Czy jedzenie mięsa w piątek to wielki grzech? Duchowny zabiera głos

184

Od wielu lat spore zainteresowanie wśród katolików wzbudza kwestia spożywania pokarmów mięsnych w piątki. W krótkim felietonie jeden z jezuitów wyjaśnia wątpliwości na temat wagi grzechu związanego z niedotrzymaniem postu.

Czy jedzenie mięsa w piątek to wielki grzech? Duchowny zabiera głos
Czy jedzenie mięsa w piątek to poważny grzech? Jezuita ma wątpliwości (Adobe Stock)

Jedną z katolickich tradycji jest powstrzymywanie się od spożywania pokarmów mięsnych w piątki. To przepis, który obowiązuje katolików na pamiątkę śmierci Jezusa Chrystusa.

Wokół tego tematu narosło wiele różnorodnych mitów i opinii, przez co wielu wiernych nie do końca jest w stanie określić wagę potencjalnego złamania piątkowej wstrzemięźliwości od mięsa. Tę kwestię w swoim felietonie na łamach portalu deon.pl poruszył jezuita, o. Jakub Kołacz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmujące dane dla Kościoła. "Szukamy recepty na poprawę sytuacji"

Duchowny przypomina, że kwestię wstrzemięźliwości od jedzenia mięsa regulują kanony 1249-1253 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Co więcej, o podejmowaniu czynów pokutnych mówi także czwarte przykazanie kościelne. Jednocześnie zwraca on uwagę na to, że brakuje precyzyjnych zapisów dotyczących potencjalnych konsekwencji złamania nakazu.

Nigdzie natomiast nie znajdziemy wskazówki na temat konsekwencji niedochowania tego nakazu: nie jest powiedziane nie tylko, czy jest to grzech lekki czy ciężki, w rzeczywistości nie znajdziemy tam nawet wzmianki o tym, że to w ogóle jest grzech - twierdzi o. Kołacz.

Złamanie piątkowego postu? Według jezuity są inne, bardziej poważne grzechy

Jezuita wspomina jedną ze swoich spowiedzi, gdy wyznał, że w piątek zjadł kiełbasę. Spotkał się wówczas z bardzo stanowczą reakcją księdza, który stwierdził, że popełnił bardzo ciężki grzech. Tymczasem duchowny nie wie, na jakiej podstawie kapłan twierdził, że jest to bardzo ciężkie wykroczenie. Co więcej, dziwi się, że wiele osób tak poważnie traktuje ten grzech.

Do dziś nie mogę się nadziwić, jak wiele osób spowiada się z tego i jest to zwykle jeden z niewielu grzechów, jaki wymieniają, co sugeruje, że w ich życiu wszystko jest w porządku: kwitnie miłość bliźniego, żyją ze wszystkimi w zgodzie, modlą się regularnie i pobożnie, kochają cały stworzony świat - tylko w ten nieszczęsny piątek chmury przysłaniają niebo i wszystko się "rozjeżdża"... Kto nauczył ich myśleć w ten sposób? - pyta jezuita.

Duchowny obawia się, że ewentualne złamanie piątkowego postu jest traktowane zbyt poważnie w odniesieniu do faktycznej szkodliwości tego czynu.

Obawiam się, że jeśli dalej utrzymamy ten kierunek, to utwierdzimy wszystkich w przekonaniu, że miarą doskonałości chrześcijańskiej nie jest miłość bliźniego, ale… odpowiednio ustawiona dieta - konkluduje.
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić