aktualizacja 

Dziecko ma dwie matki. Nie według polskiego prawa

36

Ośmioletni Wiktor przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii. W brytyjskim akcie urodzenia chłopca, w rubryce rodzice, widnieją imiona jego dwóch matek. Kobiety starały się o transkrypcję dokumentu w Polsce od lat. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

Dziecko ma dwie matki. Nie według polskiego prawa
Dziecko ma dwie matki. Nie według polskiego prawa (unsplash, Anastasia Chepinska)

Wiktor urodził się w 2016 roku w Wielkiej Brytanii. W jego brytyjskim akcie urodzenia w rubryce imiona rodziców są wpisane dane obu jego matek. Sylwia i Małgorzata wróciły z synkiem do Polski.

Starały się wyrobić dokumenty. Bezskutecznie, bo ani w urzędzie, ani w sądzie, ani poprzez prośbę do prezydenta Warszawy nie uzyskały pomocy.

Nikt nie chciał w rubryce "ojciec" wpisać imienia drugiej matki. Teraz w ich sprawie wyrok wydał NSA. Rozczarowana jego treścią jest adwokat rodziny Anna Mazurek. Liczyła na precedens.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Weszli do garażu pod Warszawą. Odkrycie pogrążyło właścicieli
Polskie władze i sądy nie mogą dłużej zamykać oczu na ich istnienie i ignorować wyroków TSUE, który co prawda nie nakazał transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia, ale uznał, że Polska musi uznać filiację między dzieckiem a każdą z jego matek i wydać dokument pozwalający każdej z matek na podróżowanie z dzieckiem — powiedziała pełnomocniczka pary Anna Mazurek.

W Polsce potrzebne jest prawo regulujące związki par jednopłciowych. Do tego czasu sądy nie będą miały postawy prawnej, by orzekać inaczej. Sędzia sprawozdawca w tej sprawie dodała, że "sytuacja prawna dzieci rodziców tej samej płci jest niezwykle skomplikowana i wymaga szczegółowego uregulowania" - podaje Rzeczpospolita.

Na inny wyrok liczyło też biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Precedens ułatwiłby kolejne takie sprawy w polskich sądach.

Liczyliśmy na precedens w tej sprawie. To znaczy, że NSA powie: tak, należy wydać dowód i w tym dowodzie wpisać dwoje rodziców, którzy są wpisani w zagranicznym akcie urodzenia. To by z pewnością było ułatwienie dla innych rodzin, które są w takiej samej sytuacji jak rodzina skarżącego w tej sprawie. Nie mamy co do tego wątpliwości - skomentowała Anna Mikołajczyk z biura RPO.
Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić