Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Dwóch chłopców z Afganistanu zatruło się grzybami pod Warszawą. Jeden nie żyje?

616
Podziel się:

Kilka dni temu do ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku koło Podkowy Leśnej pod Warszawą trafiła 12-osobowa rodzina z Afganistanu. Rodzina miała być głodna, dlatego pożywiła się grzybami z lasu. Niestety grzyby okazały się trujące i dwóch chłopców trafiło do szpitala. Portal OKO.press podał, że jeden z nich nie żyje, jednak ministerstwo zdrowia dementuje te doniesienia.

Dwóch chłopców z Afganistanu zatruło się grzybami pod Warszawą. Jeden nie żyje?
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)

O sprawie informuje portal OKO.press. Gdy talibowie zajęli stolicę Afganistanu - Kabul, Brytyjczycy zwrócili się do Polskich władz o przyjęcie rodziny Mihammada (imię zostało zmienione), który przez kilka lat pracował w Afganistanie dla brytyjskiego wojska. Z wykształcenia jest dyplomowanym księgowym.

Do ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku koło Podkowy Leśnej pod Warszawą trafił Mihammad i jego rodzina, w sumie 12 osób: jego żona, pięciu synów, dwie siostry, dwóch braci i kuzyn. Jak informował Afgańczyk w rozmowie z OKO.press "warunki były tam fatalne".

Afgańczycy mieli nie dostawać wystarczająco jedzenia w ośrodku, dlatego rodzina postanowiła pożywić się grzybami z lasu, które znaleźli na terenie ośrodka. Dwóch synów Mihammada zatruło się grzybami. 6- i 8-letni chłopcy trafili do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Konieczny jest przeszczep wątroby, jednak nikt z ich bliskich nie może zostać dawcą.

Portal OKO.press poinformował, że młodszy chłopiec zmarł. Ministerstwo Zdrowia zdementowało jednak te doniesienia.

Poszukiwany jest dawca płata wątroby

Wcześniej do sprawy odniósł się burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna Artur Tusiński.

Wszyscy jesteśmy poruszeni informacją o przypadkowym zatruciu się grzybami trojga afgańskich dzieci z Dębaka. Jestem po rozmowie z prof. Piotrem Kalicińskim kierownikiem Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - napisał na Facebooku Artur Tusiński, burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna.

Burmistrz informował, że stan dwójki dzieci jest bardzo ciężki i jest poszukiwany dawca płata wątroby (rodzina chłopców nie kwalifikuje się). "Sytuację jeszcze komplikuje fakt, że na to potrzebna jest zgoda sądu, w związku z tym szukamy tłumacza przysięgłego, który będzie czekał w blokach startowych"- informuje burmistrz.

Artur Tusiński podkreśla jednak, że wbrew temu co podaje portal OKO.press posiłki w ośrodku cudzoziemcy otrzymują trzy razy dziennie.

Pierwszego dnia pobytu dostali jeden ciepły posiłek, ale także suchy prowiant. Jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia rozmawiałem z załogą Dębaka wraz kierownictwem, a także Urzędem ds. cudzoziemców - zapewniono mnie, że po otrzymaniu od nas darów, podstawowe potrzeby zostały zaspokojone w pełni, nie tylko mieszkańców Dębaka, ale także setek innych Afgańczyków (którym miały zostać przekazane w znacznej części rzeczy od darczyńców zebrane w Podkowie Leśnej) - zaznacza burmistrz.
Zobacz także: Płot na granicy z Białorusią do poprawki. Komentarz wiceministra sprawiedliwości
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(616)
Żal dpę ścisk...
rok temu
Nie zafundowali im ubezpieczenia, protektorzy? Pracowali na czarno?
Dziwne
rok temu
Jeżeli pracował dla Brytyjczyków i jest ksiegowym to chyba miał na jedzenie i jako taką inteligencj3 znajomość j3zyka. Nie żałuję im ale myślałam że to "pasterze" z odludzia
wefwf
rok temu
5 synów.... Europa zachodnia za kilkanaście lat będzie w 99% muzułmańska. Żegnaj Europo
Gość
rok temu
A mówili że Ci uchodźcy to inteligentni ludzie wykształceni....ciekawe dlaczego dorośli tych grzybków nie zjedli najpier dali dziecią nie wzywali odrazu pomocy tylko na drugi dzien a gdzie ich opiekunowie za co kasę biorą że zostawiaka obcokrajowców bez nadzoru
epi
rok temu
Co robili dorośli, że nie dopilnowali dzieci, przecież nie byli w pracy??? Jak można jeść nieznane grzyby w obcym kraju? W ośrodkach na pewno dostają posiłki, dlaczego byli głodni?
***** ***
rok temu
Pisia propaganda w tzw telewizji publicznej jest gorsza niż wiadro muchomorów. Bo ona zatruwa serca a nie wątrobę.
Gość
rok temu
Co za ponura propaganda. Nie mieli co jeść W OŚRODKU? Rozumiem gdyby wymyślili tą łzawą historyjkę, że siedzieli w lesie, ale w OŚRODKU dostali żreć na 100%. Niedługo afgańscy Irakijczycy wybiją wam poprawność polityczną z głowy razem z zębami. Potrzebują około 20 lat żeby nas zdominować. Czas szybko leci. Już dzisiaj mamy połowę rosyjskojęzycznych studentów, za 20 lat będziemy mieć 75% muzułmańskich dzieci w przedszkolu.
Artek
rok temu
Pracował dla angoli to dlaczego oni go nie przyjęli?
Taaa
rok temu
W Polsce he się wieprzowinę , powinni uszanować naszą kulturę i nie wybrzydzać .
ewrwe
rok temu
A co mnie to obchodzi nie dość że żyją z naszych podatków to jeszcze martwić się nimi jeżeli chodzi o mnie to odesłał bym ich do afganistanu i oddał talibom.
Miaa
rok temu
Ci imigranci są całkowicie nieprzystosowani do życia w zachodniej cywilizacji.
***
rok temu
12 osób na garnuszku polskiego podatnika i jeszcze im źle, narzekają. Skandal!
żwirek
rok temu
uchodźcy nie uchodzą 5000km od domu a do najbliższego obozu, który znajduje się po sąsiedzku z krajem, z którego uchodzą. Nie mylcie uchodźców z migrantami
Współczuję
rok temu
Skoro trzeba wątroby to zjedli muchomora sromotnikowego a na to nie ma ratunku i umrze każdy kto go zjadł . To jedyny grzyb przed którym nie ma ratunku o ile nie znajdzie się wątroby na wymianę Media zamiast zachęcać do szczepień po powinny go pokazywać . Może uratowali by czyjeś życie .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić