Wakacje 2021. WHO sprzeciwia się "paszportom covidowym"

44

Tzw. paszporty szczepionkowe wywołują sporo dyskusji. Niektórzy twierdzą, że takie rozwiązanie ma sens, natomiast inni są nastawieni bardzo sceptycznie. Stanowisko dotyczące paszportów przedstawił już m.in. zespół doradców WHO.

Wakacje 2021. WHO sprzeciwia się "paszportom covidowym"
Paszport szczepionkowy (Getty Images)

Koronawirus wciąż nie pozwala na powrót do normalności. Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus po raz kolejny podkreślił natomiast, że świat dysponuje środkami pozwalającymi na uzyskanie kontroli nad rozprzestrzenianiem się w ciągu kilku miesięcy.

Uważa, że warunkiem jest to, by restrykcje epidemiczne były "stosowane konsekwentnie i równomiernie". Szef WHO od jakiegoś czasu spostrzega, że przyczyną ponownego wzrostu zakażeń są błędne, niejasne i niekonsekwentne decyzje dotyczące zdrowia publicznego.

Paszporty szczepionkowe? WHO jest na nie

Powstaje wiele nowych koncepcji na zatrzymanie pandemii koronawirusa. W wyjściu z trudnej sytuacji - zdaniem niektórych ekspertów - mogą pomóc tzw. paszporty szczepionkowe.

Zespół doradców WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformował, że nie popiera tego rozwiązania jako warunku wpuszczania do poszczególnych krajów zagranicznych podróżnych. Podkreślono, że jest to niesprawiedliwe, zważywszy na to, jak nierówny jest dostęp do szczepionek.

W wielu krajach paszporty szczepionkowe cieszą się dużym uznaniem. Unia Europejska, Chiny i inne kraje prezentują lub wdrażają już projekty paszportów covidowych.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić