Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Dramatyczne warunki na fermach. KFC przyznaje się do winy

93

KFC w Wielkiej Brytanii ujawnia realia chowu kurczaków i przyznaje, że zwierzęta nie są traktowane w sposób humanitarny. Wiele z nich umiera lub cierpi na poważne choroby. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Mamy stanowisko KFC.

Dramatyczne warunki na fermach. KFC przyznaje się do winy
Warunki na fermach potrafią być dramatyczne. (Getty Images)

Brytyjskie KFC przyznaje, że kupuje kurczaki od dostawców, którzy nie traktują zwierząt humanitarnie. Ponad jedna trzecia ptaków z ferm w Wielkiej Brytanii i Irlandii cierpi na bolesne zapalenie skóry. Wiele z nich nie jest także w stanie, aby samodzielnie chodzić.

KFC ujawnia drastyczną prawdę o fermach kurczaków

Zapalenie skóry powoduje wiele groźnych i bolesnych zmian na całym ciele. Może także zaatakować łapy kur, przez co nie są w stanie chodzić. Choroba spowodowana jest brakiem odpowiedniej wyściółki i wentylacji.

Kurczaki hodowane dla KFC to szybko rosnące rasy, które potrzebują zaledwie 30 dni, aby osiągnąć wagę ubojową. Tak wysokie tempo wzrostu i próba zmaksymalizowania ilości mięsa z piersi zaostrzyły problemy zdrowotne ptaków. Nie mogą się przez to poruszać, a także cierpią na niewydolność wątroby i serca. 

Zobacz także: Kurczak zupełnie jak z KFC

Współczynnik śmiertelności na fermach KFC nadal wynosi około 4 proc. To oznacza, że w stadzie liczącym 10 tys. ptaków, 400 z nich umiera lub jest zabijana ze względu na choroby. Organizacje broniące praw zwierząt dążą do tego, żeby śmiertelność spadła przynajmniej do poziomu 1-2 proc. Takie plany ma też KFC.

KFC ujawniło realia chowu nie bez powodu. Firma deklaruje, że w przyszłości poprawi jakość życia zwierząt i zmniejszy ilość sterydów podawanych kurczakom. Ma także zapewnić im lepsze warunki na fermach oraz uwolnić je z ciasnych wybiegów i klatek.

Drastyczna prawda o fermach kurczaków. A jak to jest w Polsce?

Spółka AmRest, która zarządza marką KFC w Polsce, zapewnia w wysłanym nam oświadczeniu, że sytuacja w naszym kraju jest inna niż w Wielkiej Brytanii.

Nasi producenci drobiu na bieżąco pracują nad stopniową modernizacją kurników w celu zapewnienia coraz lepszych warunków bytu kurczaków. AmRest regularnie audytuje i weryfikuje dostawców pod tym kątem.
Spółka AmRest, zarządzająca marką KFC w Polsce, posiada własną sieć dostaw, która nie jest powiązana z dostawcami na rynek brytyjski. W związku z tym dane cytowane w przywołanym artykule nie odnoszą się do Polski. Nasi dostawcy kurczaka to lokalni, wiodący i sprawdzeni producenci drobiu, zaopatrujący znaczącą część rynku, w tym największe sieci handlowe - - czytamy w oświadczeniu przesyłanym redakcji o2.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić