Chiny odrzucają telefon od USA. "Nie było odpowiedniej atmosfery"

Pekin odrzucił amerykańskie próby nawiązania kontaktu w sprawie balonu uznawanego za szpiegowski. W wyjaśnieniu stwierdzono, że "nie było odpowiedniej atmosfery do nawiązania dialogu".

Chiny odrzucają telefon od USA. "Nie było odpowiedniej atmosfery"
Chiny nie chcą rozmawiać. "Nie było odpowiedniej atmosfery" (Getty images, 2023 Anadolu Agency)

W sobotę 4 lutego nad Atlantykiem zestrzelono balon, który przez USA został uznany za szpiegowski. O wysłanie go oskarżono Chiny. Pekin twierdzi, że był to cywilny sterowiec służący badaniom pogody, który omyłkowo zboczył z kursu. 

Chiny odrzucają telefon od USA

Administracja Joe Bidena starała się skontaktować z chińskimi władzami. Te starania zostały jednak odrzucone.

Niestety ChRL odrzuciła naszą prośbę. Nasze zaangażowanie w otwarte linie komunikacyjne będzie kontynuowane - powiedział rzecznik Departamentu Obrony USA Bryg. Gen. Pat Ryder powiedział we wtorkowym oświadczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ofensywa dyplomatyczna. "To musi irytować Rosjan"

W piątek 10 lutego Chiny oskarżyły USA o "manipulację polityczną" i sztuczne rozdmuchanie sprawy balonu. Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało także, że telefon z USA został odrzucony, ponieważ Waszyngton nie "stworzył odpowiedniej atmosfery do dialogu".

Biorąc pod uwagę, że to nieodpowiedzialne i bardzo błędne podejście USA nie stworzyło odpowiedniej atmosfery do dialogu i wymiany między dwoma siłami zbrojnymi Chiny nie zaakceptowały propozycji USA dotyczącej rozmowy telefonicznej - powiedział rzecznik Tan Kefei.

Administracja Bidena twierdzi, że Chiny używały 200-metrowego balonu do obserwacji i przechwytywania rozmów. Jeden z urzędników Departamentu Stanu powiedział w czwartek, że balon miał "wiele anten" zdolnych do zbierania danych wywiadowczych. Chiny utrzymują, że balon zboczył z kursu podczas prowadzenia badań meteorologicznych, a Stany Zjednoczone przesadnie zareagowały, zestrzeliwując go. FBI poinformowało w czwartek, że wiele części balonu pozostaje pod wodą. Analiza tego, co udało się wyłowić, wciąż znajduje się na wczesnym etapie.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić