Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Co, jeśli YR4 uderzy w Księżyc? Badacze o skutkach dla Ziemi

16

Asteroida YR4 wywołała intelektualne wzmożenie wśród naukowców. Badacze analizują, co się stanie, jeśli w 2032 roku uderzy w Ziemię. Jest to mało prawdopodobne, ale istnieje także alternatywny scenariusz. Otóż YR4 może mieć również kolizję z Księżycem. Wiadomo, jakie byłyby skutki takiego zdarzenia dla Ziemi.

Co, jeśli YR4 uderzy w Księżyc? Badacze o skutkach dla Ziemi
YR4 uderzy w Księżyc? Naukowcy o skutkach dla Ziemi (Getty Images, X, MetaBallStudios, NurPhoto)

Asteroida YR4, odkryta pod koniec grudnia 2024 roku, rozpala wyobraźnię naukowców. Choć zagrożenie, że mająca wielkość Statuy Wolności skała uderzy w Ziemię są minimalne, ogromne poruszenie wywołała informacja, że prawdopodobieństwo kolizji wzrasta. Początkowo mówiono, że YR4 może spaść na Ziemię w 2023 roku, a "szanse" na taki scenariusz wynoszą 1,2 procenta. Teraz jednak naukowcy z NASA zwiększyli prawdopodobieństwo kolizji do 2,3 procenta.

YR4 uderzy w Księżyc? Naukowcy o skutkach dla Ziemi

Pod uwagę brany jest jednak także inny scenariusz. Okazuje się, że asteroida YR4 może również uderzyć w naszego naturalnego satelitę, czyli Księżyc. Naukowcy uważają jednak, iż jest to jeszcze mniej prawdopodobne niż w przypadku kolizji z Ziemią. Prawdopodobieństwo ocenia się na 0,3 procenta. Tak uważa David Rankin, inżynier operacyjny w Catalina Sky Survey na Uniwersytecie Arizony, cytowany przez unilad.com. Na szczęście taka kolizja nie skutkowałaby dużym zagrożeniem dla naszej planety.

Jest możliwość, że wyrzuciłoby to pewien materiał, który mógłby uderzyć w Ziemię, ale bardzo wątpię, że stanowiłoby to jakiekolwiek większe zagrożenie - ocenia Rankin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dotknęły go dwa pożary. "Boję się zapalniczką przypalać papierosa"
Bylibyśmy całkowicie bezpieczni na Ziemi. Niektóre małe fragmenty wyrzucone w przestrzeń mogłyby dotrzeć do Ziemi, ale byłyby całkowicie nieszkodliwe - dodaje z kolei Gareth Collins z Imperial College London.

Prawdopodobnie kawałki lecące w stronę Ziemi nie dotarłyby na jej powierzchnię - spaliłyby się w naszej atmosferze. Badacze uważają, że nie ma sensu także podejmowanie prób rozbicia asteroidy YR4 przez wysłanie niszczycielskiej satelity. Wówczas wiele odłamków mogłoby stanowić dla nas zagrożenie.

Dziewięć państw w "korytarzu ryzyka". Scenariusz uderzenia YR4 w Ziemią

A co, jeśli YR4 uderzy w Ziemię? W ostatnim czasie powstała symulacja, która pokazuje, że duże miasto zostałoby całkowicie zniszczone przez skałę. Jej uderzenie spowodowałoby katastrofę na obszarze w promieniu 50 kilometrów.

Naukowcy stworzyli także tzw. "korytarz ryzyka". Obszar, gdzie może uderzyć YR4, obejmuje linię od Ameryki Południowej, przez Ocean Spokojny, południową Azję, Morze Arabskie aż po Afrykę. Jest dziewięć państw, gdzie może spaść asteroida - Indie, Pakistan, Bangladesz, Etiopia, Sudan, Nigeria, Wenezuela, Kolumbia i Ekwador. Należy jednak pamiętać, że zagrożenie jest naprawdę minimalne.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.03.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Do 2150 zł na opiekę nad seniorami. Trwają prace nad bonem senioralnym
Zginęli na "zakręcie śmierci". Nie żyje roczna Nadia i jej tata
Rosjanie demontują prowojenną instalację przed ambasadą USA w Moskwie
"Trump nie uzyskał niczego". Były szef rosyjskiego MSZ ocenił rozmowę prezydentów
O krok od tragedii. 10-latek ugrzązł w mule
Mąż lekkoatletki Agnes Tirop poszukiwany listem gończym. Miał zasztyletować żonę
Rozmowa Trumpa z Putinem. "Historyczny moment"
Błonica we Wrocławiu. Sanepid szuka osób, które podróżowały z chorym chłopcem
Piłkarz dostał szalony prezent. Kosztował ponad pół miliona
Wkrótce ruszą kontrole szczepień dzieci. Dr Grzesiowski wskazał termin
I to się nazywa świętowanie! Aż wylądowali w basenie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić