Głównym celem inicjatywy "Rezerwat" jest zapobieganie nielegalnym działaniom, które zagrażają rezerwatom przyrody. Akcja skupia się na ochronie terenów przed szkodnictwem leśnym oraz innymi negatywnymi zjawiskami, które mogą wpłynąć na środowisko naturalne.
Czytaj także: Już tylko 25 proc. zniżki. Sieć informuje o zmianach
W ramach akcji zostaną podjęte działania identyfikacji przypadków szkodnictwa leśnego, takich jak:
- Nielegalny wyrąb drzew,
- Zaśmiecanie,
- Kłusownictwo,
- Niszczenie okazów gatunków chronionych,
- Naruszenia przepisów ochrony przyrody,
- Wjazdy pojazdami silnikowymi na teren rezerwatów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas przeprowadzania działań kontrolno-prewencyjnych na terenach rezerwatów, konieczne będzie stanowcze reagowanie na stwierdzone naruszenia lub skierowanie sprawy do sądu.
Uprawnieni pracownicy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r., będą mieli możliwość nakładania grzywien w formie mandatu karnego, szczególnie za naruszenia wynikające z ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r.
Czytaj także: Polka jest muzułmanką. Zdradza, kiedy ściąga hidżab
Akcja "Rezerwat" potrwa do 2 czerwca 2025 r.
- Chciałabym podkreślić, że głównym celem tej akcji jest zapobieganie szkodnictwu leśnemu oraz wszelkim działaniom, które mogą zagrozić ekosystemom w tych unikalnych obszarach - mówi Malwina Sokołowska, rzecznik prasowy RDLP we Wrocławiu
- Zadaniem strażników jest nie tylko wykrywanie i dokumentowanie tych incydentów, ale także reagowanie na nie w sposób stanowczy, z zachowaniem obowiązujących przepisów prawnych. Ważnym elementem akcji jest także współpraca z innymi służbami mundurowymi, takimi jak Policja, Państwowa Straż Łowiecka czy Straż Rybacka - dodaje Malwina Sokołowska.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.