Czym jest błąd kardynalny na maturze? Jakie są jego skutki?

10

Wielu maturzystów boi się, że podczas matury popełni błąd kardynalny. Czym jest taka pomyłka i jakie skutki niesie za sobą? Wyjaśniamy.

Czym jest błąd kardynalny na maturze? Jakie są jego skutki?
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket)

Błąd kardynalny może przytrafić się tak naprawdę każdemu maturzyście. W związku z tym trzeba być bardzo ostrożnym. Czasem do błędów kardynalnych doprowadza niewiedza czy stres, a innym razem czynnikiem decydującym o koszmarnej pomyłce jest pośpiech.

Tzw. kardynał to najpoważniejszy z możliwych błędów. Jeżeli ktoś popełni taką wtopę, to po prostu nie zdaje matury. Oczywiście egzamin można powtórzyć.

Nie każdy błąd jest błędem kardynalnym. Nie można tak kwalifikować błędu ortograficznego, interpunkcyjnego, językowego, pomyłki w kompozycji pracy czy wpadki rzeczowej/merytorycznej mniejszej wagi.

Matura 2022. Niewybaczalne błędy

Błąd kardynalny to błąd absolutnie niewybaczalny. Coś, co nie może przytrafić się maturzyście. Chodzi m.in. o pomylenie autora danego dzieła czy bohaterów, np.

  • stwierdzenie, że autorem "Wesela" jest Bolesław Prus;
  • napisanie, że ks. Robak i Jacek Soplica to dwie różne postacie;
  • wymienienie Izabeli Łęckiej wśród bohaterów "Wesela".

Jak uniknąć błędu kardynalnego? Istnieje prosta metoda. Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewny, lepiej nie pisz. Najwyżej stracisz trochę punktów, ale praca nie zostanie "wyzerowana" ze względu na "kardynała". Po prostu trzeba postępować bardzo roztropnie.

Zobacz także: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić