja . Dlatego respiratory rozrywaja pluca bo naczynia sa chore ,Szczepionka nie zostala w tym kierunku zrobiona .
George
5 miesięcy temu
To ja się pytam na jakiej podstawie te pseudoeksperty trąbią w tv, że ten preparat jest bezpieczny?
Andu
5 miesięcy temu
Gdzie są osoby odpowiedzialne za dopuszczenie ofert seksualnych???To jest fatalne 😢w skutkach.... dzieci też to czytają..
Oko
5 miesięcy temu
To tak bez wyników badań każą wszystkim się szczepić? Coś tutaj nie gra.
Hiena
5 miesięcy temu
Nie zaszczepię się nawet gdybym znała skład szczepionki, wirus już ucieka, jeszcze trochę a odpuści. Przestańcie ludzi straszyc,i (kuźwa) pieprzyć, że gospodarka właśnie podczas pandemii jest w najlepszym porządku. Za komuny mniej kłamali.
gość
5 miesięcy temu
Śmieszne te bezczelne apele WHO. Przecież Chiny nie przedstawiły danych a WHO zaopiniowała pozytywnie szczepionkę. Poza tym to właśnie Chiny miały uczynić swoją szczepionkę światowym 'dobrem", niech więc to uczynią, a ani sprzedają takie słabizny drożej niż Pfizera. Podczas, gdy same kupują Pfizera (już praktycznie dali zgodę na sgtoswownaie w chinach Pfizera) to swoja słabiznę sprzedają biedakom! Nie przeszkadza to WHO?!
ludwik
5 miesięcy temu
Władza ,,zaprasza,, cały Naród do takiego Eksperymentu Medycznego – Konstytucja nasza tego zabrania , przecież to co nazywa się szczepionką w istocie wszystko na to wskazuje jest jakąś terapią genową .A nie tym co do tej pory szczepieniem nazywano. Jest to Jeden Wielki Eksperyment czyli ma to charakter zbrodniczy .Dumny Naród Polski nie jest aż tak głupi żeby takie świństwo zaaplikować sobie na razie ,,dobrowolnie,, za powikłania a pojawią się na pewno nikt nie odpowiada. Musimy zatrzymać ten szaleńczy Eksperyment Medyczny Jest to ZBRODNIA a zatem RZĄD pod SĄD jak najszybciej !
wacek
5 miesięcy temu
Dowcip. Patolog kroi faceta, student robi notatki. W którymś momencie patolog rzuca narzędzia i mówi: -A dajmy sobie spokój - wpisz mu Covid ! -Ależ, panie profesorze! Przecież on ma cztery dziury po kulach!!! -I dobrze - wpisz mu cztery choroby współistniejące...
wacek
5 miesięcy temu
Rozmawiają dwie myszy laboratoryjne : - Bierzesz tą nową szczepionkę na Covid-19? - Zwariowałaś? Przecież dopiero zaczęli eksperymenty na ludziach!
alek
5 miesięcy temu
TO JEST DOKŁADNY OBRAZ komu ufać w dzisiejszym czasie !!!!! TYLKO I WYŁĄCZNIE WŁASNEJ INTUICJI I ROZSĄDKOWI WŁASNEMU ! Zamieszanie i naciski polityków na szczepienia , to ich gierki polityczne dla własnej korzyści ! My nie jesteśmy królikami doświadczalnym , do testowania leków po których , nie wiadomo jakie będą -skutki P.S Jak widze gębe Morawieckiego i Niedzielskiego to zbiera mi sie na rzyganie Wam tez?
bEDfEvTf
Zenek
5 miesięcy temu
Ciekawe w jaki sposób nie zaszczepieni będą w przyszłości dyskryminowani? Tak jak Żydzi za wojny ?Opaska na ręce , nie możliwość podjęcia pracy ,kupienia art. spożywczych i w końcu śmierć głodowa ?Jak w gettach ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić