Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Aż 430 tys. bezzwrotnej pożyczki od państwa dla polskich firm. Jak otrzymać?

1
Podziel się:

Średnie firmy otrzymały możliwość przyjęcia bezzwrotnej pożyczki. To około 430 tysięcy złotych, które mogą przeznaczyć na dowolny cel. Pieniądze nie przysługują jednak każdemu. Wyjaśniamy, jakie warunki należy spełniać, aby ubiegać się o dotacje na kapitał obrotowy z PARP.

Aż 430 tys. bezzwrotnej pożyczki od państwa dla polskich firm. Jak otrzymać?
PARP oferuje średnim firmom pożyczkę w wysokości około 430 tysięcy złotych (Getty Images, utah778)

W konsekwencji pandemii COVID-19 wiele firm odnotowało znaczne straty. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości postanowiła udzielić im wsparcia, o ile tylko spełniają określone warunki. Jeśli właściciele przedsiębiorstw przyjmą pomoc od PARP, nadal będą mogli ubiegać się o inne formy pomocy uwzględnione przez tarczę antykryzysową.

Będzie można je przeznaczyć na bieżącą działalność firmy, czyli pokrycie kosztów gazu, prądu, paliwa, wynajmu powierzchni, zakupu towarów, ubezpieczeń – zapowiada minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak ("Radio Zet").

Dotacje na kapitał obrotowy z PARP – jak otrzymać? Warunki

Warunki otrzymania dotacji na kapitał obrotowy z PARP przedstawiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak wyjaśniła w rozmowie z "PAP", dotacje mogą otrzymać średnie firmy, czyli takie, które zatrudniają do 250 pracowników.

Zobacz także: Zobacz też: Tarcza finansowa będzie przedłużona? Decyzja do końca lipca

Ważne kryterium stanowią także roczne dochody firm. Roczne dochody przedsiębiorstw nie mogą przekraczać wysokości 50 mln euro (222 mln 670 tys złotych) lub 43 mln euro rocznej sumy bilansowej (19 496 200 zł). Żeby otrzymać dotacje na kapitał obrotowy z PARP, firmy muszą wykazać, że po 1 lutego 2020 roku odnotowały spadek obrotów o minimum 30 procent.

Z dotacji na kapitał obrotowy będą mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek dochodów co najmniej o 30 procent w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku, porównując ten spadek do poprzedniego miesiąca lub też analogicznego miesiąca ubiegłego roku – wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak ("Radio Zet").

Dotacje na kapitał obrotowy z PARP – wniosek

Wniosek o dotacje na kapitał obrotowy znajduje się na oficjalnej stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsiębiorca ubiegający się o bezzwrotną pożyczkę będzie musiał podać dane teleadresowe oraz informacje na temat firmy.

Ubieganie się o kapitał obrotowy z PARP będzie odbywało się drogą elektroniczną. W związku z tym przedsiębiorcy powinni upewnić się, że podany przez nich adres e-mail jest aktualny. Muszą także przemyśleć, czy chcą otrzymywać wsparcie agencji przez jeden, dwa czy trzy miesiące.

Maksymalna suma, jaką mogą otrzymać przedsiębiorcy, to 429 827 zł. Wnioski należy składać najpóźniej do 31 lipca 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Kosik Lukas
rok temu
Nadal szukasz pozyczki, a Twój bank odmawia jej udzielenia, poniewaz masz zla historie kredytowa? A moze potrzebujesz kredytu na zakup domu, rozpoczecie lub rozszerzenie dzialalnosci? Nie szukaj dalej, poniewaz pomozemy Ci z pozyczka. Pozyczka jest szybka i pewna. skontaktuj sie z nami teraz bez ziraatloans@gmail.com, aby uzyskac wiecej informacji.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić