o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

"Chcesz pokoju, szykuj wojnę". Kaczyński zapowiedział nową ustawę

182
Podziel się

Wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili założenia do nowej ustawy o powszechnym obowiązku obrony. "Chcesz pokoju, szykuj wojnę" - powiedział wicepremier Kaczyński, zapowiadając, że armia ma być większa i lepiej wyposażona. Uproszczone mają być zasady awansów. Nie wróci za to - czego się obawiano - pobór wojskowy.

"Chcesz pokoju, szykuj wojnę". Kaczyński zapowiedział nową ustawę
Wicepremier Jarosław Kaczyński przedstawił założenia zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony (Tomasz Waszczuk)
bESUSJUB

Radykalne zwiększenie armii, zniesienie niektórych aktów prawnych, finansowanie zakupów sprzętu wojskowego rozłożone w czasie - to najważniejsze założenia nowej ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Na konferencji prasowej ogłosili je wicepremier Jarosław Kaczyński i minister obrony Mariusz Błaszczak.

Jarosław Kaczyński mówił podczas konferencji o wojnie hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej, agresywnej polityce Rosji, jej silnej armii i mniejszej, ale również groźnej armii białoruskiej. Kaczyński podkreślił, że ambicją obecnych władz Rosji jest odbudowa imperium. Wicepremier zapowiedział, że Polska nadal będzie kupowała uzbrojenie w dużej mierze ze Stanów Zjednoczonych, ale podkreślił, że planowane są zakupy także od sojuszników europejskich.

Nie wiadomo na razie kiedy ustawa wejdzie w życie. To projekt rządowy - szczegółów nie znali nawet posłowie Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Ustawa o obronie ojczyzny zastąpi ustawę o powszechnym obowiązku obrony.

bESUSJUD
Zobacz także: "To żenujące". Kontrowersyjna konferencja. Polityk opozycji obnaża intencje PiS-u

Pobór nie wróci

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział z kolei uproszczenie zasad awansu w korpusie podoficerów zawodowych i prostsze zasady rekrutacji. Z ust ministra padły także zapowiedzi o dodatkowych źródłach finansowania sił zbrojnych, uproszczeniu zasad kwalifikacji i nowych formach służby. Mocno odciął się za to od pomysłu przywrócenia poboru powszechnego, co budziło największe obawy.

Ma się za to pojawić nowa forma: dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa. Ma ona, jak mówił szef MON, obejmować - dla ochotników - 28 dni płatnego (4400 zł brutto) szkolenia podstawowego, a potem 11 miesięcy dalszego szkolenia, jeśli kandydat zdecyduje się na pełnoprawną służbę w armii. Zmiany zajdą także w służbie wojskowej rezerwistów. Ma zostać podzielona na rezerwę aktywną i pasywną.

bESUSJUJ

Niepokoić może za to inna zapowiedź. Zakupy sprzętu wojskowego mają być dokonywane z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma być on finansowany z emisji obligacji, wpłat ze spółek skarbu państwa, zysków NBP i wpłat z budżetu. Oznacza to, że zakupy uzbrojenia mają być finansowane z zadłużenia. Rozwijana ma być Legia Akademicka, zmienione mają być zasady nagradzania żołnierzy i zwiększone mają zostać środki motywacyjne. Wprowadzone mają być przepisy dyscyplinujące, antykorupcyjne i antynepotyczne. Żołnierzy będzie można także zwalniać ze służby czynnej przed wydaniem wyroku, w razie np. popełnienia przez nich przestępstwa.

Istotną zmianą jest oddanie zarządzania kryzysowego - np. w razie klęsk żywiołowych - w ręce Wojsk Obrony Terytorialnej. Wyodrębniony ma również zostać kolejny - rodzaj wojsk: wojska obrony cyberprzestrzeni.

bESUSJUK

Pierwotna ustawa o powszechnym obowiązku obrony pochodzi z 1967 r. Była, oczywiście, wielokrotnie nowelizowana: po upadku PRL, wejściu Polski do NATO czy w wyniku zmian, jakie toczyły się w wojsku. Wpisane do ustawy zostały np. Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESUSJVe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(182)
Pasztet
4 tyg. temu
dawać do szabel! na czołgiiiiii marsz!!!!
Ada
4 tyg. temu
no przecież sa tacy i wiecznie szczują zamiast prowadzić normalne stosunki gospodarcze,sąsiedzkie,a przecież w PiS-ie to jakaś fobia
Zdzicho
4 tyg. temu
czas na emeryturę ,czas dopóki jeszcze nie jest za późno
bESUSJVf
cepr
4 tyg. temu
"Chcesz pokoju, szykuj wojnę". Kaczyński zapowiedział nową ustawę " ----i tutaj należałoby to sparafrazować "chcesz spokoju wyrzuć Kaczyńskiego" i tu ani Kukiz ze swoją marną grupą społeczeństwa z głupimi pomysłami jakiś sędziów pokoju ani reszta małych partyjek NIE POM0ŻE,spokój i pokój będą jak normalnie zacznie się rozmawiać ze wszystkimi sąsiadami,ale to juz chyba po WYBORACH
aga
miesiąc temu
Probowalam od rana posluchac wiadomosci w TVP Info.Caly program poswiecony Tuskowi i dowiedzialam sie ze w Koalicji Obywatelskiej nie ma POlkaow.To juz powinno byc zakazane, takie szkalowanie i dzielenie ludzi.Ani slowa o tym ze mamy placic horendalne kary za PiS owska polityke ktora nie istnieje bo oni z nikim nie rozmawiaja albo sie obrazaja na wszystkich.Przeciez takiej drozyzny i podnoszenia podatkow nie bylo od 30 lat, a oni zajmuja sie Tuskiem i zastanawiaja sie czy on jest Polakiem.To jakies kpiny?A ci w rzadzie co wymienil ich Tusk z niemieckimi nazwiskami to sa Polakami.Ludzie przeciez to paranoja.Kto nami rzadzi? Banda idiotow czy starcow z demencja?
Chimek
miesiąc temu
We wojsku jest najważniejsza orkiestra.
Ali
miesiąc temu
Jarek zmieniaj regularnie napełnione pieluchomajtki i tyle.
el-ka
miesiąc temu
Sojuszników nie ma i nie bedzie. Bo jak ktoś pisał,że już z Bałtykiem poklocilismy się.A teraz czas na państwa Unii.
el-ka
miesiąc temu
Jak może rządzić ktoś,kto niepotafi się ubrać.
Bzbzvzvsv
miesiąc temu
Bioræc pod uwagę siłę potencjału samej tylko Białorusi lepsze było by powiedzenie "nie chcesz wojny, szykuj się do pokoju" Nie ważne jak mocno Polska się nie uzbroji Rosja zawsze będzie po za zasięgiem. Niestety
zet
miesiąc temu
Chcesz pokoju to szukaj przyjaciół panie Kaczyński! Świat antyczny pomieszał się panu z rzeczywistością! Czas na ciepłe papucie i piastowanie kota!
Zaniepokojony
miesiąc temu
jaczej do
LLLLL
miesiąc temu
Dobrze, że nie nisi broni, bo by mu się lufa odbiła na czole.
bESUSJUX
gość
miesiąc temu
Jednak głupota wrodzona...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić