Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Ekolodzy nie odpuścili. Prokuratura zajmie się ministrem rolnictwa

73
Podziel się

Prokuratura okręgowa w Warszawie postanowiła wszcząć śledztwo w sprawie ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ardanowski miał dopuścić do użytku pestycydy, które są śmiertelnie niebezpieczne dla pszczół. O sprawie od dawna informowały organizacje ekologiczne.

Ekolodzy nie odpuścili. Prokuratura zajmie się ministrem rolnictwa
Jan Krzysztof Ardanowski miał wydać decyzję niosącą śmiertelne niebezpieczeństwo dla owadów zapylających. (Andrzej Hulimka / Forum, RM, Andrzej Hulimka / Forum)
bCOITrkl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała rozpoczęcie śledztwa w sprawie decyzji ministra rolnictwa, który w 2018 roku wydał sprzeczną z prawem decyzję o użyciu niebezpiecznych dla pszczół pestycydów.

Chodzi o neonikotynoidy, które są substancjami owadobójczymi. Jak donosi OKO.press, producenci rzepaku od wielu lat zabiegali w resorcie o zezwolenie na użycie środka. Wraz z owadami uważanymi za szkodniki, zabijają one jednak również pszczoły oraz inne owady zapylające, co jest sprzeczne z przepisami o ich ochronie.

Czytaj także:

bCOITrkn

Niebezpieczne pestycydy

Odmowę w tej sprawie wydał również poprzedni minister rolnictwa w rządzie PiS, Krzysztof Jurgiel. Jednak w czerwcu 2018 roku nowy minister, Jan Krzysztof Ardanowski, zgodził się jednak na ich stosowanie.

Ardanowski miał nie zaczekać nawet na opinie ministrów zdrowia i środowiska, o którą się do nich zwrócił i w błyskawicznym tempie dopuścić opryski neonikotynoidami. O sytuacji informowała Fundacja Greenpeace Polska, jednak prokuratura w listopadzie 2018 roku odmówiła wszczęcia śledztwa.

Greenpeace zaskarżył decyzję prokuratora, dzięki czemu w sierpniu zeszłego roku decyzja o odmowie została uchylona. Teraz warszawska prokuratura okręgowa postanowiła zająć się decyzją Ardanowskiego, która, jak przyznaje, została podjęta wbrew prawu.

bCOITrkt
To ważne decyzje i krok w kierunku ochrony naszych bzyczących zapylaczy. Pestycydy są dla nich bardzo groźne - szczególnie neonikotynoidy - mogą wywoływać ostre lub chroniczne zatrucia, które prowadzą do śmierci pojedynczych pszczół lub całych kolonii. Właśnie dlatego UE wprowadziła niemal całkowity zakaz stosowania najbardziej szkodliwych dla pszczół neonikotynoidów. Mimo to minister Ardanowski kolejny raz podjął decyzję o dopuszczeniu ich do użycia w Polsce, zamiast stać na straży zapylaczy - skomentował decyzję Greenpeace.

Zobacz także: Apel byłego ministra rolnictwa do Jana Krzysztofa Ardanowskiego. "Rzecz skandaliczna"

bCOITrkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(73)
Radek
miesiąc temu
Chce zmniejszyć sobie kare i mówi " to tylko pszczoły". Pestycydy zabijaja człowieka nawet jak ich nie spożywasz.
PB1920
miesiąc temu
Ciekawe ile dostał pod stołem za zezwolenie na używanie tego środka, i tak nic mu nie zrobią a o sprawie zapomni się za kilka miesięcy
saz
miesiąc temu
Jesli winny ? Ukarac sromotnie !!!I nie jest wazne czy to minister PiS'U czy PO
bCOITrkP
huu
miesiąc temu
a my potem to jemy...ja jelita lecze już kilka lat...każdy ma jakieś dolegliwości to sie nie bierze z kosmosu,,,chemia jaka jest walona na pola powala tak samojak glifosat....brak słów
Mysek
miesiąc temu
Ile ludzi zmarło po zastosowaniu tego środka ? Myślę że dożywocie to mała kara dla takiego osobnika.
Najnowsze komentarze (73)
KArdan
miesiąc temu
Pomimo tego że Greenpeace uważam za ekoterrorystów, to tutaj przyznaje im rację. Jeśli jest prawdą to co piszą.
Dua Lipa
miesiąc temu
Głosuj na Rafała , to nie będziesz zbierał truskawek
Normalny
miesiąc temu
Zdążą ułaskawić przed zmianą prezydenta.
Normalny
miesiąc temu
Przecież mógł wysłać nauczycieli do zbierania szkodników. Byłoby taniej.
Rolnik
miesiąc temu
Jakoś nie zauważyłem żeby ilość pszczół na wsiach się zmniejszyła. A nawet jest ich więcej. Tak więc ta chemia nic nie szkodzi jeżeli jest użytkowana z rozumem.
Oburzony
miesiąc temu
Duda go ułaskawi i co mu zrobicie????
IIsort
miesiąc temu
Bardzo dobrze....
Gap
miesiąc temu
wrescie sie za niego biorą
bCOITrkH
inka
miesiąc temu
To chyba najgłupszy minister rolnictwa w dziejach
DrAco
miesiąc temu
Mnie już to nie dziwi - kolejny wysoki urzędnik PiS-i od "dźwigania Polski z ruiny". Jego poprzednik chronił lasy intensyfikując ich wycinanie, ten również może wpisać na swoje konto liczne sukcesy - stadninę w Janowie, no a teraz planową redukcję pszczół, bo to przecież groźne owady są - boleśnie żądlą
olo
miesiąc temu
on jest z pisu jemu się wszystko należy i mu wszystko wolno
(A)
miesiąc temu
Oto kompletna lista osób skazanych przez Trybunał Stanu za przestępstwa związane z pełnieniem najwyższych funkcji publicznych po 1989 r.: Ćwiek, Jerzy, Jastrzębski, Dominik.
big dog
miesiąc temu
grenpeace czy jak tam -są tam gdzie nie dostali łapówki żeby nie być i tyle w temacie
(A)
miesiąc temu
Większość ministrów nie siedzi tylko dlatego, że Zerro jest zbyt nieudolny. Gdyby chodziło tylko o ministrów - kolegów z aktualnego rządu - można by go podejrzewać o to, ze ich po prostu chroni, ale tyle, co się trąbiło o aferach poprzednich rządów przeciwników politycznych obecnej władzy - brak wyroków skazujących świadczy wybitnie o nieudolności Zerra. Bo chyba nie podejrzewamy nikogo z obecnych władz o to, że po prostu miotają oskarżenia i pomówienia oczerniając innych bez żadnych dowodów?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić