Artykuł sponsorowany | 

Budowa domu bez pozwolenia – co trzeba wiedzieć?

Budowa domu bez pozwolenia jest możliwa, jeżeli tylko zostanie spełnionych kilka podstawowych warunków. Wówczas wystarczy zgłoszenie do właściwego urzędu. Coraz więcej osób, ze względu na prostą procedurę, decyduje się na taki typ budownictwa. Kiedy możemy zbudować dom całoroczny bez pozwolenia? Jaki może mieć metraż?

Budowa domu bez pozwolenia – co trzeba wiedzieć?
Jakie warunki powinien spełniać wolnostojący dom bez pozwolenia na budowę? (materiały partnera)

Dom bez pozwolenia – czym jest?Budowa domu to bardzo skomplikowany proces, który obarczony jest wieloma kwestiami. Jeżeli chodzi o mieszkanie, to najczęściej kupujemy je, by od razu się wprowadzić. Czasami zdarza się, że wymaga remontu, tak więc musimy wynająć ekipę. Na tym kończy się w zasadzie nasza rola.

Budowa domu na własną rękę obarczona jest o wiele większą odpowiedzialnością. Musimy brać udział w praktycznie każdym etapie stawiania nieruchomości. Na samym początku musimy zadbać o właściwie dobrane materiały, później o ekipę, która zbuduje dom, podłączy media. Wszystko musi być dokładnie rozplanowane, a ten, kto budował dom, ten wie, że po drodze wychodzą jeszcze dziesiątki spraw do załatwienia. Jedną z nich są formalności, które należy dopełnić, aby legalnie wybudować dom. I tutaj w 2020 roku przepisy znacznie zmieniły się na korzyść przyszłych właścicieli domów.

Domy bez pozwolenia – czym się charakteryzują?Alternatywą domu murowanego staje się powoli dom wolnostojący bez pozwolenia. To najczęściej konstrukcje z drewna, które budowane są na wzór stylu kanadyjskiego. Często budowane są w zabudowie bliźniaczej. Co ważne, takie obiekty nie służą jedynie w celach rekreacyjnych i nie są stawiane jedynie na działkach rekreacyjnych, a taki dom wykończony może służyć przez cały rok.

Elegancki dom wolnostojący jest coraz częściej całorocznym wariantem, który stawiany jest na działkach budowlanych. Taki dom wolnostojący stawia się niezwykle szybko.

Sporą niedogodnością takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że dom bez pozwolenia 2021 może mieć 35 m2. Nie jest to zbyt przestronny dom, lecz biorąc pod uwagę cenę takich nieruchomości (od 20 tys. zł), jest to niewątpliwie bardzo opłacalna inwestycja.

Jakie warunki powinien spełniać wolnostojący dom bez pozwolenia na budowę?Nie każdy ma świadomość tego, jakie warunki powinien spełniać dom wybudowany bez pozwolenia na budowę. Na samym początku należy zaznaczyć, że pozwolenia nie potrzebuje dom na działce rolnej (domek letniskowy), garaż czy budynki gospodarcze. Poza tym dom bez pozwolenia powinien spełniać następujące warunki:

  • Brak poddasza,
  • Budynek powinien być parterowy i wolnostojący,
  • Metraż maksymalnie 35 m2,
  • Jeden budynek na każde 500 m2 działki.

Nowoczesny dom wymaga wniosku o zgłoszenie budowy, który składa się do starosty. Powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni. Jeżeli tak się nie stanie, oznacza to zgodę na rozpoczęcie prac budowlanych.

Należy także pamiętać, że bez względu na to, czy budujemy dom na zgłoszenie, czy pozwolenie, bardzo ważnym dokumentem jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który definiuje jaki kształt może mieć budynek i określa inne parametry działka i ewentualnej budowli, która może na niej powstać.

Nie można ukryć faktu, że przed wybudowaniem domu bez pozwolenia potrzebna jest nam działka. Sporo osób może mieć również dylemat na temat tego, jakiej powinna być wielkości. Dowiemy się o tym tutaj - minimalna działka pod budowę domu 2021

Domy wolnostojące bez pozwolenia - co jeszcze warto wiedzieć? Aby oszczędzić czas i pieniądze bardzo dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowych projektów domu bez pozwolenia na budowę. Takim sposobem ominiemy koszty, które związane są z pracą architekta. Coraz większą popularnością cieszą się także domy modułowe, które mogą powstać nawet w jeden dzień, a ich koszt jest bardzo atrakcyjny.

Jak złożyć zgłoszenie na dom bez pozwolenia o metrażu 35 m2?Zgłoszenia budowy, jeżeli powierzchnia domu wynosi 35 m2 należy dokonać w odpowiednim urzędzie (Miasta lub Starostwie Powiatowym). Do formularza należy dołączyć poświadczenia własności działki, projekt budowlany i Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub warunki zabudowy.

Artykuł sponsorowany
Autor: Artykuł Sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić