aktualizacja 

Deportacja do Rosji. Putin podpisał ustawę

W Rosji wprowadzono zmiany w ustawie "O stanie wojennym", zezwalające m.in. na przeprowadzanie wyborów na okupowanych terenach i deportację mieszkańców tych regionów. Oficjalnie Rosja wprowadziła stan wojenny na zajętych terenach obwodów chersońskiego, zaporoskiego oraz w nieuznawanych republikach.

Deportacja do Rosji. Putin podpisał ustawę
Władimir Putin (PAP, ALEXEI DANICHEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. Dokument "O stanie wojennym" przewiduje obecnie możliwość "przymusowego i kontrolowanego przemieszczania się obywateli z terytorium, na którym został wprowadzony stan wojenny, na tereny, na których stan wojenny nie został wprowadzony".

Putin podpisał ustawę

Również po nowelizacji ustawy "O stanie wojennym" możliwe stało się przeprowadzanie referendów i wyborów do władz państwowych i organów samorządu terytorialnego, jeżeli decyzję o nich podjęła Centralna Komisja Wyborcza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostrzał z ciężkiej artylerii trwał cały dzień. Celem wagnerowcy
Odpowiednie służby mają działać na podstawie wyników konsultacje z federalnym organem wykonawczym odpowiedzialnym za kształtowanie i realizację polityki państwa, regulację normatywno-prawną w dziedzinie obronności oraz federalnym organem wykonawczym - czytamy w dokumencie.

Można przeprowadzać wybory

Wybory będzie można przeprowadzić zarówno na całym terytorium, na którym wprowadzono stan wojenny, jak i tylko na jego części. Od końca maja 2023 r. rosyjskie ustawy wprowadziły stan wojenny na terenach tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, Zaporoża i Chersoniu.

W niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii, podał, że mężczyźni z okupowanych przez Rosję terenów obwodu zaporoskiego, na południu Ukrainy, trafiają do aresztów pod byle pretekstem, a następnie są zmuszani do służby wojskowej w siłach agresora.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje też, że na zajętym przez rosyjskie wojsko terytorium obwodu zaporoskiego osobom, które zgodziły się na współpracę z okupantami, polecono, by zrzekły się w formie pisemnej ukraińskiego obywatelstwa i przyjęli obywatelstwo Rosji. Tym, którzy odmawiają, grozi się zwolnieniem z pracy i innymi formami prześladowania.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić