Dietetyczka ocenia szpitalne jedzenie. ''Należy je jak najszybciej poprawić''

22

Zdjęcia posiłków, które podaje się pacjentom w polskich szpitalach, wywołują śmiech. Ale do śmiechu przestaje być tym, którzy tych dań muszą skosztować. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało zmiany w szpitalnym menu, ale na razie na obietnicach się skończyło. Co na to dietetyczka, która współpracuje z pacjentami chorymi na raka?

Dietetyczka ocenia szpitalne jedzenie. ''Należy je jak najszybciej poprawić''
Dietetyczka o żywieniu w polskich szpitalach (Pixabay, fernandozhiminaicela)

Będzie jakby luksusowo? Na razie chciałoby się, żeby było chociaż przyzwoicie. Ale o tym, póki co, możemy jedynie pomarzyć. Resort zdrowia co prawda uderzył się w pierś i obiecywał poprawę, ale na obietnicach się skończyło. Dlaczego? Gdy nie wiadomo, o co chodzi, najczęściej chodzi o pieniądze. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Wybory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami, w związku z czym politycy przystąpili do licytacji. Reguły tej gry są proste: kto obieca więcej, ten zyska więcej głosów. Wygląda na to, że w tej sytuacji pieniądze dla chorych schodzą na dalszy plan.

Bo trzeba podkreślić, że nie chodzi jedynie o to, by chorzy mogli zjeść smaczniejsze dania i przestać wreszcie żartować ze szpitalnego menu. Dietetycy mówią wprost: nowa jakość żywienia to inwestycja w zdrowie pacjentów.

Przypomnijmy: przez ponad rok pracowano nad nowym menu dla szpitali. Przygotowano kilkanaście wersji diet bogatych w witaminy i minerały. I to by było na tyle, jeśli chodzi o działania podjęte przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na razie na wdrożenie zmian w życie po prostu nie ma pieniędzy, nad czym ubolewają nie tylko pacjenci, ale i dietetycy kliniczni.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Dietetyczka ocenia szpitalne jedzenie

Reporter Radia ZET zapytał o opinię specjalistkę, która na co dzień pracuje z pacjentami onkologicznymi. Dietetyczka podkreśla, że obecnie jakość żywienia szpitalnego pozostawia wiele do życzenia. ''Posiłki są nieprawidłowo zbilansowane, niewystarczające'' — uważa Elwira Gliwska.

Jedzenie w szpitalach należy jak najszybciej poprawić, ponieważ odpowiednia dieta przyśpiesza proces leczenia i tym samym zwiększa przeżywalność – podkreśla dietetyczka w rozmowie z Radiem ZET.

Dietetyczka dodaje, że wstrzymanie prac ze względu na brak funduszy jest, w jej opinii, bezsensowne i krótkowzroczne.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić