Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Lewicki
|
aktualizacja

Chcą weta. Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim

67
Podziel się:

Działacze Partii Razem protestują na Krakowskim Przedmieściu. To - jak mówią organizatorzy - "odpowiedź na wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy dotyczący reformy Sądu Najwyższego". Tłumaczą, że wybrali na miejsce protestu siedzibę prezydenta, bo to prezydent stoi na straży konstytucji oraz zapisanej w niej zasady trójpodziału władzy.

Chcą weta. Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim
(PAP, Radek Pietruszka)

- Obecne działania partii rządzącej godzą w to, czemu powinny służyć sądy powszechne i to, co nam gwarantują. Nie zgadzam się na to, żeby ograniczać władzę sądowniczą. Uważam, że to jest niezgodne z konstytucją - mówiła w rozmowie z reporterem TVN24 jedna z protestujących.

Protestujący domagają się od Andrzeja Dudy zawetowania ustawy dotyczącej Sądu Najwyższego, kiedy już zostanie przyjęta przez parlament i trafi do podpisu.
- Jesteśmy tutaj z bardzo poważnych powodów, jesteśmy tutaj ponieważ Prawo i Sprawiedliwość postanowiło dokonać zamachu nie tylko na sądy, ale tak naprawdę na demokrację. To dwie ustawy, które teraz przeszły - jedna, która sprawia, że PiS daje sobie prawo skracania kadencji organów konstytucyjnych, ot tak, i druga - która właściwie pozwala zaorać Sąd Najwyższy, który odpowiada m.in. za stwierdzenie ważności wyborów - podkreślał Maciej Konieczny z Partii Razem.

- PiS chce zapisać Polskę do "prawicowej międzynarodówki zamordystów", my jesteśmy po to, żeby w tym przeszkodzić - dodał działacz. Przekonywał, że jest jednak coś silniejszego od tej "międzynarodówki". - To solidarność ludzi - w obronie wolności, równości i demokracji - mówił.

Filip Ilkowski z Pracowniczej Demokracji przyznał, że zarówno on, jak i inni działacze społeczni bardzo często spotykali się z "haniebną" niesprawiedliwością w sądach, jednak - w jego ocenie - "PiS-owski bat nad sądami" niczego nie poprawi. - Sądy dalej będą bronić możnych i bogatych, dalej będą stać po stronie oligarchów, z tą tylko różnicą, że PiS-owskie sądy będą bronić także, zupełnie bezpośrednio, istniejącej PiS-owskiej władzy i PiS-owskiej ideologii - przestrzegał Ilkowski.

- To bat na wszystkich protestujących przeciwko władzy świata, wizji Polski, wizji rzeczywistości, którą nam PiS narzuca, przeciwko artystom mającym inną wizję i chęć wyrażania własnej wolności artystycznej, przeciwko kobietom protestującym wobec dyskryminacji i niesprawiedliwości - wskazywał.

Krytyczka literacka, feministka i działaczka społeczna Kazimiera Szczuka przekonywała, że dziś nie jest moment, by wypominać politykom "dawne grzechy". - Tak, źle zrobili, dopuścili do tego, wszystko wymaga naprawy i poprawy, ale teraz jesteśmy w takiej sytuacji, że jeżeli naprawdę społeczeństwo nie stanie do oporu, jeżeli nie zrobimy "czarnego protestu" jeszcze raz, jeszcze dziesięć razy, to każdy, kto liczy na to, że w sądzie zostanie sprawiedliwie potraktowany, będzie musiał zapisać się do PiS-u, bo sądownictwo będzie w rękach jednej partii - powiedziała Szczuka.

Uczestnicy zgromadzenia wznosili m.in. okrzyki: "Chcemy weta"; "wetuj ustawę, hej Duda wetuj ustawę"; "wolność, równość, demokracja", "nikt nie stoi ponad prawem"; "nie oddamy wam wyborów", "solidarność naszą bronią". Na transparentach widniały hasła: "sądy zwalczają tylko przestępcy"; "nie łamcie konstytucji, nie mamy zapasowej"; "Jarek, kotu jest wstyd". Wielu aktywistów przyniosło ze sobą biało-czerwone flagi, a także barwy Partii Razem, Zielonych, Komitetu Obrony Demokracji oraz Inicjatywy Polska.

Również przed Sejmem trwa protest. W minioną noc na Wiejskiej pikietowało kilkadziesiąt osób. Część z nich zostało wylegitymowanych przez policję z powodu - jak podawał Mariusz Mrozek z komendy stołecznej - blokowania ruchu.

O weto apelują do prezydenta Dudy także politycy PO, Nowoczesnej i PSL. Z kolei Kukiz'15 chce, by głowa państwa zwołała okrągły stół ds. reformy wymiaru sprawiedliwości.

Projekt ustawy o SN autorstwa PiS pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem. Zakłada on utworzenie trzech nowych izb Sądu Najwyższego, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwia przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Nowelizacja przepisów o ustroju sądów przewiduje m.in. zmianę zasad powoływania i odwoływania prezesów sądów poprzez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadzenie zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Z kolei nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Formacje, które zorganizowały wiec przed Pałacem Prezydenckim zapowiedziały, że wezmą udział także w niedzielnej manifestacji KOD przed Sejmem, która rozpocznie się o godz. 15:00.

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(67)
hehehe
5 lata temu
a ilu Polaków nie protestuje???tak pytam ;)
aaa
5 lata temu
szczuka corkka aparatczykow prl...no comments
Pit
5 lata temu
Niestety głupich ludzi jest wszędzie pełno!!! Pionki które same nie wiedzą po co w ogóle tam są!?
j-23
5 lata temu
Panie Prezydencie ma Pan niepowtarzalną okazje,aby zaskarbić szacunek Polaków i zostać głową panstwa,a adrianem!!
Polak Duży
5 lata temu
Ta kasta sędziowska, stalinowska ,która się "rozkokosiła" po wojnie w naszym Państwie powinna zostać zlikwidowana.A jak dalej będą szkodzić Polsce i narodowi polskiemu to należy ich wydalić z kraju
Wolna Polska
5 lata temu
Wy macie Głowno do gadania wy to sobie możecie ale palcem w bucie pokiwać śmiechu warte
Mac
5 lata temu
Koniec państwa w państwie i przywilejów wyjątkowej kasty ludzi . Powracamy do normalności czyli rozwiązań jakie są np w Niemczech. Sędzia to nie święta krowa .
Mariusz
5 lata temu
POstkomuna boi się ,że jak następne przekręty na grube miliardy wyjdą na wierzch to nie będzie takich sędziów jak Milewski ,żeby sprawę zamieść pod dywan. Poza tym trudno bronić czegoś co źle funkcjonuje i każdy o tym wie kto kiedykolwiek sądził się w błahej sprawie cywilnej przez kilka lat.
Mariusz
5 lata temu
Psy szczekają karawana idzie dalej.
???
5 lata temu
Po co oni tam demonstruję kiedy ta kukła jest nieobecna?
olenka
5 lata temu
ale jakos nie moge sie doczytac ILU KONKRETNIE JEST TYCH PROTESTUJACYCH .100,200,10000, a moze kilku ?
słowianin
5 lata temu
No cóż można tylko napisać o tym jak zidiociałe jest społeczństwo polskie bo jakoś tak do niedawna było że "przysłowia są mądrością narodu." i w sprawie sądów można powiedzieć - nie sądź a nie będziesz sądzony. I tu katolicki PIS jest baaardzo ciekawy. Nie słucha mądrości swego Boga. No cóż............. . Wg słowiańskiej tradycji jak nie uciekniesz to masz tylko jedną karę - rozerwanie końmi. Inne wprowadzili rzymsko-żydowscy wodzowie.
Ciekawski
5 lata temu
Czemu Lech nic w tej sprawie zrobil kiedy byl prezydentem?
agat.mar
5 lata temu
Widać chcecie żeby w sądzie były wyroki przychylne terazniejszej władzy. chcecie płacic za abonamet RTV przez KRUS oraz dopłacać za paliwo i pozwalać na faszystowski ONR przemarsz po waszych ulicach gdzie nasi pradziadkowie walczyli z takimi jak oni. Widac chcecie żeby na marne poszły starania Naszego kraju o zabieganiu do UE. i chcecie aby nasz kraj był ciemnogrodem by nie było zadnej wolności by był sam wraz z Węgrami. Zamiast iśc wraz z postępem to staczamy sie na wschód. Bedziecie jeszcze tego zalować ze na to pozwoliliście ale bedzie za pozno na jakiekolwiek rozmowy. i zadna Maryja dziewica czy tam Jezus zbawiciel tego nie przywróci. zamiast żyć racjonalnie nie liczyc na zadna wiare, religie bo tylko ona zapewni wam dobrobyt Rzydzykowi bo cale zycie mieliscie opaske na oczach.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić