Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Rekord zgonów w Polsce. Co ze świętami?

241
Podziel się:

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa te święta będą inne niż wszystkie. Zapytaliśmy Polaków, jak zamierzają je spędzić. I czy są za nowymi obostrzeniami.

Rekord zgonów w Polsce. Co ze świętami?
(Getty Images)

Do Bożego Narodzenia pozostało niewiele ponad miesiąc. W kraju przybywa jednak zakażeń koronawirusem. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowym rekordzie zgonów - w ciągu ostatniej doby zmarły aż 603 osoby zakażone koronawirusem.

Jaki wpływ rozwijająca się epidemia będzie miała na grudniowe święta? Postanowiliśmy sprawdzić, co o tym wszystkim myślą Polacy.

Boże Narodzenie w czasie pandemii. Jak Polacy spędzą święta?

W związku z rosnącą liczbą zakażeń zapytaliśmy Polaków, jak zamierzają obchodzić w tym roku Boże Narodzenie. W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna ponad połowa pytanych stwierdziła, że koronawirus nie wpłynie specjalnie ich świąteczne plany. 52 proc. respondentów planuje zaprosić na święta tylu samo gości, co zwykle.

Blisko jedna trzecia Polaków spędzi jednak Boże Narodzenie w gronie węższym niż zazwyczaj. Z badania jasno wynika, że epidemia zmusiła część Polaków do zmiany świątecznych planów. Aż 31 proc. deklaruje, że święta spędzi w domu i nie będą one tak huczne jak zwykle.

Prawie co ósmy Polak wyjedzie w tym roku na święta do rodziny. Z kolei na wypad wypoczynkowy w okresie świątecznym zdecydowanych jest zaledwie 2 proc. Polaków. Spośród osób, które nie planują spędzać świąt w gronie rodzinnym, połowa ankietowanych planuje wyjechać za granicę.

Dodatkowe obostrzenia na święta. Polacy podzieleni

Dobowe liczby zakażeń w Polsce oscylują ciągle wokół 20 tys. przypadków dziennie. We wtorek rząd zapowiedział, że do 29 listopada nowych obostrzeń w Polsce nie będzie, ale sytuacja epidemiczna jest dynamiczna i do świąt sporo jeszcze może się wydarzyć. Co o ewentualnych obostrzeniach sądzą Polacy?

Za wprowadzeniem kolejnych ograniczeń jest równo 40 proc. badanych. Dokładnie tyle samo osób sprzeciwia się nowym obostrzeniom. Relatywnie dużo, bo aż 20 proc. Polaków, nie ma na ten temat zdania.

Najbardziej krytyczne wobec nowych obostrzeń są osoby najmłodsze. Ponad połowa (51 proc.) osób w wieku od 18 do 24 lat nie popiera kolejnych restrykcji. "Zdecydowanie" lub "raczej" popiera je zaledwie 31 proc. najmłodszych badanych.

Wśród osób w średnim wieku również przeważają głosy o tym, że rząd nie powinien wprowadzać nowych ograniczeń. Za restrykcjami opowiadają się natomiast osoby w wieku 45 lat i więcej. W tej grupie wiekowej zaledwie 35 proc. osób nie zgadza się z dodatkowymi obostrzeniami.

Zakaz przemieszczania. Polacy chcą podróżować na święta

W związku z pandemią koronawirusa rządy części krajów zdecydowały o zakazie przemieszczania się. Mieszkańcy niektórych regionów świata nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Pojawia się pytanie, czy takie obostrzenia mogą zostać wprowadzone także w Polsce.

Według przeprowadzonego dla nas badania Polacy nie są fanami pomysłu wprowadzenia na Boże Narodzenie zakazu przemieszczania się między miastami. Wiele osób odwiedza bowiem w okresie świątecznym swoich najbliższych z różnych zakątków Polski. Taki zakaz uniemożliwiłby niektórym Polakom spędzenie świąt w rodzinnym gronie.

Zakazowi przemieszczania się między miastami sprzeciwia się 44 proc. ankietowanych. Ponad jedna czwarta Polaków uważa, że takie obostrzenia "zdecydowanie" nie powinny zostać wprowadzone. 17 proc. ankietowanych "raczej" ich nie popiera.

Aż 40 proc. Polaków jest jednak przeciwnego zdania. 19 proc. badanych uważa, że "zdecydowanie" powinno się ograniczyć świąteczną mobilność Polaków, zaś "raczej" popiera takie ograniczenie 21 proc. ankietowanych. Swojego zdania na temat podróżowania w okresie świątecznym się nie potrafiło określić 16 proc. badanych.

Najwięcej głosów sprzeciwu dla ograniczenia przemieszczania się pojawia się ze strony osób najmłodszych. Ponad połowa osób w wieku od 18 do 24 lat ma na ich temat negatywne zdanie. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że to właśnie młodzi ludzie najczęściej odwiedzają na święta swoich najbliższych.

Za ograniczeniem mobilności Polaków opowiadają się najmocniej osoby od 45 lat wzwyż. W tej grupie wiekowej blisko połowa ankietowanych popiera zakaz przemieszczania się na święta. 39 proc. badanych w tym wieku jest jednak przeciwnego zdania.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 13–16 listopada 2020 roku.

Obejrzyj także: Koronawirus w Polsce. Galerie handlowe zamknięte na Boże Narodzenie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(241)
Piotruś Pan
8 miesięcy temu
Ten rząd nie zrobi nic. Czas na to był przynajmniej 2 miesiące wcześniej, to każdy zakładał czarne okulary by nic nie widzieć..
Tak
2 lata temu
Te Święta będą wyjątkowe, każdy dostanie po równo, czyli... Po maseczce ehhhh
Bea
2 lata temu
Jeżeli nas zamkną w Święta, to przynajmniej Kevin nie będzie sam w domu 🙄
grek
2 lata temu
ja czegoś nie rozumiem, podobno połowa Polaków deklaruje sie jako ateiści więc co oni maja do świat Bożego Narodzenia, powinni iść do pracy a nie świętować bo niby co oni świętują?
Szczera
2 lata temu
Co ze świętami? Zapytajcie tej Lempart...
Ostrożny
2 lata temu
Ja już zamurowałem komin. Czerwony zaraziciel do mnie nie wejdzie. Polecam też to wam.
jadzia
2 lata temu
Spędzę święta w domu,bo tak lubię a nie bo ktoś mi tak nakazał.
Whhhhh
2 lata temu
"wirus jest już w odwrocie" teraz nowy program trumna+
ytw
2 lata temu
Polak wyjedzie do rodziny??? Przcież w co drugiej rodzinie nikt ze soba nie rozmawia bo są skłoceni.Rodziny w Polsce to były do 1989 roku, teraz to są związki.Inaczej Unia.Nastał czas germańskich porządków.
Marinette
2 lata temu
23 wieczorem ogłoszą zakaz, to oczywiste. Ale zawsze można się odwiedzić wcześniej lub po świętach. Tak jak po Wszystkich Świętych pojawiły się tłumy na cmentarzach i jakoś nikomu to nie przeszkadzało.
Kowal
2 lata temu
A tak na marginesie DANIA Zniosła zakaz Szczepień obowiązkowych ! Trzeba zareagować i w Polsce na to ! Inne kraje też powinny zareagować! Stop szczepieniom!!!!!!!!!!!
Indygo
2 lata temu
Seniorzy niech najpierw przestrzegają swoich godzin w sklepach, a potem się wypowiadają!!! U mnie w mieście więcej starych niż młodych na ulicy!!!
aaa
2 lata temu
jakie swieta niewierzacy po co choinka wiglilia oplatek dla tych ktorzy nie wierza
Polak.
2 lata temu
Rzadnych luzów te polskie spotkania to wiemy jak się kończą a potem lament.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić