Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Dramatyczna sytuacja w polskim Kościele. Chodzi o chrzty

659
Podziel się:

"Ochrzciłam, bo miałam dość narzekania teściowej" - takie, a także inne opinie słyszymy od rodziców, którzy zdecydowali się ochrzcić swoje dzieci, pomimo ateistycznego światopoglądu. Co natomiast o chrztach mówią statystyki? Sytuacja jest dramatyczna.

Dramatyczna sytuacja w polskim Kościele. Chodzi o chrzty
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Z roku na rok liczba chrzczonych dzieci spada. Przykładowo: w 2019 roku liczba chrztów wynosiła 372,9 tys. Jest to duży spadek względem roku 2018, gdzie chrztów było nawet 3,5 proc. więcej - ok. 386,5 tys. Jeśli tendencja się utrzyma, a eksperci gdzieniegdzie twierdzą, że tak może być, a związane to jest z nastrojami społecznymi (pedofilskie skandale, publikacje filmowe dot. "grzechów" Kościoła itd.), to liczba chrztów w roku 2021 może oscylować wokół zaledwie 347 tys.

Warto spadek chrztów pokazać np. na podstawie diecezji gdańskiej. Rok 2018 - około 12 tys. chrztów. Rok 2019 to już około 11,2 tys.

Na spadek chrztów wpływ ma liczba urodzeń? Niekoniecznie

Wiele osób twierdzi, że sytuacja w KK nie jest zła, a statystyki, które zgromadzone zostały m.in. przez diecezje, czy wspomniane w pierwszym akapicie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, to efekt m.in. spadku urodzeń.

Tymczasem spadek religijności widać także na podstawie sakramentów bierzmowania czy I Komunii Św. 2018 rok to 13 773 dzieci, które po raz pierwszy przyjęły Eucharystię. Rok później to już dramatyczny spadek o ponad 49 proc. - 6788.

Sakrament bierzmowania także pokazuje tę tendencję. Rok 2018 - 8728 bierzmowanych. Rok 2019 - o prawie 700 chętnych mniej.

Powody, dla których ludzie nadal chrzczą dzieci, także nie są dla Kościoła Katolickiego korzystne wizerunkowo

Choć sakramenty w KK wciąż cieszą się zainteresowaniem, to nie zawsze jest ono jednak uczciwe wobec intencji, jakie powinni mieć np. rodzice, którzy chrzczą dzieci, którym drogę wyboru powinna przyświecać wiara.

Nierzadko zdarza się, że rodzice, jak - pani Kasia z Elbląga - chrzczą dzieci, bo chcą, by "teściowa dała spokój". Powody innych zdają się być równie zdumiewające.

Ochrzciłam, bo matka męża przychodzi i ciągle płacze, że dziecko nie jest ochrzczone i "jak to tak?!". No to w końcu zrobiliśmy, jak chciała, szczególnie, że chcemy z nią dobrze żyć, bo może dziecku w przyszłości zapewnić pomoc finansową - tłumaczy swoją decyzją p. Kasia.
Ochrzciliśmy, bo tutaj, na naszym osiedlu [w woj. podkarpackim - przyp. red.], jest dużo osób, którzy chodzą do kościoła w niedzielę. My tego nie robimy. Jak sąsiedzi dowiedzieli się, że nie chodzimy do kościoła i w dodatku nie chrzcimy dzieci, to widać było, że chyba raz na zawsze przekreślili nas. Żeby chociaż trochę to załagodzić, ochrzciliśmy obydwoje i zaprosiliśmy zresztą tych sąsiadów na uroczystość - mówi p. Ula.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(659)
Rolek
rok temu
Trzeba wierzyć, przestrzegać 10-ciu paragrafów, a nie święcić się kropidłem. Typowy katol idzie do kościółka, żre opłatek - a potem krwawe gały i gnoimy bliźniego cały tydzień.
Michał
rok temu
A kto powiedział, że tylko ateiści nie tolerują katolskiej mafii? Można być szczerze wierzącym chrześcijaninem i nie katolikiem. Tu jest właśnie problem - ta czarna mafia uzurpuje sobie monopol na Pana Boga, jednocześnie gwałcąc większość jego praw.
casino
rok temu
Ksiądz też przyjął wszystkie sakramenty, a co reprezentuje ? Zgniliznę moralną,zgorszenie ! Żyje w luksusie i przepychu z milionami na koncie !
Anonim
rok temu
I co w tym dramatycznego?
Kleopatra
rok temu
Co za głupoty młodzi redaktorzy wypisujecie, temat na topie, ciag dalszy szkalowania Kościoła, po co ten temat, kto chce chrzci, kto nie chce nie chrzci. Dajcie żyć ludziom i znajdźcie sobie uczciwą pracę, plotkujecie jak przekupki i napuszczacie jenych na drugich. Chowacie się za anonimowością. Podpiszcie się, ujawnijcie, o ile stać Was na to. Pozdrawiam.
Mama
rok temu
To działać powinno tak. Nie przyjmujemy sakramentów to potem nie kwiczmy za księdzem na pogrzeb !
bubu
rok temu
Bez Boga ani do proga!
Normalny
rok temu
jak trwoga to do Boga , żeby nie zalowali, jak bedzie za późno...
Marko
rok temu
Teraz jest inaczej kiedyś się chodziło do kościoła było inaczej . Teraz ksiądz wozi się najnowsza fura jeździ na drogie wakacje ma domki letniskowe czy inne za czyje pieniądze za nasze ja nie muszę chodzić do kościoła pomodlę się w domu dzieciaki też kościół mi nie da pracy nie pomoże spłaci kredytu a Bóg jest wszędzie ....
Rex
rok temu
Kiedyś jak komuna źle patrzyła na wiernych i na kościół to Polacy masowo chodzili do kościoła a teraz jest odwrotnie
Misia
rok temu
Pomimo ciągłych pytań teściów, którzy sami do kościoła nie chodzili ale ochrzcić wnuki chcieli, nie uczyniliśmy tego, bo to nasze dzieci 😉
Łukasz
rok temu
Jeśli zbawienie to tylko z wiary a nie z rytuału. Ludzie zaliczają wszystkie sakramenty, a żyją jakby Boga nie było. Niech nikt się nie łudzi- taki nie zostanie zbawiony.
Mila
rok temu
Ochrzcilam dzieci, modlę się za nie, błogosławię dając znak krzyża jak gdzieś wyjeżdżają, albo tak po prostu. Są szczęśliwymi, dobrymi ludźmi, nie mają depresji, nerwicy, nie czują pustki ani lęku. Wiedzą, że mają zawsze Przyjaciela, który nigdy nie zawiedzie, choćby inni zawiedli
Wyzwolony!
rok temu
Chrzest dzieci to nie biblijne!W Bibli pisze że zbawieni jesteśmy łaską.Pisze że każdy kto wierzy zbawiony będzie.Po co kasę tracić?!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić