Jan Manicki
Jan Manicki| 
aktualizacja 

Rekord zgonów w Polsce. Co ze świętami?

468

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Z powodu rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa te święta będą inne niż wszystkie. Zapytaliśmy Polaków, jak zamierzają je spędzić. I czy są za nowymi obostrzeniami.

Rekord zgonów w Polsce. Co ze świętami?
(Getty Images)

Do Bożego Narodzenia pozostało niewiele ponad miesiąc. W kraju przybywa jednak zakażeń koronawirusem. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowym rekordzie zgonów - w ciągu ostatniej doby zmarły aż 603 osoby zakażone koronawirusem.

Jaki wpływ rozwijająca się epidemia będzie miała na grudniowe święta? Postanowiliśmy sprawdzić, co o tym wszystkim myślą Polacy.

Boże Narodzenie w czasie pandemii. Jak Polacy spędzą święta?

W związku z rosnącą liczbą zakażeń zapytaliśmy Polaków, jak zamierzają obchodzić w tym roku Boże Narodzenie. W badaniu przeprowadzonym na panelu Ariadna ponad połowa pytanych stwierdziła, że koronawirus nie wpłynie specjalnie ich świąteczne plany. 52 proc. respondentów planuje zaprosić na święta tylu samo gości, co zwykle.

Blisko jedna trzecia Polaków spędzi jednak Boże Narodzenie w gronie węższym niż zazwyczaj. Z badania jasno wynika, że epidemia zmusiła część Polaków do zmiany świątecznych planów. Aż 31 proc. deklaruje, że święta spędzi w domu i nie będą one tak huczne jak zwykle.

Prawie co ósmy Polak wyjedzie w tym roku na święta do rodziny. Z kolei na wypad wypoczynkowy w okresie świątecznym zdecydowanych jest zaledwie 2 proc. Polaków. Spośród osób, które nie planują spędzać świąt w gronie rodzinnym, połowa ankietowanych planuje wyjechać za granicę.

Dodatkowe obostrzenia na święta. Polacy podzieleni

Dobowe liczby zakażeń w Polsce oscylują ciągle wokół 20 tys. przypadków dziennie. We wtorek rząd zapowiedział, że do 29 listopada nowych obostrzeń w Polsce nie będzie, ale sytuacja epidemiczna jest dynamiczna i do świąt sporo jeszcze może się wydarzyć. Co o ewentualnych obostrzeniach sądzą Polacy?

Za wprowadzeniem kolejnych ograniczeń jest równo 40 proc. badanych. Dokładnie tyle samo osób sprzeciwia się nowym obostrzeniom. Relatywnie dużo, bo aż 20 proc. Polaków, nie ma na ten temat zdania.

Najbardziej krytyczne wobec nowych obostrzeń są osoby najmłodsze. Ponad połowa (51 proc.) osób w wieku od 18 do 24 lat nie popiera kolejnych restrykcji. "Zdecydowanie" lub "raczej" popiera je zaledwie 31 proc. najmłodszych badanych.

Wśród osób w średnim wieku również przeważają głosy o tym, że rząd nie powinien wprowadzać nowych ograniczeń. Za restrykcjami opowiadają się natomiast osoby w wieku 45 lat i więcej. W tej grupie wiekowej zaledwie 35 proc. osób nie zgadza się z dodatkowymi obostrzeniami.

Zakaz przemieszczania. Polacy chcą podróżować na święta

W związku z pandemią koronawirusa rządy części krajów zdecydowały o zakazie przemieszczania się. Mieszkańcy niektórych regionów świata nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Pojawia się pytanie, czy takie obostrzenia mogą zostać wprowadzone także w Polsce.

Według przeprowadzonego dla nas badania Polacy nie są fanami pomysłu wprowadzenia na Boże Narodzenie zakazu przemieszczania się między miastami. Wiele osób odwiedza bowiem w okresie świątecznym swoich najbliższych z różnych zakątków Polski. Taki zakaz uniemożliwiłby niektórym Polakom spędzenie świąt w rodzinnym gronie.

Zakazowi przemieszczania się między miastami sprzeciwia się 44 proc. ankietowanych. Ponad jedna czwarta Polaków uważa, że takie obostrzenia "zdecydowanie" nie powinny zostać wprowadzone. 17 proc. ankietowanych "raczej" ich nie popiera.

Aż 40 proc. Polaków jest jednak przeciwnego zdania. 19 proc. badanych uważa, że "zdecydowanie" powinno się ograniczyć świąteczną mobilność Polaków, zaś "raczej" popiera takie ograniczenie 21 proc. ankietowanych. Swojego zdania na temat podróżowania w okresie świątecznym się nie potrafiło określić 16 proc. badanych.

Najwięcej głosów sprzeciwu dla ograniczenia przemieszczania się pojawia się ze strony osób najmłodszych. Ponad połowa osób w wieku od 18 do 24 lat ma na ich temat negatywne zdanie. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że to właśnie młodzi ludzie najczęściej odwiedzają na święta swoich najbliższych.

Za ograniczeniem mobilności Polaków opowiadają się najmocniej osoby od 45 lat wzwyż. W tej grupie wiekowej blisko połowa ankietowanych popiera zakaz przemieszczania się na święta. 39 proc. badanych w tym wieku jest jednak przeciwnego zdania.

Nota metodologiczna: Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1049 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 13–16 listopada 2020 roku.

Obejrzyj także: Koronawirus w Polsce. Galerie handlowe zamknięte na Boże Narodzenie?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić