Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Babcia kupiła to za grosze. Teraz będą bogaci

13
Podziel się:

Przez 70 lat niewielki pojemnik z chińskiej porcelany znajdował się w rękach niczego nieświadomej londyńskiej rodziny. Teraz może być wart nawet 200 tys. funtów, czyli ponad milion zł.

Babcia kupiła to za grosze. Teraz będą bogaci
(Materiały prasowe)

Rodzina wpadła w kłopoty finansowe i chciała sprzedać kilka domowych przedmiotów. Wyjątkiem były porcelanowe ozdoby, stanowiące pamiątkę po zmarłej babci. Do domu zaproszono specjalistę od antyków, mającego wycenić stare meble. Jednak gdy ten przypadkiem zobaczył niepozorne naczynie, aż przetarł oczy z wrażenia.

To wyjątkowy przedmiot. Eksperci z domu aukcyjnego Wooley&Wallis, do których trafił pojemnik, ustalili, że naczynie jest jednym z prezentów wykonanych na cześć cesarza Yongzhenga z dynastii Quing, który władał Chinami w latach 1722-1735. Podobnych naczyń jest na świecie dosłownie kilka i większość znajduje się w azjatyckich muzeach. Jedno jest co prawda w zbiorach londyńskiego Muzeum Wiktorii i Alberta, ale tamtejszy pojemnik nie ma przykrywki, co czyni go mniej wartościowym.

Babcia kupiła naczynie za grosze. Spadkobiercy, którzy chcą pozostać anonimowi, twierdzą że nieżyjąca już kobieta kupiła pojemnik w 1946 r. w jednym z londyńskich antykwariatów. Podobno zapłaciła za niego 9 funtów, czyli obecnie niecałe 50 zł. Nikt z rodziny nie podejrzewał, że porcelanowy wyrób może mieć jakąkolwiek wartość - informuje "Daily Mail".

Przedmiot trafi na aukcję. Cena wywoławcza wynosi 100 tys. funtów, jednak pracownicy domu aukcyjnego twierdzą, że ta końcowa będzie dwukrotnie wyższa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
nick
6 lat temu
a ile weźmie dom aukcyjny?
pogodna
6 lat temu
Wniosek oczywisty: nie wyrzucajmy staroci i babcinych już "niemodnych" drobiazgów, bo poza wartością sentymentalną mogą być prawdziwym skarbem!!! Niestety, wiem coś o tym...bo też byłam zbyt młoda by docenić takie "śmiecie i starocia"!
devill
6 lat temu
taa....monety, wazy, obrazy na strychu...niedługo napiszą, że bidak z Kamerunu w lepiance po dziadku bursztynową komnatę znalazł, a myślał że to szkło z butelek po coca-coli....ciemny lud wszystko kupi
a
6 lat temu
nigdy nie widziałem ,zeby ktos przetarł oczy ze zdumienia
zxc
6 lat temu
Ja tez mam coś takiego. W smoki.
londoner
6 lat temu
znajoma kupila w antykwariacie ksiazke a w niej list ktoregos z prezydentow szatano zjednoczonych chyba lincolna jest zarobiona jak cholera!
Gdańszczanin
6 lat temu
Mój Teść zbierał stare książki. Miał okazy z sztuki z XVIII w. Po jego smierci zaprosiliśmy "rzeczoznawcę" do wyceny. Skracając historię - wycenił wszystko za 10 % faktycznej wartości oferując odkup natychmiast za gotówkę. Trochę poszperaliśmy, kilka rozmów w domach aukcyjnych i okazało się że można to zbyć za całkiem rozsądne pieniądze. Oto realia PL, każdy chce tylko dymać ale płacić już nie.
IdiotsinUSEj
6 lat temu
No tak, a to, że przez tę "religię" stracił kontakt z własną żoną i dzieckiem, to już taki mały szkopuł... -.-
bozena.urban....
6 lat temu
Dlatego w Chinach w muzeum nic nie ma,rozgrabili już więcej Chińskiej porcelany jest na wawelu czy w Berlinie w muzeum Padam.
xyz
6 lat temu
W 1946 roku ,9 funtow ,to byla miesieczna pensja...
ja
6 lat temu
Droga redakcjo, profesjonalizm żaden...... czy można by pokazać zdjęcie tego cacka bez waszych napisów brutalnie umieszczanych na zdjęciach ??????? IRYTUJĄCE !!!!!!!.... i stąd małe literki w moim komentarzu ..droga redakcjo !!!!!!!
On
6 lat temu
U nas nie poszło by tak lekko.
antykwariusz
6 lat temu
No i git :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić