aktualizacja 

Biłgoraj. Poszedł z wykrywaczem do lasu. Ależ mu się poszczęściło

119

Podczas poszukiwań prowadzonych na terenie Leśnictwa Tarnowola w Lasach Państwowych Nadleśnictwa Józefów (woj. lubelskie) pan Ireneusz natrafił na militaria, które pochodzą... z czasów średniowiecza.

Biłgoraj. Poszedł z wykrywaczem do lasu. Ależ mu się poszczęściło
W powiecie biłgorajskim znaleziono kolejne zabytki archeologiczne. (Adobe Stock, Facebook)

Wyjątkowe odkrycie w powiecie biłgorajskim. Pan Ireneusz Nieśpiała podczas prowadzonych poszukiwań na podstawie pozwolenia konserwatorskiego na terenie Nadleśnictwa Józefów, odkrył elementy średniowiecznej broni.

Pierwszą grupę znalezisk stanowią 3 żelazne groty dwuzadziorowych strzał do łuku z tulejami, datowane na X-XI wiek. Jak podaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków stan zachowania znalezisk jest słaby. Są przerdzewiałe, z licznymi wykruszeniami jest też widoczny ubytek ostrza w innym grocie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kilkaset niewybuchów z czasów II wojny światowej. Akcja saperów w Świętokrzyskim

Kolejnym znaleziskiem datowanym na ten sam okres jest żelazny, liściowaty grot włóczni, z tuleją do osadzenia na drzewcu. Długość grota wynosi 30 cm, największa szerokość ostrza to 4 cm, a średnica tulei sięga 2 cm. Stan zachowania znaleziska, mimo rdzy jest dość dobry.

Następne znalezisko to żelazny, czterograniasty bełt do kuszy datowany z okresu średniowiecza, datowany wstępnie na XIV-XV wiek. Jego długość to 7,5 cm, szerokość 1,4 cm, średnica tulei 1,3 cm. Bełt jest bardzo skorodowany. Rdza doprowadziła do wykruszeń końcówki ostrza i tulei - relacjonuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Ostatnim znaleziskiem jest żelazna ostroga, zachowana w całości jednak jest bardzo przerdzewiała i nieco zdeformowana. Posiada łukowate ramiona i prostokątne zakończenia do przybijania do obuwia. Długość ramion z zaczepami wynosi ok. 10 cm, a ich wysokość dochodzi do 5,5 cm. Bodziec gwiaździsty o średnicy ok. 2,5 cm. Wstępnie ostrogę można datować na późne średniowiecze, najwcześniej na XV-XVI wiek.

Prezentowane znaleziska, po przeprowadzeniu stosownej procedury zostaną przekazane do Muzeum w Biłgoraju.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić