Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Babcia kupiła to za grosze. Teraz będą bogaci

19

Przez 70 lat niewielki pojemnik z chińskiej porcelany znajdował się w rękach niczego nieświadomej londyńskiej rodziny. Teraz może być wart nawet 200 tys. funtów, czyli ponad milion zł.

Babcia kupiła to za grosze. Teraz będą bogaci
(Materiały prasowe)

Rodzina wpadła w kłopoty finansowe i chciała sprzedać kilka domowych przedmiotów. Wyjątkiem były porcelanowe ozdoby, stanowiące pamiątkę po zmarłej babci. Do domu zaproszono specjalistę od antyków, mającego wycenić stare meble. Jednak gdy ten przypadkiem zobaczył niepozorne naczynie, aż przetarł oczy z wrażenia.

To wyjątkowy przedmiot. Eksperci z domu aukcyjnego Wooley&Wallis, do których trafił pojemnik, ustalili, że naczynie jest jednym z prezentów wykonanych na cześć cesarza Yongzhenga z dynastii Quing, który władał Chinami w latach 1722-1735. Podobnych naczyń jest na świecie dosłownie kilka i większość znajduje się w azjatyckich muzeach. Jedno jest co prawda w zbiorach londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, ale tamtejszy pojemnik nie ma przykrywki, co czyni go mniej wartościowym.

Babcia kupiła naczynie za grosze. Spadkobiercy, którzy chcą pozostać anonimowi, twierdzą że nieżyjąca już kobieta kupiła pojemnik w 1946 r. w jednym z londyńskich antykwariatów. Podobno zapłaciła za niego 9 funtów, czyli obecnie niecałe 50 zł. Nikt z rodziny nie podejrzewał, że porcelanowy wyrób może mieć jakąkolwiek wartość - informuje "Daily Mail".

Przedmiot trafi na aukcję. Cena wywoławcza wynosi 100 tys. funtów, jednak pracownicy domu aukcyjnego twierdzą, że ta końcowa będzie dwukrotnie wyższa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić