Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Dlaczego Rosja straciła Syrię? Ekspert nie ma wątpliwości

Reżim Baszara al-Asada upadł w Syrii. Podczas gdy opozycja świętuje zwycięstwo, dyktator i jego rodzina otrzymali azyl w Rosji i według rosyjskiej agencji prasowej TASS, są już w Moskwie. Aleksander Baunow - politolog i starszy pracownik naukowy w Carnegie Russia-Eurasia Center - tłumaczy, dlaczego dla Władimira Putina utrata Syrii wydaje się obojętna.

Dlaczego Rosja straciła Syrię? Ekspert nie ma wątpliwości
Dlaczego Rosja straciła Syrię? Ekspert nie ma wątpliwości (PAP, SERGEI KARPUKHIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Syryjscy rebelianci w niedzielę 8 grudnia ogłosili zdobycie Damaszku, co zakończyło 24-letnie rządy Baszara al-Asada. To wydarzenie jest kolejnym etapem trwającej od 2011 roku wojny domowej, w której Asad był wspierany przez Rosję, Iran oraz libański Hezbollah. W konflikt włączyły się też Turcja, USA oraz Izrael.

Upadek reżimu Asada otworzył nową fazę walki o wpływy w regionie. Zniszczona wojną Syria stała się areną rywalizacji mocarstw i lokalnych frakcji. Po obaleniu Asada, Rosja i Iran straciły swoje wpływy, co zainicjowało nową walkę o surowce i geopolityczne wpływy. Syria nadal jest łakomym kąskiem.

Szybki upadek reżimu w Syrii jest ilustracją skrajnej, czy raczej zaporowej koncentracji Władimira Putina na Ukrainie, która wykracza poza racjonalne normy polityczne. Dla niej jest gotowy poświęcić dosłownie wszystko, łącznie z własnymi dotychczasowymi sukcesami. Choć przywódcy rosyjskiego reżimu nieustannie starają się prezentować jako zimnokrwiści realiści, polityka na Kremlu już dawno została zastąpiona geopolityką, a ta z kolei przez politykę w Ukrainie - powiedział Aleksander Baunow Meduzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin poza Moskwą. Ekspert o możliwych sobowtórach

- Putin jest tak skoncentrowany na Ukrainie, że utrata jedynego sukcesu militarno-politycznego z dala od własnych granic wydaje się pozostawiać go obojętnym. Konflikt ukraiński, lokalny z pochodzenia, wyparł wszystko inne i urósł do globalnych rozmiarów - tłumaczy Aleksander Baunow w rozmowie z niezależnym serwisem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Współpracownicy Putina milczą, zdając sobie sprawę, że wszystko to leży w gestii ich szefa. W rezultacie najważniejsze światowe wydarzenie, w które Rosja jest głęboko zaangażowana od dłuższego czasu, pozostaje bez komentarza. Podczas gdy Iran przedstawił swoją interpretację tego, co się wydarzyło, milczenie Rosji sprawia, podobnie jak w dniu buntu Prigożyna, wrażenie nieprzygotowania i niepewności - dodaje Baunow.

Stawka w ukraińskiej wojnie jest na tyle wysoka, że wygląda to dosłownie jak historyczne zwycięstwo Rosji lub przegrana. Potencjalne zwycięstwo w wojnie ukraińskiej przedstawia się jako zwycięstwo w globalnej walce światowej większości z elitą starego świata: po niej będzie Syria, Gruzja. Teraz, po upadku Syrii, nie pozostaje nic innego, jak tylko wygrać. Tak więc ucieczka z Syrii raczej nie okaże się bezpośrednią ulgą dla Ukrainy - twierdzi politolog i starszy pracownik naukowy w Carnegie Russia Eurasia Center.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
"Patrz, spadła". Przerażająca śmierć Polki w Kolumbii
Lewis Hamilton z własną figurką. Tak uczcili kibice jego angaż w Ferrari
Tragiczny wypadek w kopalni. Zmarł jeden z górników
Wzruszająca studniówka w Olkuszu. Ten gest przejdzie do historii
Aryna Sabalenka w finale Australian Open. Zagra z Igą Świątek?
Niemieckie baterie Patriot będą ochraniać hub logistyczny w Rzeszowie
Polscy badacze mają centrum logistyczne na Arktyce. "70 lat doświadczeń"
Ksiądz z Dąbrowy Górniczej przeniesiony do stanu świeckiego
Ścieżka do toalety za 650 tys. zł. Taki widok w Warszawie
Był szefem restauracji fast food. Otrzymał nominację od Trumpa
Trzaskowski mówi językiem Konfederacji? Ostre komentarze polityków
Spadek wydatków NFZ za granicą. "Zasługa zmian w polskim systemie"
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić