Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

"Atak z terytorium Polski". Rosja ujawnia plany manewrów Zapad 2017

27
Podziel się:

"Próba destabilizacji sytuacji na Białorusi i wywołania konfliktu wewnątrz państwa związkowego przez siły fikcyjnych Wejsznorii, Besbarii i Lubenii" - to scenariusz wrześniowych manewrów Zapad-2017. Rosjanie i Białorusini podali też liczbę żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniach budzących niepokój w państwach NATO.

Rosyjscy i białoruscy żołnierze ćwiczyć będą też na poligonie w obwodzie kaliningradzkim.
Rosyjscy i białoruscy żołnierze ćwiczyć będą też na poligonie w obwodzie kaliningradzkim. (mil.ru/CC BY)

Według ogłoszonych planów, w fikcyjnym konflikcie będą uczestniczyć siły zachodniej Koalicji Państw Zainteresowanych, a z drugiej - Państwa Północne, czyli broniące się państwo związkowe Białorusi i Rosji.

Fikcyjna Wejsznoria będzie się przy tym znajdowała na północnym zachodzie realnej Białorusi. Dwa pozostałe państwa koalicji zachodniej - Besbaria i Lubenia graniczą z Wejsznorią od północnego zachodu i, jak wynika z zaprezentowanej dziennikarzom mapy, znajdą się na części terytorium realnej Polski i państw bałtyckich. To stamtąd ma być prowadzony atak.

Zobacz także: Zobacz też: Rosyjski "niedźwiedź" nad Bałtykiem. Jest nagranie

Fikcyjny konflikt ma być podobny do tych, które wydarzyły się w ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie i w Europie. - Białoruś nie chce dopuścić do wybuchu konfliktu zbrojnego, a Rosja udziela jej pomocy politycznej, finansowej i wojskowej - stwierdził szef sztabu generalnego białoruskich sił zbrojnych, wiceminister obrony Aleh Biełakonieu.

Także wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin zapewnił, że ćwiczenia mają charakter antyterrorystyczny i obronny.

"Poligony w Rosji i na Białorusi"

Manewry będą miały dwa etapy. Pierwsza faza to izolacja obszarów zajętych przez wrogie siły, organizowanie obrony przeciwlotniczej do ochrony ważnych obiektów państwowych. W fazie drugiej wojska będą realizować zadania bojowe związane z wyparciem przeciwnika.

W manewrach weźmie udział około 12,7 tys. żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Ze strony rosyjskiej planowane jest zaangażowanie 5,5 tys. żołnierzy, w tym na terytorium Białorusi - około 3 tys. Ze strony białoruskiej przewidziany jest udział około 7,2 tys. żołnierzy. Planowane jest wykorzystanie 250 czołgów, 10 okrętów, około 70 samolotów i śmigłowców.

Manewry będą się odbywać na białoruskich poligonach Borysowskim, Domanowskim, Różańskim, Lepielskim, Osipowiczowskim, Loswido, a także w dwóch miejscach na terenie obwodu witebskiego - w okolicach miejscowości Dretuń i Głębokie. Z kolei na terenie Rosji ćwiczenia zostaną przeprowadzone na poligonach w obwodzie kaliningradzkim (graniczącym z Polską), leningradzkim i pskowskim (Łużskij, Strugi Krasnyje i Prawdinskij).

"Ćwiczenia NATO jeszcze większe"

Wiceminister obrony Białorusi sporo uwagi poświęcił "niełatwej sytuacji wojskowo-politycznej w regionie", wskazując, że przy zachodnich granicach państwa związkowego w krajach bałtyckich i w Polsce "powstały punkty dowodzenia NATO, liczebność sił szybkiej odpowiedzi wzrosła z 25 do 40 tys., w pełnej gotowości bojowej są cztery batalionowe grupy taktyczne, zaś w Polsce rozmieszczono brygadę pancerną USA".

Wojskowy przedstawił również bardzo obszerne dane na temat aktywności związanej z ćwiczeniami NATO i państw zachodnich, przekonując, że ich częstotliwość i liczebność z roku na rok rosną.

- Na przykład międzynarodowe manewry krajów NATO Anakonda 2016 były największe w Europie od zakończenia zimnej wojny, a wszystkie ich parametry są kilkakrotnie wyższe niż parametry ćwiczeń Zapad-2017 - argumentował.

Jego zdaniem, pomimo "nieprzyjaznego charakteru" manewrów państw zachodnich, na Białorusi nie wywoływały one takich emocji i krytyki, jakie manewry Zapad-2017 wzbudzają na Zachodzie.

"Zagrożenie to mit"

Wiceminister obrony Rosji Aleksandr Fomin stwierdził, że media na świecie w związku z manewrami "rozpowszechniają mity o tzw. zagrożeniu rosyjskim" i wysuwają "najbardziej niewiarygodne scenariusze rozwoju wydarzeń". Wśród tych ostatnich wymienił przypuszczenia, iż podczas manewrów "przygotowywany jest jakoby przyczółek w celu agresji i okupacji Litwy, Polski czy też Ukrainy".

- Żadna z tych paradoksalnych wersji nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - powiedział rosyjski minister.

Manewry Zapad-2017 odbędą się na terytorium Białorusi i Rosji w dniach 14-20 września. Białoruś zaprosiła do ich obserwacji m.in. przedstawicieli NATO, OBWE, ONZ, a także Polski, Ukrainy, państw bałtyckich, Szwecji i Norwegii.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Polak i obywa...
5 lata temu
Wykończyć Rosję gospodarczo, finansowo i militarnie. To wrzód na mapie Europy, który nie potrafi się dostosować do norm międzyludzkich. Tak jak Niemcy, którzy od wieków wszczynają ludobójstwa i ciągle istnieją, zamiast zniknąć z mapy Europy.
mm
5 lata temu
jest obawa,że plan trzeciej wojny powstał dawno temu a teraz tak rosja jak zachóg wspólnie wypełniają rozkazy masonskiej wierchuszki...
Szwaby
5 lata temu
Znów Rosja będzie napadać na RP tak samo jak na Ukrainę. Podobno chcą nam zabrać dług który zrobiła solidarność. Pozdrowienia hitlerowskie tylko dwoma palcami a nie dłonią.Takie terrorystyczne
Ola
5 lata temu
NATO okrąża Rosję, to oni mają robić/ Stary niedźwiedź musi sie bronić.
agent z rydzy...
5 lata temu
toż mamy naczelnego rozbrajacza wojska
;)
5 lata temu
Lubenia - gmina w województwie podkarpackim
rety
5 lata temu
Ruskie ćwiczą sprawność wojska na poligonach a nasi ćwiczą sprawność cywilnej grupy rekonstrukcyjnej .tzw."wojska" ,w kościołach .biegając do nich ze sztandarami i szabelką wierząc w to głęboko że jakby co to Marysia nas obroni.ale Marysia ma nas gdzieś tak samo jak onegdaj przed laty.
adammmmm
5 lata temu
co ruski pieprzą a jak było z Krymem niby ćwiczenia i całkiem niechcący weszli na teren Ukrainy czyli prawidłowo mamy się czego obawiać na czas ćwiczeń powinny być podniesiony stan alarmowy w naszym wojsku
ala
5 lata temu
Jest lobby na gadżety wojenne i chłopaki się bawią bo inaczej brzuchy by im porosły a zaczyna się od zucha . Jak to się mówi biznes . Ale jest na to rada nie wybierać bez szkoły głupich do władzy .
Ja sie nie zn...
5 lata temu
Sprawdzają szybkość reakcji NATO ;)
piotrowski197...
5 lata temu
No koledzy Białorusini żeby wam Rosja nie pomogła tak jak pomagała nam po II wojnie światowej.
MaS
5 lata temu
Kiedy Korea płn zaatakuje, USA zajmie się tylko tym konfliktem, wtedy Rosja będzie miała najlepszą szansę na zajęcie krajów nadbałtyckich, i być może także Polskę, po to te ćwiczenia. Nierealne? Czy aby na pewno?
Ola
5 lata temu
To Unia chce nas wykopać, bo boi się, że trzeba byłoby nas bronić. Wiem, Unia to nie NATO, ale umyją rączki i powiedzą, że sami tak chcieliśmy.
Kaszub
5 lata temu
Rosja to potęga której my nie doceniamy. W razie konfliktu zbrojnego zachód nam nie pomoże w ogóle (poza deklaracjami i ewentualnym embargiem). Mieliśmy już "pewnego" sojusznika za wodą - za kanałem La Manche, teraz też mamy "pewnego" sojusznika, też za wodą - tyle że ciut dalej aż za oceanem ! - i też nas zdradzi... Liczyć możemy tylko na siebie. Na najbliższych sąsiadów nie ma co liczyć: Litwa, Czechy, Słowacja - przecież też z nimi jesteśmy w większym lub mniejszym stopniu skłóceni.... Pragmatyzm wskazywał by na to, aby naprawdę mieć dobre stosunki z Rosją... a nie zadrażniać sytuację polityczną.... Politycy uciekną przez nowe Zaleszczyki, a naród i opuszczone wojsko zostaną krwawiąc sami - tak będzie....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić